AVROPA İTTİFAQI İLƏ ƏMƏKDAŞLIQ
- 1996-cı il 22 aprel tarixində imzalanmış, 1999-cu il 1 iyul tarixində qüvvəyə minmiş Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi (TƏS);
- 2006-cı il 14 noyabrda qəbul olunmuş Avropa İttifaqı-Azərbaycan Fəaliyyət Planı;
- 2006-cı il 7 noyabr tarixində imzalanmış Aİ və Azərbaycan arasında Enerji üzrə Strateji Əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu;
- 2008-ci il 16 iyun tarixində imzalanmış Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Avropa Birlikləri Komissiyası arasında Çərçivə Sazişi;
- 2009-cu il 7 may tarixində imzalanmış Şərq Tərəfdaşlığı Bəyannaməsi;
- 2011-ci il 13 yanvar tarixində imzalanmış Cənub Qaz Dəhlizinin təsis edilməsinə dair “Birgə Bəyannamə”;
- 2011-ci il 13 yanvar tarixində imzalanmış Azərbaycan və Aİ arasında Cənub Qaz Dəhlizi üzrə İşçi Qrupunun yaradılmasına dair Niyyət Protokolu;
- 2011-ci il 13 yanvar tarixində imzalanmış Aİ-nin Avropa Qonşuluq və Tərəfdaşlıq Aləti çərçivəsində Avropa Komissiyası və Azərbaycan Respublikası arasında 2011-2013-cü illər üzrə Milli İndikativ Proqrama (MİP) dair Anlaşma Memorandumu;
- 2011-ci il 13 yanvar tarixində imzalanmış Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində Azərbaycan Respublikası və Aİ arasında Hərtərəfli İnstitusional Quruculuq (HİQ) Proqramının Çərçivə Sənədinə dair Anlaşma Memorandumu;
- 2013-cü il 29 noyabr tarixində imzalanmış "Azərbaycan Respublikası və Avropa İttifaqı arasında vizaların rəsmiləşdirilməsinin sadələşdirilməsi haqqında" Saziş;
- 2014-cü il 28 fevral tarixində imzalanmış "Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasında icazəsiz yaşayan şəxslərin readmissiyası haqqında Saziş";
- 2014-cü il 14 iyun tarixində "Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan Respublikası arasında Azərbaycanın İttifaq proqramlarındakı iştirakının ümumi prinsipləri haqqında Çərçivə Sazişi üzrə, bir tərəfdən Avropa Birlikləri və onların üzv dövlətləri, digər tərəfdən Azərbaycan Respublikası arasında Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişinə əlavə Protokol". Protokol 2016-cı il 14 iyun tarixində qüvvəyə minmişdir.
Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi (TƏS)
Azərbaycan ilə Aİ arasında hərtərəfli münasibətlərin hüquqi əsasını 22 aprel 1996-cı ildə Lüksemburq şəhərində imzalanmış və 22 iyun 1999-cu il tarixində qüvvəyə minmiş “Bir tərəfdən Avropa Birliyi və onun üzvü olan dövlətlər, digər tərəfdən Azərbaycan Respublikası arasında Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi” təşkil edir. Bu Saziş Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığın bütün mümkün, xüsusilə də siyasi və iqtisadi sahələrini əhatə edir. Saziş Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında hərbi sahəni əhatə etməyən bütün növ əməkdaşlıq formalarının çərçivələrini təmin edir. TƏS 10 il müddətinə imzalanmış və 2009-cu ildə Sazişin icra müddəti bitdiyi üçün onun icrası hər il 1 il müddətinə uzadılır.
