Həkəri və Tərtər çayları üzərində yerləşən 5 kiçik su elektrik stansiyası bərpa ediləcək.
Azərbaycanda dayanıqlı enerji növlərinin yaradılması və “yaşıl enerji”nin dünya bazarlarına nəqli ölkənin enerji siyasətinin prioritetlərindəndir. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2024-cü il ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bununla yanaşı, dövlət başçısının təşəbbüsü ilə 2024-cü ildə ölkəmiz dünyanın ən mühüm dövlətlərarası tədbirlərindən olan COP29-a ev sahibliyi edəcək. Bu baxımdan, Azərbaycanda alternativ enerji layihələrinin reallaşdırılması, azad olunmuş ərazilərimizdə “yaşıl enerji” mənbələrindən səmərəli istifadə, su elektrik stansiyalarının bərpası və yenilərinin yaradılması məqsədilə özəl sərmayədarlarla əməkdaşlıq önəm kəsb edir.
Həmçinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin hidroenerji potensialından səmərəli istifadə etməklə bölgədə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Qarşıya qoyulmuş vəzifələrin icrasından irəli gələrək iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyə Respublikasının Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağcının iştirakı ilə “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC, Türkiyənin “Demirören Yatırım Holding A.Ş.” Şirkətlər Qrupu və “Arges Enerji Team” MMC arasında Birgə İştirak Müqaviləsi imzalanıb.
Sənədi “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin (AİŞ) icraçı direktoru Ülvi Mansurov, “Demirören Yatırım Holding A.Ş” Şirkətlər Qrupunun İdarə Heyətinin sədri Yıldırım Demirören və “Arges Enerji Team” MMC-nin rəhbəri Mehmet Fehmi Özata imzalayıblar.
Müqaviləyə əsasən, Kəlbəcər və Laçın rayonlarında Həkəri və Tərtər çayları üzərində yerləşən 5 kiçik su elektrik stansiyasının bərpa edilərək istismara verilməsi nəzərdə tutulub.
Layihənin həyata keçirilməsi dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına, bərpa olunan enerji sahəsində təcrübə və bacarıqların təkmilləşdirilməsinə, 2030-cu ilədək enerji istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 30%-ə çatdırılması hədəfinə və istixana qazı emissiyalarının azaldılmasına töhfə verəcək.
Kəlbəcər və Laçın rayonlarında yerləşən 5 kiçik su elektrik stansiyasının bərpa edilməsi və fəaliyyətinin təşkili layihəsi AİŞ-in işğaldan azad edilmiş ərazilərə özəl investisiyanın cəlb edilməsi ilə bağlı ikinci layihəsidir. İlk layihə Ağdam rayonu Şahbulaq kəndində yerləşən əhəngdaşı yatağında mişar daşının istehsalı layihəsi olub.

5 small hydropower plants located on the Hekari and Tartar rivers will be restored.
Establishment of sustainable types of energy in Azerbaijan and transportation of "green energy" to world markets are among the priorities of the country's energy policy. It is no coincidence that 2024 was declared the "Year of Solidarity for the Green World" in our country by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan. In addition, our country will host COP29, one of the most important interstate events in the world in 2024 at the initiative of the head of state. In this regard, it is important to cooperate with private investors for the purpose of implementing alternative energy projects in Azerbaijan, efficient use of "green energy" sources in our liberated areas, restoration of hydropower plants and creation of new ones.
However, work is being continued in the direction of creating a "green energy" zone in the region by effectively using the hydropower potential of our territories liberated from occupation in accordance with the "I State Program on the Great Return to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan".
A Joint Participation Agreement was signed between "Azerbaijan Investment Company" OJSC, Turkey's "Demirören Yatırım Holding A.Ş." the Group of Companies and "Arges Enerji Team" LLC based on the performance of the tasks with the participation of Minister of Economy Mikayil Jabbarov, Minister of Energy Parviz Shahbazov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan Cahit Bagci.
The document was signed by Ulvi Mansurov, executive director of "Azerbaijan Investment Company" OJSC (AİŞ), Yıldırım Demirören, chairman of the Board of Directors of "Demirören Yatırım Holding A.Ş" Group of Companies, and Mehmet Fehmi Özata, head of "Arges Enerji Team" LLC.
Aa per the contract, 5 small hydropower plants located on the Hekari and Tartar rivers in Kalbajar and Lachin regions are planned to be restored and put into operation.
The implementation of the project will contribute to the public-private sector partnership, the creation of new jobs, the improvement of experience and skills in the field of renewable energy, the goal of increasing the share of renewable energy sources in energy production to 30% by 2030, and the reduction of greenhouse gas emissions.
The project of restoring and organizing the operation of 5 small hydroelectric power plants located in Kalbajar and Lachin regions is the second project of AIC on attracting private investment to the liberated territories. The first project was the sawstone production project in the limestone deposit located in the village of Shahbulag, Agdam region.