İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) 2022-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirilib.
İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Elşad Nuriyev KİV nümayəndələrinə Agentliyin idarəçiliyində olan sənaye zonalarında ötən il görülmüş işlər və nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Agentlik 6 sənaye parkının (Sumqayıt Kimya, Pirallahı, Mingəçevir, Qaradağ, Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parkları), 4 sənaye məhəlləsinin (Hacıqabul, Masallı, Neftçala və Sabirabad sənaye məhəllələri), 51 aqroparkın və Peşə Təhsil Mərkəzinin idarəedici təşkilatıdır.
İndiyədək sənaye zonaları üzrə 116 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib və bunlardan artıq 65-i istehsala başlayıb. Sahibkarlar tərəfindən sənaye zonalarına 6,47 milyard manatdan çox investisiya yatırılıb və 10300-dən artıq daimi iş yeri yaradılıb. Mövcud layihələr üzrə növbəti mərhələdə sənaye zonalarına əlavə 460 milyon manata yaxın investisiyanın yatırılması və 4500-dən artıq yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Sənaye zonaları üzrə indiyədək ümumilikdə 8,8 milyard manatlıq məhsul istehsal edilib ki, bunun 2,9 milyard manatlıq və ya 33%-ə yaxın hissəsi ixrac olunub.
2022-ci ildə İZİA-nın idarəçiliyində olan sənaye zonalarında 28 sahibkarlıq subyektinə rezident statusu verilib. Bunlardan 12-si Ağdam Sənaye Parkının, 2-si “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının, 8-i Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının, 1-i Pirallahı Sənaye Parkının, 3-ü Hacıqabul Sənaye Məhəlləsinin, 1-i Masallı Sənaye Məhəlləsinin, 1-i Sabirabad Sənaye Məhəlləsinin rezidenti kimi qeydiyyata alınıb. Ötən il qeydiyyata alınmış rezidentlər tərəfindən 171 milyon manat investisiyanın yatırılması, 2400-dən çox iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Bu rezidentlər tərəfindən sənaye zonalarında müxtəlif tonnajlı yük və xüsusi təyinatlı avtomobillərin, elektrik, havalandırma və yanğınsöndürmə avadanlıqlarının, tikinti kimyəvilərinin, yumşaq polimer qablaşdırma məhsullarının, müxtəlif metal məmulatların, dam örtüklərinin, avtomatlaşdırma və telemexanika sistemlərinin, divar kağızlarının, qanda şəkəri təyin edən cihaz (qlukometr) və striplərin və s. istehsalı layihələri həyata keçiriləcək.
2022-ci ildə sənaye zonalarının fəaliyyətdə olan rezidentləri tərəfindən ümumilikdə 2,9 milyard manat dəyərində məhsul satışı həyata keçirilib ki, bunun da 1,1 milyard manatlıq hissəsi ixracın payına düşür. 2021-ci illə müqayisədə ötən il satış 22,7%, ixrac isə 13% artıb. Ötən il sənaye zonalarının qeyri-neft sənayesi məhsulları istehsalında xüsusi çəkisi 16,7%, ixracında isə 29,5% olub.
2023-cü ildə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında 4 müəssisənin (Çin kapitallı “Azərbaycan Vanhong Ceramics Co.” MMC-nin keramik plitələrin istehsalı müəssisəsi, “AK Pack” MMC-nin mat və parlaq ambalaj istehsalı müəssisəsi, "Novus Plastica" MMC-nin polimer məhsullarının emalı müəssisəsi, “UPI - Universal Packing İndustry” QSC-nin qablaşdırma məhsullarının (qofro karton, zərf, fayl və s.) istehsalı müəssisəsinin fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır. Ümumi investisiya həcmi 90 milyon manatdan çox olan bu müəssisələrdə 600-dən artıq daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Sənaye zonalarında istehsal olunan məhsullar ölkədə daxili tələbatın ödənilməsi ilə yanaşı, “Made In Azerbaijan” brendi altında dünyanın 50-dən çox ölkəsinə (Kanada, ABŞ, BƏƏ, Avstriya, Çexiya, Braziliya, Almaniya, İtaliya, Hindistan, Çin, Tayvan, İsrail, İspaniya və s.) ixrac edilib.
