Azərbaycan-Türkmənistan iqtisadi əməkdaşlığının perspektivləri və birgə layihələr üzrə tərəfdaşlığın səmərəli nəticələri müzakirə edilib.
Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov bu ölkədə səfərdə olan Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovu qəbul edib. Qəbulda dövlət başçılarının dostluğa və həmrəyliyə əsaslanan Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinə verdiyi önəm sayəsində çoxtərəfli əlaqələrin inkişaf etdiyi vurğulanıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türkmənistana səfəri çərçivəsində bu ölkənin Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovla görüşüb, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Görüşdə vurğulanıb ki, Türkmənistanla qarşılıqlı münasibətlərin inkişaf etdirilməsində hər iki ölkənin rəhbərlərinin siyasi iradəsinin, yüksək səviyyəli səfərlərin, keçirilən görüş və tədbirlərin önəmli rolu var. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın güclənməsi fonunda iqtisadi-ticarət əlaqələri də genişlənir. Bildirilib ki, ölkələrimizin ortaq fəaliyyəti və iqtisadi sahədə tərəfdaşlığı regionun inkişafına töhfə verir.
Görüşdə iki ölkə arasında energetika, nəqliyyat, investisiya, ticarət, kənd təsərrüfatı, mədəni, humanitar və digər sahələrdə əlaqələrin inkişafı imkanları diqqətə çatdırılıb.
Türkmənistana səfər çərçivəsində İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “Türkmənqaz” Dövlət Konserninin rəhbəri Maksat Babayevlə görüşüb. SOCAR-ın nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı və işlənməsi, potensial layihələrin reallaşdırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Mikayıl Cabbarov və Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, Azərbaycan-Türkmənistan Birgə Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədri Batır Atdayev arasında keçirilən görüşdə ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılması, Komissiyanın növbəti iclasının keçirilməsi, işgüzar dairələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsi sahəsində əməkdaşlığın inkişafı imkanları müzakirə olunub.
Türkmənistana səfər çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və bu ölkənin Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Batır Amanov iki ölkə arasında enerji sahəsində əlaqələrin inkişaf perspektivləri, birgə layihələrin reallaşdırılması potensialını nəzərdən keçiriblər. SOCAR-ın nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşdə Azərbaycan və Türkmənistan arasında energetika sahəsində imzalanan sənədlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsinə mühüm töhfə olduğu vurğulanıb.

Prospects of Azerbaijan-Turkmenistan economic cooperation and effective results of partnership on joint projects were discussed.
The President of Turkmenistan, Sardar Berdimuhamedov, received the Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov, visiting this country. It was emphasized at the meeting that multilateral relations are developing thanks to the importance given by the heads of state to Azerbaijan-Turkmenistan relations based on friendship and solidarity.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, Minister of Foreign Affairs Rashid Meredov, and the prospects of expanding economic cooperation were discussed during his visit to Turkmenistan.
It was emphasized at the meeting that the political will of the leaders of both countries, high-level visits, meetings and events have an important role in the development of mutual relations with Turkmenistan. It was brought to attention that the economic and trade relations are also expanding against the background of the strengthening of cooperation between our countries. It was stated that the joint activities and economic partnership of our countries contribute to the development of the region.
The possibilities of development of relations between the two countries in energy, transport, investment, trade, agriculture, cultural, humanitarian and other fields were brought to the attention at the meeting.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the chairman of State Concern “Turkmengaz” Maksat Babayev during his visit to Turkmenistan. Views were exchanged at the meeting, which was also attended by representatives of SOCAR, on the expansion of cooperation in the field of energy, joint exploration and development of hydrocarbon resources, and the realization of potential projects.
The possibilities of increasing bilateral trade turnover, holding the next meeting of the Commission, and the development of cooperation in the field of expanding relations between business circles were discussed in the meeting held between Mikayil Jabbarov and Batir Atdayev, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, Co-Chairman of the Azerbaijan-Turkmenistan Joint Intergovernmental Commission.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Batir Amanov reviewed the prospects of development of relations between the two countries in the field of energy, the potential of realization of joint projects within the framework of the visit. It was emphasized at the meeting attended by representatives of SOCAR that the documents signed between Azerbaijan and Turkmenistan in the field of energy are an important contribution to the expansion of cooperation.