Avropa Qonşuluq Siyasəti (AQS)
2004-cü ildə Avropa İttifaqı dövlət və hökumət başçıları Şurasının toplantısında Avropa Komissiyasının Cənubi Qafqaz ölkələrinin AQS-ə cəlb olunmasına dair tövsiyəsi qəbul edilmişdir 14 noyabr 2006-cı il tarixində 5-illik Fəaliyyət Planı qəbul edilmişdir. Fəaliyyət Planında 10 prioritet istiqamət müəyyən edilmişdir: 1) Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə tənzimlənməsi, 2) Demokratiyanın gücləndirilməsi, 3) Qanunun aliliyinin, insan hüquqlarının və fundamental azadlıqların müdafiəsinin gücləndirilməsi, 4) Sahibkarlıq və investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, 5) Gömrük xidməti işinin yaxşılaşdırılması, 6) Tarazlı və davamlı iqtisadi inkişafa dəstək, 7) İqtisadi qanunvericiliyin və inzibati praktikanın yaxınlaşdırılması, 8) Aİ-Azərbaycan arasında enerji və nəqliyyat əməkdaşlığının gücləndirilməsi, 9) Məhkəmə, azadlıq və təhlükəsizlik sahələrində, o cümlədən sərhəd işində əməkdaşlığın dərinləşməsi, 10) Regional əməkdaşlığın gücləndirilməsi.
Avropa İttifaqı və Azərbaycan Respublikası arasında enerji sahəsində strateji əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu
2006-cı il 7 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən Aİ və Azərbaycan arasında Enerji üzrə Strateji Əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Memorandumun 4 sahəsi vardır: 1) Azərbaycan qanunvericiliyinin Aİ-nin qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması, 2) Azərbaycan və Xəzərdən Aİ-yə enerji təchizatının təhlükəsizliyinin artırılması, 3) Azərbaycanda müfəssəl enerji idarəetmə siyasətinin işlənilməsi, o cümlədən bərpa olunan enerji inkişafı və 4) Texniki mübadilə və əməkdaşlıq.
Sözügedən Anlaşma Memorandumunun həyata keçirilməsinə nəzarəti Enerji, nəqliyyat və ətraf mühit məsələləri üzrə alt komitə həyata keçirir.
“Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü
Polşa və İsveç tərəfindən irəli sürülmüş “Şərq Tərəfdaşlığı” (ŞT) təşəbbüsü AQS çərçivəsində “şərq tərəfdaşları” kimi istinad edilən Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan, Ukrayna, Belarus və Moldovanın Aİ ölkələri ilə mövcud əməkdaşlığının ikitərəfli gücləndirilməsini və çoxtərəfli formatda davam etdirilməsini ehtiva edir. ŞT çərçivəsində dərin və hərtərəfli azad ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıq sazişləri, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi proqramlar, “mobillik və təhlükəsizlik paktları”, vizasız səyahət, Aİ-nin əmək bazarına giriş, Aİ qanunvericiliyinə və standartlarına uyğunlaşma, insanlar arasında əlaqələr sahələrində əməkdaşlıq nəzərdə tutulur. ŞT çoxtərəfli formatı çərçivəsində müzakirələrin aparılması üçün aşağıdakı platformalar təsis olunmuşdur:
- Demokratiya, yaxşı idarəetmə və sabitlik üzrə Platforma (Platforma 1);
- İqtisadi inteqrasiya və Aİ siyasətlərinə uyğunlaşma üzrə Platforma (Platforma 2)
- Enerji təhlükəsizliyi üzrə Platforma (Platforma 3);
- İnsanlar arasında əlaqələr üzrə Platforma (Platforma 4).
İN Platforma 2-nin ümumi iclaslarında və həmin platformanın nəzdində yaradılmış “Ticarət” və “Kiçik və orta sahibkarlıq” üzrə panellərin iclaslarında iştirak edir.
Platformalar çərçivəsində mütəmadi olaraq iclaslar keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığı üzrə Dövlət Komissiyası
"Azərbaycan Respublikasının Avropaya inteqrasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının yaradılması haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci il 1 iyun tarixli 834 nömrəli Sərəncamında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2012-ci il 13 dekabr tarixli 2597 nömrəli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Avropaya inteqrasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının yeni tərkibi təsdiq edilmiş və Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Komissiyanın sədri təyin edilmişdir.
2013-cü ilin 24 avqust tarixində Komissiyanın 4-cü iclası keçirilmişdir. İclasda Azərbaycan qanunvericiliyinin Aİ qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması üzrə 2013-2014-ci illər üçün Tədbirlər Planı” təsdiq edilmişdir.
Komissiyanın tərkibində bir sıra işçi qrupları fəaliyyət göstərir. Komissiyanın nəzdində fəaliyyət göstərən İşçi Qruplarından biri də İqtisadiyyat Nazirliyinin sədrlik etdiyi İqtisadi Məsələlər üzrə İşçi Qrupudur. İşçi Qrupunun fəaliyyəti Avropa Qonşuluq Siyasəti çərçivəsində 2006-cı ildə qəbul edilmiş Fəaliyyət Planın iqtisadi məsələləri əsasında hazırlanan “İş Planı” və “Azərbaycan qanunvericiliyinin Aİ qanunvericiliyinə uyğunlaşdırılması üzrə 2013-2014-cü illər üçün Tədbirlər Planı”nın icrasına yönəlmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2015-ci il 31 avqust tarixli 1382 nömrəli Sərəncamı ilə Komissiyanın adı dəyişdirilərək “Azərbaycan Respublikasının Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığı üzrə Dövlət Komissiyası” olmuşdur.
Aİ ilə Azərbaycan arasında yardımlar sahəsində əməkdaşlıq
1992-2006-cı illərdə Aİ-nın TACİS Proqramı, Fövqəladə Yardım Proqramı (EXAP), ECHO Humanitar yardım Proqramı, FEOGA Ərzaq Yardımı Proqramı, Ərzaq Təhlükəsizliyi Proqramı (FSP – Food Security Programme), Bərpa Proqramı (REHAB), Fövqəladə Humanitar Yardım Proqramı (EHA) və s. proqramlar çərçivəsində Azərbaycana humanitar, texniki və ərzaq yardımı göstərilmişdir.
Avropa Qonşuluq və Tərəfdaşlıq Aləti (AQTA) və Avropa Qonşuluq Aləti (AQA)
2007-ci ildən etibarən Azərbaycanda Aİ-nin Avropa Qonşuluq və Tərəfdaşlıq Aləti (AQTA) tətbiq olunur. Bu alət çərçivəsində Avropa Qonşuluq Siyasətinin həyata keçirilməsi üçün yardım göstərilməsi nəzərdə tutulur. AQTA-ya büdcəyə dəstək, tvinninq, texniki yardım, TAİEX, SİGMA kimi yardım alətləri daxildir.
AQTA çərçivəsində 2011-2013-cü illər üçün Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında prioritet əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi, həmçinin bu sahələrə yardımın göstərilməsi məqsədilə imzalanmış Milli İndikativ Proqramda qeyd olunmuş illər ərzində Azərbaycana göstəriləcək yardımlar aşağıdakı üç prioritet sahəyə yönəldilmişdir:
- demokratik strukturlar və yaxşı idarəçiliyin gücləndirilməsi;
- sosial-iqtisadi islahat və davamlı inkişafın, ticarət və investisiyanın, qanunvericiliyin tənzimlənməsi və islahatların dəstəklənməsi;
- Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi və Avropa Qonşuluq Siyasəti üzrə Fəaliyyət Planının dəstəklənməsi, hərtərəfli institusional quruculuq, o cümlədən səfərbərlik və təhlükəsizlik məsələləri.
2014-cü ildən etibarən Azərbaycanda Aİ-nin Avropa Qonşuluq Aləti (AQA) tətbiq olunur.
Tvinninq Aləti
Hazırda, Azərbaycan Respublikası tvinninq layihələrinin sayı üzrə regionda liderdir. 2010-cu ildə İN-in benefisiarı olduğu layihə Avropa Komissiyası tərəfindən ən uğurlu 4 layihədən biri, 2011-ci ildə isə Milli Məclisin benefisiarı olduğu layihə ən uğurlu 3 layihədən biri hesab edilmişdir. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin benefisiarı olduğu tvinninq layihəsi 2014-cü il ərzində Aİ tərəfindən bütün ölkələrdə həyata keçirilən layihələr arasında ən uğurlu layihələrdən biri kimi seçilmişdir.
