İqtisadiyyat Nazirliyində Çinin ölkəmizdəki səfiri Lu Mey ilə keçirilən görüşdə iqtisadi əməkdaşlığın şaxələndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Lu Mey ilə görüş keçirib.
Görüşdə qarşılıqlı səfərlərin, işgüzar tədbirlərin, imzalanan mühüm sənədlərin Azərbaycan-Çin iqtisadi əlaqələrinin inkişafına töhfə verdiyi vurğulanıb. Dövlət başçısının Çinə səfəri çərçivəsində imzalanan hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında Birgə Bəyanatın ikitərəfli iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişafındakı önəmli rolundan bəhs olunub. Nəqliyyat-tranzit, sənaye, istehsalın lokallaşdırılması, tikinti, ticarət, xidmət sahələrində tərəfdaşlığın gücləndirilməsi üçün geniş imkanların mövcudluğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Azərbaycanın əlverişli işgüzar mühiti haqqında məlumat verilib, sərmayələrin təşviqi, ticarət dövriyyəsinin artırılması kimi məsələlər nəzərdən keçirilib. Tərəflər ticarət, sənaye, investisiya, enerji, nəqliyyat və rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində birgə fəaliyyətin perspektivlərini vurğulayıblar.

At the meeting held at the Ministry of Economy with Lu Mei, Ambassador of China to Azerbaijan, discussions were held on the diversification of economic cooperation.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov held a meeting with Lu Mei, Ambassador of the People's Republic of China to Azerbaijan.
The meeting emphasized that reciprocal visits, business events, and the signing of important documents have contributed to the development of Azerbaijan-China economic relations. The sides discussed the significant role of the Joint Statement on the establishment of a comprehensive strategic partnership, signed during the President’s visit to China, in advancing bilateral economic and trade cooperation. It was noted that there is broad potential for strengthening partnerships in the fields of transport and transit, industry, localization of production, construction, trade, and services.
During the meeting, information was provided on Azerbaijan’s favorable business environment, and issues such as investment promotion and increasing trade turnover were discussed. The sides emphasized the prospects for joint cooperation in the fields of trade, industry, investment, energy, transport, and the digital economy.