At the meeting held at the Ministry of Economy with the Turkish delegation, the prospects of joint projects and the priority areas of economic partnership were reviewed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with members of the Grand National Assembly of Turkey, Hulusi Akar, Mehmet Mush, Feyzi Berdibek, and the Mayor of Kayseri Metropolitan Municipality, Memduh Buyukkılıch.
At the meeting, it was emphasized that, through the joint efforts of the heads of state, the relations between our brotherly and friendly countries have deepened further and reached the level of alliance. It was noted that Turkey is one of Azerbaijan's main trading partners, and that energy cooperation and jointly implemented projects significantly contribute to the economies of both countries as well as to regional development. It was also highlighted that Turkish companies are actively operating in various sectors in Azerbaijan and are participating in several infrastructure projects in the liberated territories.
The parties stated that there is great potential for further expanding cooperation. They reviewed the prospects of joint projects and the priority areas of economic partnership.