Tvinninq layihələrindən artıq 34-nün icrası başa çatmış, 10-u icrada, 2-si hazırlıq mərhələsindədir.
TAİEX
2011-ci ildə 34 TAİEX müraciəti edilmişdir. Bu müraciətlərdən 10-u Azərbaycanda seminarın keçirilməsi, 15-i ekspert missiyası, 9-u isə təlim səfəridir.
2012-ci ildə 39 TAİEX müraciəti edilmişdir. Bu müraciətlərdən 12-si Azərbaycanda seminarın keçirilməsi, 16-i ekspert missiyası, 11-i isə təlim səfəridir.
2013-cü ildə 50 TAİEX müraciəti Avropa Komissiyasına təqdim edilmişdir. Bu müraciətlərdən 16-sı Azərbaycanda seminarın keçirilməsi, 20-si ekspert missiyası, 14-ü təlim səfəridir.
2014-cü ildə 21 TAİEX müraciəti Avropa Komissiyasına təqdim edilmişdir. Bu müraciətlərdən 6-ı Azərbaycanda seminarın keçirilməsi, 10-u ekspert missiyası və 5-i təlim səfəridir.
2015-ci ildə 54 TAİEX müraciəti Avropa Komissiyasına təqdim edilmişdir. Bu müraciətlərdən 17-si Azərbaycanda seminarın keçirilməsi, 21-i ekspert missiyası və 16-sı təlim səfəridir.
2016-cı ildə 33 TAİEX müraciəti Avropa Komissiyasına təqdim edilmişdir. Bu müraciətlərdən 13-ü Azərbaycanda seminarın keçirilməsi, 6-sı ekspert missiyası və 14-ü təlim səfəridir.
2017-ci ildə 71 TAİEX müraciəti Avropa Komissiyasına təqdim edilmişdir. Bu müraciətlərdən 17-i Azərbaycanda seminarın keçirilməsi, 22-i ekspert missiyası, 30-u təlim səfəri, 2-i isə tədbirlər silsiləsidir.
2018-ci ildə 100 TAİEX müraciəti Avropa Komissiyasına təqdim edilmişdir. Bu müraciətlərdən 24-ü Azərbaycanda seminarın keçirilməsi, 33-ü ekspert missiyası, 37-si təlim səfəri, 6-sı isə tədbirlər silsiləsidir.
SİGMA
Ümumilikdə 15 SİGMA layihəsi həyata keçirilmişdir.
SOCİEUX
Hazırda SOCİEUX aləti üzrə 2 layihə icradadır.
Aİ YARDIM ALƏTLƏRİ ÇƏRÇİVƏSİNDƏ İCRADA OLAN LAYİHƏLƏR
Büdcəyə dəstək aləti
1. |
“Regionların inkişafına dəstək Qrant Proqramı” |
Benefisiar: İqtisadiyyat Nazirliyi Müddəti: 2013-2016-cı illər. |
İcrada olan Tvinninq layihələri
1 |
Azərbaycanda ali təhsil sisteminin gücləndirilməsi |
Benefisiar: Təhsil Nazirliyi Müddət: 2018-2020-ci illər. |
2 |
Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinə resurslardan optimal istifadə olunması və vergi ödəyicilərinə keyfiyyətli xidmətlərin göstərilməsində dəstək |
Benefisiar: Vergilər Nazirliyi Müddət: 2017-2019-cu illər. |
3 |
Azərbaycan Respublikasında pensiya təminatı sisteminin islahatının həyata keçirilməsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə dəstək |
Benefisiar: Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Müddət: 2017-2019-cu illər. |
4 |
Azərbaycan Respublikasında dövlət qulluğu sisteminin gələcək islahatlarının həyata keçirilməsində Dövlət İmtahan Mərkəzinə dəstəyin göstərilməsi |
Benefisiar: Dövlət İmtahan Mərkəzi Müddət: 2016-2019-cu illər. |
5 |
Avropa İttifaqının ən yaxşı təcrübələri əsasında Azərbaycanda Milli Ekoloji Monitorinq Sisteminin təkmilləşdirilməsi |
Benefisiar: Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Müddət: 2016-2019-cu illər. |
6 |
Dövlət Məşğulluq Xidmətinin modernləşdirilməsində Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə dəstək |
7 |
İcbari tibbi sığorta sisteminin tətbiq edilməsində Azərbaycan Respublikasına dəstək |
Benefisiar: İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi Müddət: 2017-2019-cu illər. |
8 |
Azərbaycan Respublikasının Milli Akkreditasiya Sisteminin gücləndirilməsi |
