İnvestorlar dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində layihəyə dəvət olunur
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı zavodunun layihələndirilməsi, tikintisi,maliyyələşdirməsi və idarə edilməsi layihəsi üçün potensial investorların cəlb olunması məqsədi ilə
MÜSABİQƏ  elan edir
“Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının 9 dekabr 2022-ci il tarixli Qanununa əsasən Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi Sumqayıt şəhərində illik istehsal gücü 100 milyon m3 olan dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı zavodunun layihələndirilməsi, tikintisi, maliyyələşdirilməsi və idarə edilməsi üçün potensial investorları müsabiqədə iştiraka dəvət edir.
Layihənin təsviri və müsabiqənin şərtlər toplusunun qısa məzmunu:
• Layihənin məqsədi: Şirin su mənbələrinin şaxələndirilməsi, Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında içməli suya artan tələbatın təmin edilməsi, dövlətin içməli su təchizatı sistemində maliyyə və texniki yükünün azaldılması, içməli su təchizatı sahəsində beynəlxalq təcrübənin və ölkəyə texnologiya transferinin stimullaşdırılması;
• Layihənin təsviri: Sumqayıt şəhərində illik istehsal gücü 100 milyon m3 olan dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması yolu ilə içməli su istehsalı zavodunun “tik - idarə et - təhvil ver” modelinə uyğun olaraq layihələndirilməsi, tikintisi, maliyyələşdirilməsi və idarə edilməsi;
• Layihənin müddəti: Müqaviləyə əsasən içməli su istehsalı zavodunun 2.5 il müddətində tikintisi (istismara verilməsi daxil olmaqla) və 25 il müddətində özəl tərəfdaş tərəfindən idarə edilməsindən sonra zavodun Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinə ötürülməsi nəzərdə tutulur;
• Müsabiqənin keçirilməsi: “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının 9 dekabr 2022-ci il tarixli Qanununa əsasən dövlət-özəl tərəfdaşlığına dair müsabiqə keçirilir;
• Özəl tərəfdaşların seçilməsi: Minimal texniki tələblərə cavab verən layihə təklifləri maliyyə (60%) və texniki (40%) meyarlar üzrə qiymətləndirilir.
Müsabiqə üçün tarixlər:
Mərhələ və ya Müsabiqə hissəsi
Tarix
Müsabiqə elanının dərc edilməsi
08.02.2024
Müraciət üçün son tarix
29.02.2024
İxtisas uyğunluğundan keçmiş iddiaçılara müsabiqənin şərtlər toplusunun (3-cü cild) təqdim edilməsi
07.03.2024
İddiaçılar tərəfindən təqdim olunmuş layihə təkliflərinin təqdim edilməsi
01.07.2024
Müsabiqə qalibinin, həmçinin ikinci və üçüncü yeri tutmuş iddiaçıların seçilməsi
16.09.2024
Dövlət-özəl tərəfdaşlığımüqaviləsinin bağlanılması
Müsabiqə qalibinin elan edilməsindən sonra 6 ay ərzində
Layihə üzrə dövlət dəstəyi və təminatlar:
Layihə üzrə dövlət dəstəyi / təşviq mexanizmləri olaraq özəl tərəfdaş tikinti və idarə etmə müddəti boyunca mənfəət vergisindən, əmlak və torpaq vergisindən, həmçinin idxal edilmiş texnika, texnologiya, avadanlıqlar və duzsuzlaşdırma prosesində istifadə edilən materiallar üzrə ƏDV-dən və gömrük rüsumlarından azad ediləcəkdir.
Dövlət tərəfdaşı:
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi
Müraciət tarixi və iddiaçılara dair tələblər:
Potensial investorlar layihədə iştirak məqsədi ilə 2024-cü ilin 8 fevral saat 10:00-dan etibarən ixtisas qiymətləndirilməsi üçün “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında”  Qanunun 11-ci maddəsi ilə nəzərdə tutulan sənədlər barədə məlumatı xüsusi yaradılmış portal vasitəsilə  əldə edə bilərlər. Belə ki, müsabiqədə iştirak etməkdə maraqlı olan iddiaçılar azdesalppp@economy.gov.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə İqtisadiyyat Nazirliyinə müraciət etdikdən sonra müsabiqə üçün zəruri sənədlərin elektron qaydada təqdim edilməsi məqsədilə yaradılmış məlumat mübadiləsi sistemi üçün istifadəçi adı və şifrə paylaşılacaqdır.

Investors are invited to the project within the framework of public-private partnership
Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan announces a COMPETITION to engage prospective partners for design, building, financing, operation and maintenance of a PPP-based sea water desalination plant
The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan hereby invites potential partners to a competition for a PPP-based design, building, financing, operation and maintenance contract for a seawater desalination plant with an annual capacity of 100 mcm in Sumgayit, as per the Public-Private Partnership Law of the Republic of Azerbaijan dated December 8, 2022.
Project scope and brief summary of the RFP of the competition:
• Objective of the project: Cover the growing drinking water demand of Baku and the Absheron peninsula, diversify the fresh water sources, reduce the government’s financial and technical burden from the drinking water supply, and promote best drinking water supply practices and technology transfer to Azerbaijan;
• Project description: Design, build, operation and management of a seawater desalination plant with an annual capacity of 100 mcm in Sumgayit based on the BOT model;
• Project duration: According to the contract, the duration of the plant construction (including commissioning) is 2.5 years, and after 25 years of operation by the private partner, the plant will be fully transferred to Azerbaijan State Water Resources Agency;
• Conducting competition: A competition conducted in line with the Public-Private Partnership Law of the Republic of Azerbaijan dated December 8, 2022;
• Private partner selection: Project proposals that meet the minimum technical requirements will be evaluated based on financial (60%) and technical (40%) criteria.
Key dates for the tender process
Stage or part of the competition
Date
Announcement of competition published
08.02.2024
Deadline for submission of applications
08.02.2024 - 29.02.2024
Presenting volume 3 of the RFP to the pre-qualified bidders
07.03.2024
Submission of project proposals by bidders
01.07.2024
Selection of the winner of the competition, as well as bidders holding second and third places
16.09.2024
PPP Agreement signed
Within 6 months from announcing the successful bidder
Government support and incentives for the project:
As government support / incentives, the private partner will be exempt from corporate income tax, property and land tax, as well as VAT and customs duties for imported hardware, technology, equipment and desalination raw materials for the entire duration of the project.
Public partner:
Azerbaijan State Water Resources Agency
Application date and bidder requirements:
For the purpose of participating in the project, potential investors can obtain information about the documents provided by Article 11 of the Law "On Public-Private Partnership" for qualification evaluation through the specially established portal from February 8, 2024, 10:00 a.m.
Thus, the applicants who are interested in participating in the competition, after applying to the Ministry of Economy through the e-mail address azdesalppp@economy.gov.az the username and password will be shared for the purpose of electronic submission of the necessary documents via information exchange system created.
For any questions regarding the competition and the project, please contact us via the email address or the persons listed below: