Pirallahı Sənaye Parkında “Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations” MMC-nin dərman vasitələrinin istehsalı müəssisəsinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Dekabrın 7-də Pirallahı Sənaye Parkında “Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations” MMC-nin dərman vasitələrinin istehsalı müəssisəsinin təməlqoyma mərasimi keçirilib. Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağcı, “Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations” şirkətinin rəhbəri Abidin Gülmüş, eləcə də rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Təməlqoyma mərasimində diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmizdə müasir, yüksəkkeyfiyyətli və rəqabətqabiliyyətli məhsullar istehsal edən sənaye zonaları fəaliyyət göstərir ki, bu da aparılan sənayeləşmə siyasətinə uyğun olaraq qeyri-neft iqtisadiyyatının inkişafına xidmət edir. Bildirilib ki, 2023-cü ilin iyulun 31-də Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti, Türkiyənin “GEN İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş” şirkəti və “SİA Pharmaceutical” MMC arasında Pirallahı Sənaye Parkında əczaçılıq zavodunun yaradılması üzrə Tərəfdaşlıq və Birgə İştirak Müqaviləsi imzalanıb. Sənədə əsasən görülən işlər nəticəsində bu gün “Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations” MMC tərəfindən Pirallahı Sənaye Parkının 7,8 hektar ərazisində dərman istehsalı zavodunun təməli qoyulub.
Müəssisədə Türkiyənin qabaqcıl texnologiyalarının tətbiqi ilə yüksək keyfiyyətli 42 adda müxtəlif doza və qablaşdırmada dərman məhsulları istehsal olunacaq. İnşa ediləcək zavodun investisiya dəyəri 59,3 milyon manatdır. Müəssisədə 165 nəfər daimi işlə təmin ediləcək. Zavodun fəaliyyətə başlamasından sonra ölkədə bir sıra əczaçılıq məhsullarına tələbat yerli istehsal hesabına ödəniləcək, idxaldan asılılıq azaldılacaq.
İllik istehsal gücü 50 milyon qutu nəzərdə tutulan zavodda istehsal edilən məhsulların daxili bazara satılması ilə yanaşı, “Made in Azerbaijan” brendi ilə region ölkələrinə də ixracı planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2016-cı ildə yaradılmış Pirallahı Sənaye Parkının fəaliyyəti əczaçılıq sənayesinin inkişafına, əhalinin dərman vasitələrinə olan tələbatının ödənilməsinə, istehsalın lokallaşdırılmasına və məşğulluğun təşviqinə töhfə verir. Parkda ümumi investisiyalarının həcmi təqribən 115 milyon manatdan çox 6 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib. İndiyədək sənaye parkına rezidentlər tərəfindən 37 milyon manata yaxın investisiya yatırılıb, 120-dən çox daimi iş yeri yaradılıb. Artıq qeydiyyata alınmış 6 rezidentdən 2-si fəaliyyət göstərir.

The groundbreaking ceremony of the pharmaceutical production facility of "Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations" LLC was held in Pirallahi Industrial Park.
The groundbreaking ceremony of the pharmaceutical production facility of "Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations" LLC was held on December 7 in Pirallahi Industrial Park. Minister of Economy Mikayil Jabbarov, Turkish Ambassador to Azerbaijan Cahit Bagci, Head of "Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations" Abidin Gulmush, as well as officials took part in the event.
It was pointed out at the foundation ceremony that industrial zones producing modern, high-quality and competitive products operate in our country, which serves the development of the non-oil economy in accordance with the industrialization policy. It was reported that a Partnership and Joint Participation Agreement was signed on July 31, 2023 between Azerbaijan Investment Company, Turkish company "GEN İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş" and "SIA Pharmaceutical" LLC on the establishment of a pharmaceutical plant in Pirallahi Industrial Park. As a result of the works carried out according to the document, the foundation of the drug production plant was laid today by "Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations" LLC in the area of 7.8 hectares of the Pirallahi Industrial Park.
The enterprise will produce 42 high-quality medicinal products in various dosages and packaging with the application of advanced technologies of Turkey. The investment cost of the plant to be built is 59.3 million manats. 165 people will be permanently employed in the enterprise. The demand for a number of pharmaceutical products in the country will be met through local production, and dependence on imports will be reduced after the plant starts operating.
In addition to selling the products produced in the factory with an annual production capacity of 50 million boxes, it is planned to export them to the countries of the region under the "Made in Azerbaijan" brand.
It should be noted that the activity of the Pirallahi Industrial Park, established in 2016 by the relevant Decree of the head of state, contributes to the development of the pharmaceutical industry, meeting the population's demand for medicines, localization of production and promotion of employment. Residence status was granted to 6 business entities with a total investment of more than 115 million manats in the park. So far, about 37 million manats have been invested in the industrial park by residents, and more than 120 permanent jobs have been created. 2 out of 6 registered residents are already active.