Media nümayəndələrinə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə yaradılan Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parkları barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, 2022-ci ildə Ağdam Sənaye Parkında 12 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik, 3 sahibkara isə qeyri-rezidentlik statusu verilib. Bu rezidentlər tərəfindən Sənaye Parkına 66 milyon manatdan çox investisiya yatırılması və 800-dən çox iş yerinin yaradılacağı nəzərdə tutulur. Sənaye Parkında ilk müəssisələrin 2023-cü ilin sonlarında fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur.
200 hektar ərazini əhatə edən “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının hazırda 2 rezidenti və 1 qeyri-rezidenti var. Rezidentlər tərəfindən 17,8 milyon manat investisiya yatırılması, 250-dən artıq iş yerinin yaradılması gözlənilir. “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkında ilk müəssisənin 2023-cü ilin sonlarında fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur.
Media nümayəndələrinin diqqətə çatdırılıb ki, sənaye parklarında sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişafı üçün əlverişli biznes mühiti formalaşdırılıb. Belə ki, sənaye parklarının rezidentləri qeydiyyata alındıqları tarixdən 10 il müddətinə əmlak vergisindən, torpaq vergisindən, gəlir və ya mənfəət vergisindən, istehsal məqsədilə idxal etdikləri texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı zamanı ƏDV-dən və 10 il müddətinə gömrük rüsumlarından azad olunurlar. ƏDV və gömrük güzəştlərinin tətbiqi nəticəsində İZİA-nın idarəçiliyində olan sənaye parklarının rezidentləri indiyədək 436,4 milyon manatdan çox vəsaitə qənaət ediblər.
Sənaye zonalarında sahibkarlar üçün yaradılmış əlverişli mühit investisiya cəlbediciliyini daha da artırır. Bunun nəticəsidir ki, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyində hazırda 50-dək (kompozit armatur və şəbəkələrin, dərman vasitələri və qida əlavələrinin, ayaqqabıların, mebellərin, boru və qutu profillərin, xüsusi təyinatlı texnikaların və s. istehsalı) layihəyə baxılır.
Sonra KİV nümayəndələrinə Agentliyin idarəçiliyində olan aqroparklar, burada görülmüş işlər və qarşıda duran hədəflər barədə məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, hazırda respublikanın 32 rayonu üzrə 239,3 min hektar ərazidə 51 aqroparkın yaradılması üzrə işlər davam etdirilir. Aqroparkların 34-ü bitkiçilik, 14-ü bitkiçilik və heyvandarlıq, 1-i heyvandarlıq, 2-i isə emal sənayesi üzrə ixtisaslaşıb. Bu aqroparklardan 44-ü artıq fəaliyyətə başlayıb, digərlərində isə layihələndirmə və tikinti işləri aparılır. Aqroparkların ümumi layihə dəyəri 2,4 mlrd. manat təşkil edir, bunun da artıq 1,4 mlrd. manatı layihələrin reallaşdırılmasına yatırılıb.
Aqroparklar ərzaq təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, məşğulluq səviyyəsinin artırılmasında da önəmli rol oynayır. Hazırda aqroparklarda 4600-dən çox insan daimi işlə təmin edilib, 5200 nəfərdən çox insan isə mövsümi işlərə cəlb edilib. Gələcəkdə əlavə 4700-dən çox iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
2021-2022-ci illərdə aqroparkların əkin dövriyyəsinə cəlb olunmuş 127,2 min hektar torpaq sahəsinin 80,1 min hektarı suvarılan ərazilərdir ki, bunun da 55,4 min hektarında (67%) mütərəqqi suvarma sistemləri qurulub.
Aqroparkların 8256 min hektar ərazisində yeni intensiv və superintensiv meyvə bağları salınıb.
2022-ci ildə aqroparklarda 152 min ton buğda, 71 min ton arpa, 70 min ton dən qarğıdalı, 177 min ton şəkər çuğunduru, 26 min ton kartof, 1,9 min ton soya, 31 min ton pambıq, 57 min ton silos üçün qarğıdalı və 18 min ton yonca istehsal olunub.
