Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti 2023-cü ilin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin 2023-cü il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib. Dövlət Xidmətinin rəisi Məmməd Abbasbəyli KİV nümayəndələrinə qurum tərəfindən ötən il rəqabət və dövlət satınalmaları sahəsində qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi, keyfiyyət infrastrukturu və istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi ilə əlaqədar həyata keçirilən tədbirlər və maarifləndirmə işləri barədə məlumat verib. Bildirilib ki, ötən il “Dövlət satınalmaları haqqında” yeni Qanunun təsdiq olunması, o cümlədən Rəqabət Məcəlləsinin Milli Məclisdə üçüncü oxunuşda qəbul edilməsi sağlam rəqabətə əsaslanan bazar iqtisadiyyatının inkişafına, ölkədə sahibkarlıq fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına və dayanıqlı iqtisadi artıma əhəmiyyətli töhfə verəcək.
Dövlət Xidməti tərəfindən 2023-cü ildə rəqabət vəziyyətinin təhlil edilməsi məqsədilə kənd təsərrüfatı sektoru, karqo xidmətləri, dərman vasitələri və genişzolaqlı internet xidmətləri üzrə bazar araşdırmaları aparılıb və rəqabət təhlillərinin nəticələrinə uyğun olaraq qanunamüvafiq tədbirlər görülüb. Ötən il haqsız rəqabətə yol vermə əlamətləri üzrə 48 işə baxılması başa çatıb, qanun pozuntusuna yol vermiş 24 bazar subyektinə 650 min manatadək maliyyə sanksiyası tətbiq edilib. 26 sahibkarlıq subyekti qanun pozuntularını könüllü aradan qaldırıb.
Cari ilin yanvar ayının 1-dən elektron satınalmalara keçidin yekunlaşdırılması istiqamətində atılan əhəmiyyətli addımlar vurğulanıb. Qeyd olunub ki, elektronlaşma nəticəsində sahibkarlar üçün dövlət satınalmaları daha əlçatan olacaq və müvafiq sahədə rəqabəti təşviq edəcək. 2023-cü ildə ümumi satınalmaların məbləğinin 7,5 milyard manatdan çox olduğu açıqlanıb. Hesabat dövründə elektron satınalmaların ümumi satınalmalarda payı 22,4% təşkil edib. 2022-ci illə müqayisədə ötən il elektron satınalmaların həcmi 32,9% artıb.
İştirakçılar, həmçinin “etender.gov.az” portalının funksionallığının artırılması, dövlət qurumları ilə inteqrasiyası ilə bağlı görülən işlər barədə məlumatlandırılıb. Bildirilib ki, ötən il Dövlət Xidməti Mərkəzi Bank ilə birlikdə bank təminatlarının dövlət satınalmalarının vahid internet portalına inteqrasiyasını həyata keçirib. Bundan əlavə, Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən sahibkarlara verilən arayış elektronlaşdırılıb.
Media nümayəndələrinə keyfiyyətə nəzarət sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib. Ötən il “Milli standartlaşdırma sisteminin beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılmasına dair 2023–2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın qəbul olunduğu qeyd edilib. Bildirilib ki, Dövlət proqramının icrası nəticəsində Azərbaycanda beynəlxalq tələblərə uyğun texniki tənzimləmə sisteminin yaradılması xarici ticarətdə texniki maneələrin aradan qaldırılmasına, ixrac potensialının artırılmasına, istehlak bazarlarının təhlükəli mallardan qorunmasına və sağlam rəqabət mühitinin qurulmasına xidmət edəcək.
2023-cü ildə Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu (AZSTAND) tərəfindən 139 yeni dövlət standartının qəbul edildiyi vurğulanıb. Bu, ötən il qeydə alınan göstərici ilə müqayisədə iki dəfədən çox artım deməkdir. Hesabat dövründə Azərbaycan Akkreditasiya Mərkəzi (AzAK) uyğunluğu qiymətləndirən 85 qurumu akkreditasiya edib. Azərbaycan Metrologiya İnstitutu ölkəyə idxal olunan mindən çox ölçmə vasitəsinin tipə uyğunluğunu tanıyıb və onlara dair məlumatlar dövlət reyestrinə daxil edilib. Sahibkarlıq subyektlərinə Dövlət Xidməti tərəfindən 72554 mənşə sertifikatı verilib ki, bu da 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 18,7% çoxdur.
