Vakant dövlət qulluğu vəzifələrinin tutulması üçün daxili müsahibə - 14.09.2023
Daxili müsahibədə iştirak etmək istəyən namizədlər 14 sentyabr 2023-cü il tarixindən 28 sentyabr 2023-cü il saat 18:00-dək Mərkəzin internet portalında Dövlət qulluğu üzrə müraciət Formasını doldurmaqla qeydiyyatdan keçməlidirlər. Namizəd portala daxil etdiyi məlumatların və sənədlərin aktuallığını və tamlığını təsdiq etməlidir.
Elan edilmiş müsahibədə iştirak üçün müraciət edən namizəd “Dövlət qulluğu haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 27-ci maddəsinin və qanunvericiliklə müəyyən olunmuş vakant vəzifənin tutulmasının ümumi şərtlərinin tələblərinə cavab verməlidir. Müsahibə ilə bağlı ətraflı məlumatı Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzinin rəsmi internet səhifəsindən (www.dim.gov.az) əldə edə bilərsiniz.

Internal interview for competition on vacant positions in civil service - 14.09.2023
An internal interview for the competition is announced for the vacancy in the civil service at the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan. Information about vacancies submitted for an interview can be found here.
Candidates intending to participate in the interview must register by filling out the Civil Service Application Form on the Center's website from September 14, 2023 to September 28, 2023, 6:00 p.m. The candidate must confirm the relevance and completeness of the information and documents entered in the portal.
A candidate applying for participation in the announced interview must comply with the requirements of Article 27 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Civil Service" and the general conditions for filling vacant positions determined by legislation. You can get detailed information about the interview from the official website of the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan (www.dim.gov.az).