İnnovativ texnologiyalar tətbiq edən aqroparklarda hər hektara düşən orta məhsuldarlıq arpa və buğda üzrə 6-7 ton/ha, qarğıdalı üzrə 12-15 ton/ha, şəkər çuğunduru üzrə isə 80 ton/ha təşkil edib. Bundan əlavə aqroparklarda taxıl məhsullarının tədarükü, saxlanması və satışı üçün 493 min kub metr tutumunda taxıl anbarı kompleksləri mövcuddur ki, bu da ölkədə olan müasir taxıl anbarlarının 24%-ni təşkil edir.
Fəaliyyətə başlamış aqroparklardan 10-u ətlik və südlük istiqamətli heyvandarlıq məhsulları istehsal edir. Bu aqroparklarda 2022-ci ildə 36,9 min ton süd və 2,3 min ton ət istehsal olunub.
Aqroparklara zəruri xarici infrastrukturun yaradılması, güzəştli kreditlərin və investisiya təşviqi sənədlərinin verilməsi ilə dövlət tərəfindən dəstək tədbirləri həyata keçirilir. Belə ki, indiyədək 25 aqroparkın yaradılmasına Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən 195 milyon manat güzəştli kredit verilib. Bununla yanaşı, investisiya təşviqi sənədi verilmiş 27 aqropark texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğuların idxalına görə 44,7 milyon manat dəyərində güzəşt əldə edib.
Bunlarla yanaşı, ötən il dövlət tərəfindən aqroparkların yaradılması üzrə işlər də davam etdirilib. Belə ki, “Orta fermer təsərrüfatının aqrar-sənaye klasterlərinə inteqrasiyası” pilot layihəsi çərçivəsində Yevlax rayonu ərazisində 100-dən artıq kiçik və orta fermerlərin cəlb olunması ilə Yevlax Pilot Aqroparkı yaradılıb. Aqroparka 100 milyon manatdan çox özəl investisiyanın qoyulması, 500 daimi və 1000-dən dən çox işçinin isə mövsümü işlərə cəlb edilməsi nəzərdə tutulur. Artıq Yevlax Pilot Aqroparkın ilk rezidenti olan “İSFA” MMC-yə ayrılmış ərazinin 10 hektarında müasir suvarma sistemlərinin tətbiqi ilə tez yetişən gilas, nektarin, şaftalı, alça və ərik tingləri, həmçinin tingçilik üçün ayrılmış ərazidə 500 min ədəd tingin calaqaltısı əkilib. “İSFA” MMC daxili bazarda satış ilə yanaşı, ting ixracını da həyata keçirəcək.
Sabirabad rayonunda “Orta fermer təsərrüfatının aqrar-sənaye klasterinə inteqrasiyası” layihəsi çərçivəsində yeni pilot aqroparkların yaradılması üzrə işlər davam etdirilir. Aqroparkda 41 milyon manat özəl investisiyanın qoyulması ilə 725 işçinin işlərə cəlb edilməsi nəzərdə tutulur.
KİV nümayəndələrinə məlumat verilib ki, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi ilə Özbəkistanın biznes assosiasiyaları arasında ipəkçiliyin və baramaçılığın, həmçinin pambıqçılığın və tekstil sənayesinin inkişafına dair əməkdaşlıq memorandumları imzalanıb. Birgə əməkdaşlıq çərçivəsində iqtisadi zonalarda pambıqçılıq və ipəkçilik klasterlərinin yaradılması planlaşdırılır.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 21 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Aqroparklar haqqında Nümunəvi Əsasnamə”yə uyğun olaraq hazırda aqroparkların reyestrinin aparılması, həmçinin onları təmsil edən hüquqi və fiziki şəxslərə aqroparkın rezidentinin qeydiyyat şəhadətnaməsinin verilməsi ilə bağlı işlər aparılır. Reyestrinin aparılması ilkin mərhələdə nəzərdə tutulan aqroparklar və onların rezidentləri üzrə işlərin 2023-cü ilin fevral ayının sonunadək yekunlaşdırılması planlaşdırılır. Aqroparkların gələcək fəaliyyətində əsas hədəflərdən biri müxtəlif istiqamətlərdə klasterləşmə modelinin tətbiqidir. Aqrar-sənaye klasterlərinin təşkili yerli məhsulların rəqabətqabiliyyətliliyinin və ixracının artırılmasına, milli brendlərin və əlaqələndirilmiş vahid sistemin formalaşmasına, məhsulun istehsalına çəkilən xərclərin azalmasına əlavə imkanlar yaradacaq.

