A meeting was held at the Israeli Ministry of Finance with Minister Zeev Elkin, where the perspectives of economic relations and the holding of the next session of the Joint Intergovernmental Commission were discussed.
Economy Minister Mikayıl Jabbarov met with Zeev Elkin, the Minister of Finance of Israel and co-chair of the Azerbaijan-Israel Joint Intergovernmental Commission.
The videoconference highlighted the development of economic relations between our countries. Information was shared about the current status of investment projects with Israel, as well as projects under discussion. It was emphasized that there is a fertile ground for expanding partnership in areas such as trade, investment, innovation, digital development, the environment, and the implementation of joint projects.
The parties discussed the prospects of mutual economic relations, as well as the holding of the next meeting of the Joint Intergovernmental Commission.