Danimarkanın “Vestas Wind Systems A/S şirkəti” ilə əməkdaşlıq müzakirə olunub
Danimarkanın “Vestas Wind Systems A/S şirkəti” ilə “Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi çərçivəsində külək enerjisinin ixracı, eləcə də şirkət tərəfindən külək turbinlərinin istehsalının lokallaşdırılması perspektivləri müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “Danimarkanın Vestas Wind Systems A/S” şirkətinin marketinq, kommunikasiyalar, dayanıqlılıq və ictimai əlaqələr üzrə qrupun baş vitse-prezidenti Morten Dirholm ilə videokonfrans formatında görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycanın bərpa olunan enerji sektorunun inkişafı, yaşıl enerji ixracı üzrə regional mərkəzə çevrilməsi və bu istiqamətdə beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, ölkəmizdə zəngin alternativ enerji potensialı mövcuddur və bu resurslardan səmərəli istifadə dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir.
Tərəflər birgə layihələrin həyata keçirilməsi, “Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsi çərçivəsində külək enerjisinin ixracı, eləcə də şirkət tərəfindən külək turbinlərinin istehsalının lokallaşdırılması perspektivlərini nəzərdən keçiriblər.
Görüşdə bərpa olunan enerji sahəsində tərəfdaşlığın genişləndirilməsinin ölkəmizin dayanıqlı iqtisadi inkişaf hədəflərinə töhfə verəcəyi vurğulanıb.

The export of wind energy within the framework of the “Green Energy Corridor” project, as well as prospects to localize the production of wind turbines have been discussed with Denmark’s Vestas Wind Systems A/S.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov has held a video conference with Morten Dyrholm, the Group Senior Vice President for Marketing, Communications, Sustainability and Public Affairs at Denmark’s Vestas Wind Systems A/S.
During the meeting, the development of the renewable energy sector in Azerbaijan, its transition into a regional hub for the green energy export and the expansion of cooperation with international partners in this direction were discussed. It was noted that Azerbaijan posessess rich alternative energy potential, and the efficient use of these resources is among the top priorities of our state policy.
The parties reviewed the implementation of joint projects, the export of wind energy within the framework of the “Green Energy Corridor” project, as well as prospects to localize the production of wind turbines by the company.
At the meeting, the parties also emphasized that the expansion of the partnership in the renewable energy sector will make a contribution to the sustainable economic development of our country.