A press conference was held on the results of the activities of the Economic Zones Development Agency (EZIA) for 2022.
Elshad Nuriyev, Chairman of the Management Board of the Economic Zones Development Agency, informed the media representatives about the work done in the industrial zones managed by the Agency last year and the planned measures. It was reported that the Agency is the managing organization of 6 industrial parks (Sumgait Chemistry, Pirallahi, Mingachevir, Garadag, Aghdam and "Araz Valley Economic Zone" industrial parks), 4 industrial districts (Hajigabul, Masalli, Neftchala and Sabirabad industrial districts), 51 agricultural parks and Vocational Education Center.
To date, 116 business entities in industrial zones have been granted residency status, and 65 of them have already started production. Entrepreneurs have invested more than 6.47 billion manats in industrial zones and more than 10,300 permanent jobs have been created. It is planned to invest about 460 million manats in industrial zones and create more than 4,500 new jobs in the next phase of existing projects.
To date, industrial zones have produced products worth 8.8 billion manats, of which 2.9 billion manats or almost 33% have been exported.
A resident status was granted to 28 business entities in industrial zones managed by IZIA in 2022. 12 of them are registered as a resident of Aghdam Industrial Park, 2 as a resident of "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park, 8 as a resident of Sumgayit Chemical Industrial Park, 1 as a resident of Pirallahi Industrial Park, 3 as a resident of Hajigabul Industrial Quarter, 1 as a resident of Masalli Industrial Quarter, 1 as a resident of Sabirabad Industrial District. It is planned to invest 171 million manats and create more than 2,400 jobs by residents registered last year. The production projects of trucks of different tonnage and special purpose vehicles, electrical, ventilation and firefighting equipment, construction chemicals, soft polymer packaging products, various metal products, roof coverings, automation and telemechanics systems, wallpapers, blood sugar measuring device (glucometer) and strips, etc. will be implemented by these residents in industrial zones.
Active residents of industrial zones sold products worth 2.9 billion manats in 2022, of which 1.1 billion manats were exported. Last year sales increased by 22.7% compared to 2021 while exports were up 13%. The share of industrial zones in the production of non-oil industry products was 16.7%, and in their exports - 29.5% last year.
4 enterprises (Chinese capital ceramic tile production enterprise of "Azerbaijan Vanhong Ceramics Co." LLC, matte and glossy packaging production enterprise of AK Pack" LLC, Polymer products processing enterprise of "Novus Plastica" LLC, production enterprise of packaging products (corrugated cardboard, envelope, file, etc.) of "UPI - Universal Packing Industry" JSC) are planned to start operating in Sumgait Chemical Industrial Park in 2023. More than 600 permanent jobs are planned to be created in these enterprises with a total investment volume of more than 90 million manats.
The products manufactured in the industrial zones have been exported to more than 50 countries (Canada, USA, UAE, Austria, Czech Republic, Brazil, Germany, Italy, India, China, Taiwan, Israel, Spain etc.) of the world under the "Made in Azerbaijan" brand, in addition to meeting the domestic demand in the country.
Media representatives were also informed about the industrial parks “Aghdam” and "Araz Valley Economic Zone" created in our territories liberated from occupation. It was reported that, 12 business entities were granted residency status in Agdam Industrial Park, and 3 entrepreneurs were granted non-residency status in 2022. These residents are expected to invest more than 66 million manat in the Industrial Park and create over 800 jobs. The first enterprises in the Industrial Park are expected to start operating at the end of 2023.
"Araz Valley Economic Zone" Industrial Park, which covers an area of 200 hectares, currently has 2 residents and 1 non-resident. Residents are expected to invest 17.8 million manats and create over 250 jobs. The first enterprise in the "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park is expected to start operating at the end of 2023.
It was brought to the attention of media representatives that a favorable business environment has been formed in industrial parks for the development of entrepreneurship. Thus, the residents of industrial parks are exempted from property tax, land tax, income or profit tax for 10 years from the date of their registration, VAT upon importing machinery, technological equipment and facilities imported for production purposes, and customs duties for 10 years. As a result of the introduction of VAT and customs concessions, the residents of industrial parks managed by IZIA have saved more than 436.4 million manats up to day.