Benefisiar: Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi Müddəti: 2017–2019-cu illər. |
9 |
Azərbaycan Respublikasında Hesablama Palatasının institusional və funksional potensialının gücləndirilməsi |
Benefisiar: Hesablama Palatası Müddəti: 2017–2019-cu illər. |
10 |
Transfer qiymətlərin müəyyən edilməsi və vergidən yayınma hallarına qarşı tədbirlərin işlənib hazırlanmasında Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinə dəstək |

The legal framework of relations of the Republic of Azerbaijan with the European Union
• The Partnership and Cooperation Agreement (PCA) was signed on April 22, 1996 and came into force on July 1, 1999;
• The European Union-Azerbaijan Action Plan adopted on November 14, 2006;
• Memorandum of Understanding aimed at strategic partnership in the field on energy between the EU and Azerbaijan signed on November 7, 2006;
• Framework Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Commission of the European Communities signed on June 16, 2008;
• Eastern Partnership Declaration signed on May 7, 2009;
• "Joint Declaration" on the establishment of the Southern Gas Corridor signed on January 13, 2011;
• "Protocol of Intention" on the establishment of the working group on the Southern Gas Corridor signed on January 13, 2011;
• Memorandum of Understanding on National Indicative Program (NIP) for 2011-2013 within the framework of the EU's European Neighbourhood and Partnership Instrument between the Republic of Azerbaijan and the European Commission signed on January 13, 2011;
• Memorandum of Understanding on Framework Document of Comprehensive Institution Building (CIB) Program between the Republic of Azerbaijan and the EU signed on January 13, 2011 within the framework of Eastern Partnership;
• “Agreement between the European Union and the Republic of Azerbaijan on the facilitation of the issuance of visas” signed on November 29, 2013;
• “Agreement between the European Union and the Republic of Azerbaijan on the readmission of persons residing without authorization” signed on February 28, 2014;
• “Protocol to the Partnership and Cooperation Agreement between the European Communities and their Member States, of the one part, and the Republic of Azerbaijan, of the other part, on a Framework Agreement between the European Union and the Republic of Azerbaijan on the general principles for the participation of the Republic of Azerbaijan in Union programmes” signed on June 14, 2014. The Protocol came into force on June 14, 2016.
Partnership and Cooperation Agreement (PCA)
A legal basis of comprehensive relations between Azerbaijan and the European Union is "Partnership and Cooperation Agreement between the European Communities and their Member States, of the one part, and the Republic of Azerbaijan, of the other part (PCA)" signed in Luxembourg on April 22, 1996 and came into force on June 22, 1999. This agreement covers all possible, including political and economic spheres of cooperation between Azerbaijan and the EU. The agreement ensures frameworks of all kinds of cooperation between Azerbaijan and the EU, except military area. PCA was signed for 10 years period and its execution is extended for a period of one year each year as implementation period of the agreement ended in 2009.