Görüşdə Dövlət Xidməti tərəfindən istehlakçı hüquqlarının müdafiəsi və istehlak bazarına nəzarət sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə geniş məlumat verilib. Vurğulanıb ki, 2023-cü ildə bu istiqamət üzrə Dövlət Xidmətində ümumilikdə 7597 müraciətə baxılıb, bu da 2022-ci illə müqayisədə 36,4% yüksək göstəricidir. Ötən il daxil olan müraciətlərin təmin olunma səviyyəsində 2022-ci illə müqayisədə 26,6% artıma nail olunub. Hesabat dövründə sahibkarlıq subyektləri tərəfindən istehlakçılara 618 min manatdan artıq vəsait qaytarılıb. Bu isə 2022-ci ildəki göstəricidən 83% çoxdur.

A press conference was held on the results of the 2023 activity of the State Service for Antimonopoly and Control over Consumer Market under the Ministry of Economy. The head of the State Service, Mammad Abbasbeyli, informed the media representatives about the measures and awareness-raising activities carried out by the institution last year in the field of competition and public procurement, improvement of the legislative framework, quality infrastructure and protection of consumer rights. It was reported that the approval of the new Law "On State Procurement" last year, as well as the adoption of the Competition Code in the third reading in the Milli Majlis, will make a significant contribution to the development of a market economy based on healthy competition, the stimulation of entrepreneurial activity in the country, and sustainable economic growth.
The State Service conducted market research on the agricultural sector, cargo services, pharmaceuticals and broadband internet services in order to analyze the competitive situation in 2023, and legal measures were taken according to the results of the competitive analysis. Last year, 48 cases on signs of unfair competition were considered, financial sanctions of up to 650 thousand manats were applied to 24 market entities that violated the law. 26 business entities voluntarily eliminated violations of the law.
Important steps taken in the direction of finalizing the transition to electronic purchases from January 1 of the current year were highlighted. It was pointed out that government procurement will be more accessible to entrepreneurs and will promote competition in the relevant field as a result of electronicization. It was announced that the amount of total purchases in 2023 will exceed 7.5 billion manats. The share of electronic purchases in total purchases was 22.4% during the reporting period. The volume of electronic purchases increased by 32.9% last year compared to 2022.
The participants were also informed about the work done on increasing the functionality of the "etender.gov.az" portal and integrating it with state institutions. It was reported that last year, the State Service implemented the integration of bank guarantees into a single internet portal of state procurement together with the Central Bank. In addition, the certificate issued by the State Tax Service to entrepreneurs has been electronicized.
Media representatives were informed about the measures implemented in the field of quality control. It was noted that the "State Program for 2023-2025 on Adaptation of the National Standardization System to International Requirements" was adopted last year. It was stated that the creation of a technical regulation system in accordance with international requirements in Azerbaijan will serve to eliminate technical obstacles in foreign trade, increase export potential, protect consumer markets from dangerous goods and establish a healthy competitive environment as a result of the implementation of the State program.
It was emphasized that 139 new state standards were adopted by the Azerbaijan Standardization Institute (AZSTAND) in 2023. This means a more than two-fold increase compared to the indicator registered last year. The Azerbaijan Accreditation Center (AzAK) accredited 85 institutions that assessed compliance during the reporting period. The Azerbaijan Institute of Metrology has recognized the type conformity of more than a thousand measuring instruments imported into the country, and information about them has been entered into the state register. 72,554 certificates of origin were issued to business entities by the State Service, which is 18.7% more than in the corresponding period of 2022.
Extensive information was provided at the meeting on measures implemented by the State Service in the field of consumer rights protection and consumer market control. It was emphasized that a total of 7,597 applications were reviewed in 2023 in the State Service in this direction, which is a 36.4% increase compared to 2022. A 26.6% increase was achieved in the level of satisfaction of applications received last year in comparison to 2022. More than 618 thousand manats were returned to consumers by business entities during the reporting period. This is 83% more than the indicator in 2022.