The favorable environment created for entrepreneurs in industrial zones further enhances investment attractiveness. As a result, about 50 projects (production of composite fittings and networks, pharmaceuticals and food additives, shoes, furniture, pipe and box profiles, special purpose equipment, etc.) are currently under review at Economic Zones Development Agency.
Then the media representatives were informed about the agroparks under the Agency’s management of the, the work done there and the upcoming goals.
It was noted that work is currently underway to create 51 agro-parks on 239.3 thousand hectares of land in 32 districts of the republic. 34 of the agroparks specialize in horticulture, 14 in horticulture and animal husbandry, 1 in animal husbandry, and 2 in processing industry. 44 of these agroparks have already started to operate, while design and construction works are underway in the rest. The total project cost of agroparks is 2.4 billion manats, of which 1.4 billion manats have already been invested in the implementation of projects.
In addition to enhancing food security, agroparks also play an important role in boosting employment. Currently, over 4,600 people are provided with permanent jobs in the agroparks, and more than 5,200 people are employed in seasonal work. More than 4,700 additional jobs are expected to be created in the future.
80.1 thousand hectares of the 127.2 thousand hectares of land included in the crop rotation of agroparks in 2021-2022 are irrigated areas, 55.4 thousand hectares (67%) of which have progressive irrigation systems installed.
New intensive and super-intensive orchards have been planted on the territory of 8,256,000 hectares of agroparks.
152 thousand tons of wheat, 71 thousand tons of barley, 70 thousand tons of grain corn, 177 thousand tons of sugar beet, 26 thousand tons of potatoes, 1.9 thousand tons of soybeans, 31 thousand tons of cotton, 57 thousand tons of corn for silage and 18 thousand tons of alfalfa were produced in 2022.
The average yield per hectare in agricultural parks applying innovative technologies was 6-7 t/ha for barley and wheat, 12-15 t/ha for corn, and 80 t/ha for sugar beet. In addition, there are grain warehouse complexes with a capacity of 493,000 cubic meters for the supply, storage and sale of grain products in agricultural parks, which is 24% of modern grainaries in the country.
10 of the commissioned agroparks produce meat and dairy products of livestock. These agricultural parks produced 36.9 thousand tons of milk and 2.3 thousand tons of meat in 2022.
Agro-parks are supported by the state by creating the necessary external infrastructure, providing preferential loans and investment promotion documents. To date, 195 million manat preferential loans have been granted by the Entrepreneurship Development Fund to create 25 agricultural parks. In addition, 27 agroparks that received investment promotion documents, received concessions worth 44.7 million manats for the import of machinery, technological equipment and facilities.
Besides, the state continued the work on the creation of agroparks last year. Thus, Yevlax Pilot Agropark was created with the involvement of more than 100 small and medium farmers in the Yevlax region as part of the pilot project "Integration of medium-sized farms into agro-industrial clusters". It is planned to invest over 100 million manats in the agricultural park, and to attract 500 permanent and more than 1000 seasonal workers. Early ripening seedlings of cherry, nectarine, peach, cherry and apricot as well as 500,000 seedlings were planted on 10 hectares of the area allotted to "ISFA" LLC, the first resident of Yevlax Pilot Agropark, using modern irrigation systems, in the area allocated for nursery. "ISFA" LLC will sell seedlings in the domestic market as well as export them.
Work is being continued on the creation of new pilot agroparks within the framework of the project "Integration of the average farm into the agro-industrial cluster" in Sabirabad region. It is planned to employ 725 people in the agricultural park with an investment of 41 million manats.
Media representatives were informed about the signing of cooperation memorandums of between the Economic Zones Development Agency and business associations of Uzbekistan on the development of sericulture and cocoon breeding, as well as cotton and textile industry. It is planned to create cotton and sericulture clusters in economic zones within the framework of joint cooperation.
It was noted that in accordance with the "Model Regulations on Agricultural Parks" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 21, 2021, is underway to maintain a register of agricultural parks, as well as issuing a certificate of registration of the resident of the agricultural park to the legal and physical persons representing them. It is planned to complete the work on the agroparks and their residents planned for the initial stage of registration, by the end of February 2023. One of the main goals in the future activities of agroparks is the application of the clustering model in different directions. The organization of agro-industrial clusters will create additional opportunities to increase the competitiveness and export of local products, the formation of national brands and a coordinated unified system, and the reduction of product production costs.