“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO), Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi (AİH) və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında dövlət zəmanəti olmadan 2 ədəd “Handysize” tipli quru yük gəmisinin maliyyələşməsi üzrə kredit müqaviləsi imzalanıb.
Bununla əlaqədar keçirilmiş tədbirdə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankında Azərbaycandan müdir, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, AİH-in baş icraçı direktoru Ruslan Əlixanov, ASCO-nun İdarə heyətinin sədri Rauf Vəliyev, AYİB-in Qafqaz üzrə regional direktoru Alkis Vrienios Drakinos və AYİB-in Azərbaycandakı Daimi Nümayəndəliyinin rəhbəri Natali Mouravidze iştirak ediblər.
Kredit müqaviləsini AİH-in Baş icraçı direktoru Ruslan Əlixanov, ASCO-nun İdarə heyətinin sədri Rauf Vəliyev və AYİB-in Qafqaz üzrə regional direktoru Alkis Vrienios Drakinos imzalayıblar. Layihənin ümumi dəyəri 60 milyon ABŞ dolları təşkil edir. Kredit müqaviləsi 2 tranşdan ibarət olmaqla, gəmilərin alınmasının 70%-nin AYİB tərəfindən ayrılan kredit vəsaiti, 30%-nin isə ASCO-nun daxili imkanları hesabına maliyyələşməsini nəzərdə tutur.
Tədbirdə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələrə, eləcə də qeyri-neft sektorunun mühüm tərkib hissəsi olan nəqliyyat və tranzit yükdaşımaları sahəsində icra olunan irimiqyaslı layihələrə beynəlxalq maliyyə institutları, o cümlədən AYİB tərəfindən göstərilən marağın və müxtəlif maliyyələşmə alətləri ilə verilən dəstəyin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Bildirilib ki, AYİB tərəfindən dövlət zəmanəti olmadan birbaşa ASCO-ya kreditin ayrılması, Azərbaycanda səhmləri dövlətə məxsus olan müəssisələrdə aparılan uğurlu islahatların, beynəlxalq prinsiplərə uyğun qurulmuş korporativ idarəetmə və hesabatlılıq sistemlərinin mövcudluğunun, əməliyyatlarda şəffaflığın və sağlam maliyyə vəziyyətinin təmin edilməsinin göstəricisidir.
Vurğulanıb ki, AYİB ilə yeni əməkdaşlıq gəmiçiliyin inkişafında yeni mərhələdir və bu gün imzalanan kredit müqaviləsi QSC-nin fəaliyyət coğrafiyasının genişləndirilməsinə və ölkəmizin Xəzərdən kənarda yükdaşıma potensialının daha da artırılmasına xidmət edir.
Bundan başqa, ASCO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində imzalanan kredit müqaviləsi qlobal iqlim dəyişiklikləri üzrə çağırışların icrasına da müsbət töhfə verəcək. Belə ki, kredit müqaviləsi Beynəlxalq Dənizçilik Təşkilatının son ekoloji tələblərinə cavab verən müasir quru yük gəmilərinin alınmasını nəzərdə tutur.

"Azerbaijan Caspian Shipping" CJSC (ASCO), Azerbaijan Investment Holding (AIH) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) have signed a loan agreement for the financing of 2 "Handysize" type dry cargo ships without a state guarantee.
Mikayil Jabbarov, head of the European Bank for Reconstruction and Development, Minister of Economy, Ruslan Alikhanov, the chief executive director of AIH, Rauf Valiyev, Chairman of the Board of ASCO, Alkis Vryenios Drakinos, Regional head of the Caucasus for the EBRD and Nataly Mouravidze, the head of the EBRD's Permanent Representation in Azerbaijan participated at the event held in connection with this.
The loan agreement was signed by Ruslan Alikhanov, the Chief Executive Officer of AIH, Rauf Valiyev, the Chairman of the Board of ASCO, and Alkis Vryenios Drakinos, the regional head of the Caucasus for the EBRD. The total cost of the project is 60 million US dollars. The loan agreement consists of 2 tranches, and 70% of the purchase of ships will be financed by the loan funds allocated by EBRD, and 30% by ASCO's internal resources.
The importance of the interest made by international financial institutions, including the EBRD, and the support given by various financing instruments to the projects implemented in our country, as well as to the large-scale projects implemented in the field of transport and transit cargo transportation, which is an important component of the non-oil sector, was noted at the event.
It was pointed out that the direct allocation of a loan to ASCO by the EBRD without a state guarantee is an indicator of successful reforms carried out in enterprises whose shares are owned by the state in Azerbaijan, the existence of corporate management and accountability systems built in accordance with international principles, transparency in operations and ensuring a healthy financial situation.
It was emphasized that the new cooperation with the EBRD is a new stage in the development of shipping, and the loan agreement signed today serves to expand the geographical area of operation of the JSC and further increase the cargo transportation potential of our country outside the Caspian Sea.
In addition, the loan agreement signed within the framework of cooperation with ASCO will contribute positively to the implementation of global climate change challenges. Thus, the loan agreement provides for the purchase of modern dry cargo ships that meet the latest environmental requirements of the International Maritime Organization.