The European Neighbourhood Policy (ENP)
The recommendation of the European Commission on attraction of South Caucasus countries to the ENP was adopted in the meeting of Council of the heads of European Union state and government in 2004. 5-year Action Plan was adopted on November 14, 2006. 10 priority directions were determined in the Action Plan: 1) Peaceful solution of the Nagorno-Karabakh conflict, 2) Strengthening democracy, 3) Strengthening protection of human rights and fundamental freedoms and the rule of law, 4)Improving business and investment climate, 5) Improving customs service, 6) Support balanced and sustained economic development, 7) Further convergence of economic legislation and administrative practices, 8) Strengthening of EU-Azerbaijan energy and transport cooperation, 9) Enhancement of cooperation in the field of justice, freedom and security, including in the field of border management, 10) Strengthening regional cooperation.
Memorandum of Understanding aimed at strategic partnership in the field of energy between the Republic of Azerbaijan and the European Union
Memorandum of Understanding aimed at strategic partnership in the field of energy between Azerbaijan and the European Union was signed by the President of the Republic of Azerbaijan on November 7, 2006. Memorandum covers 4 areas: 1) Harmonization of Azerbaijani legislation with the Community legislation, 2) Enhancing the safety and security of energy supplies from Azerbaijan and Caspian basin to the EU, 3) Issuing comprehensive energy demand management policy, moreover renewable energy development, 4) Technical Cooperation and the exchange of expertise.
The supervision of Memorandum of Understanding is carried out by the sub-committee on energy, transport and environmental issues.
Eastern Partnership Initiative
Eastern Partnership (EP) initiative nominated by Poland and Sweden aims to strengthen bilateral cooperation between the EU and Azerbaijan, Georgia, Armenia, Ukraine, Belarus, Moldova, referred as Eastern Partners and to continue on multilateral direction within the framework of ENP. Within the framework of the EP new cooperation agreements on deep and comprehensive Free Trade Areas, the programs financed by the EU, "mobility and security pacts", visa-free travel, accession to the EU labour market, approximation to the EU legislation and standards, people-to-people contacts were considered. The following platforms were established for carrying out discussions within the multilateral format of EP:
-Platform on democracy, good governance and stability (Platform 1);
-Platform on economic integration and adaptation to the EU policies (Platform 2);
-Platform on energy security (Platform 3);
-Platform on people-to-people contacts (Platform 4).
The Ministry of Economy takes part at the general meetings of Platform 2 and meetings of the panels on "Trade" and "Small and medium-sized entrepreneurship" created under this platform.
Meetings are held within the framework of the platforms on a regular basis.
State Commission of the Republic of Azerbaijan on cooperation with the European Union
New composition of the State Committee of the Republic of Azerbaijan on European integration was approved by the Order No 2597 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 13 December 2012 on the amendments to the Order No 834 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 1 June 2005 on "Establishment of State Commission of the Republic of Azerbaijan on European integration", and the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan was appointed the head of the Commission.
4th meeting of the Commission was held on August 24, 2013. "Actions Plan on the approximation of the legislation of Azerbaijan to the EU legislation for 2013-2014" was approved at the meeting.
Several working groups operate within the Commission. One of the Working Groups operating within the Commission chaired by the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan is the Working Group on Economic Issues. The function of the Working Group is focused on the execution of "Work Plan" designed on the basis of the economic issues of the Action Plan approved in 2006 within framework of the European Neighbourhood Policy and "Action Plan on the approximation of the legislation of Azerbaijan to the EU legislation over 2013-2014".
The name of the Commission was changed as the State Committee of the Republic of Azerbaijan on cooperation with the European Union by the Order No 1382 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 31 August 2015. According to the Order No 1807 of the President of the Republic of Azerbaijan dated 11 February 2020, the composition of the Commission was changed and 40 members were approved. Mr. Shahin Mustafayev, Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, has been appointed Chairman of the Commission.
Cooperation on assistance between Azerbaijan and the EU
Within the framework of the EU TACIS Program, the Emergency Assistance Program (EXAP), ECHO Humanitarian Assistance Program, Food Assistance Program, Food Security Program (FSP), Rehabilitation Program (REHAB), Emergency Humanitarian Assistance Program (EHA) humanitarian, technical and food assistance were provided to Azerbaijan over 1992-2006.
