Vakant dövlət qulluğu vəzifələrinin tutulması üçün müsabiqə üzrə müsahibə - 23.09.2024
Daxili müsahibədə iştirak etmək istəyən namizədlər 23 sentyabr 2024-cü il tarixindən 22 oktyabr 2024-cü il tarixinədək Mərkəzin internet portalında Dövlət qulluğu üzrə müraciət Formasını doldurmaqla qeydiyyatdan keçməlidirlər. Namizəd portala daxil etdiyi məlumatların və sənədlərin aktuallığını və tamlığını təsdiq etməlidir.
Elan edilmiş müsahibədə iştirak üçün müraciət edən namizəd “Dövlət qulluğu haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 27-ci maddəsinin və qanunvericiliklə müəyyən olunmuş vakant vəzifələrin tutulmasının ümumi şərtlərinin tələblərinə cavab verməlidir. Müsahibə ilə bağlı ətraflı məlumatı Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzinin rəsmi internet səhifəsindən (www.dim.gov.az) əldə edə bilərsiniz.

Interview for the competition for vacant civil service positions - 23.09.2024
An interview on the competition for filling vacant civil service positions in the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan is announced. You can get information about the vacant positions submitted for interview here.
Candidates who want to participate in the internal interview can register by filling out the Civil Service Application Form on the Center's internet portal from September 23, 2024 to October 22, 2024. they must pass. The candidate must confirm the relevance and completeness of the information and documents entered into the portal.
The candidate who applies for participation in the announced interview must comply with Article 27 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Civil Service" and the general conditions for filling vacant positions determined by legislation. must meet the requirements. You can get detailed information about the interview from the official website of the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan (www.dim.gov.az).