European Neighbourhood and Partnership Instrument (ENPI) and European Neighbourhood Instrument (ENI)
European Neighbourhood and Partnership Instrument (ENPI) has been applied since 2007. It is indented to assist the implementation of the European Neighbourhood Policy within the framework of this instrument. Assistance instruments such as budget support, Twinning, technical assistance, TAIEX, SIGMA are covered by ENPI.
The assistances provided to Azerbaijan during the years mentioned in the National Indicative Program signed for the purpose of determination and providing assistance to the priority cooperation areas between the EU and Azerbaijan within the framework of the ENPI for the years 2011-2013 was aimed at the following three priority areas:
- Strengthening democratic structures and good governance;
- Regulation of the socio-economic reforms and sustainable development, trade and investment, legislation and supporting reforms;
- Supporting the Partnership and Cooperation Agreement and the European Neighbourhood Policy Action Plan, comprehensive institutional building, including the mobilization and security issues.
European Neighbourhood Instrument is being applied in Azerbaijan since 2014.
Twinning Instrument
Currently, Azerbaijan is the leader in the region according to the number of Twinning projects. The project of which Ministry of Economy was beneficiary was selected as a one of the four successful projects in 2010 and the project of which Ministry of Economy was beneficiary was one of the three successful projects in 2011 by the European Commission. Twinning project under the beneficiary of the Ministry of Culture and Tourism was selected one of the most successful projects among the implemented projects in all countries during 2014 by the EU, as well as the project under the beneficiary of the State Committee for Standardization, Metrology and Patent during 2016, the project under the beneficiary of the State Agency on Mandatory Health Insurance during 2018 and the project under the beneficiary of Ministry of Ecology and Natural Resources during 2019, respectively.
44 Twinning projects have already been completed and 5 projects are on-going.
TAIEX
34 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2011. 10 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 15 of them were on expert mission and 9 of them were on study visits.
39 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2012. 12 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 16 of them were on expert mission and 11 of them were on study visits.
50 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2013. 16 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 20 of them were on expert mission and 14 of them were on study visits.
21 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2014. 6 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 6 of them were on expert mission and 5 of them were on study visits.
54 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2015. 17 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 21 of them were on expert mission and 16 of them were on study visits.
33 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2016. 13 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 6 of them were on expert mission and 14 of them were on study visits.
71 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2017.17 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 22 of them were on expert mission and 30 of them were on study visits, 2 of them were series of events.
100 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2018. 24 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 33 of them were on expert mission and 37 of them were on study visits, 6 of them were series of events.
22 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2019. 3 of these applications were on workshop in Azerbaijan, 7 of them were on expert mission and 9 of them were on study visits, 3 of them were series of events.
11 TAIEX applications were submitted to the European Commission in 2020. 4 of these applications were on study visit, 4 of them were on expert mission and 3 of them were on workshop in Azerbaijan.
SIGMA
Totally, 15 SIGMA projects were implemented.
Projects implemented within the framework of the EU assistance tools
On-going Twinning projects
Strengthening the capacity of the Ministry of Agriculture to improve effectiveness and efficiency of state support to agriculture |
Beneficiary: Ministry of Agriculture Duration: 2019-2021 |
2 |
Strengthening the Institutional Capacity of the Copyright Agency to Manage and Protect Intellectual Property Rights in Digital Network (“SICCA”) |
Beneficiary: State Copyright Agency Duration: 2019-2021 |
3 |
Support to the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan in the accession to the Convention of a Common Transit Procedure, Convention on Simplification of Formalities in Trade in Goods and implementation of the new Computerized Transit System (NCTS) |
Beneficiary: State Customs Committee Duration: 2020-2021 |
4 |
Support to the State Statistical Committee and the State Tax Service under the Ministry of Economy to strengthen collection, harmonization, analysis, publishing and dissemination of business statistics |
Beneficiaries: State Statistical Committee, State Tax Service Duration: 2020-2021 |
5 |
Strengthening the capacity of State bodies and local level referral mechanisms to provide safety and support to victims of domestic violence in Azerbaijan |