Layihənin adı: "Yaşanılabilən Bakı" (hazırlıq mərhələsi)
Tapşırığın adı: Abşeron göllərinin (Zığ, Xocasən və Böyükşor) dayanıqlı təmizlənməsi və ərazi bərpası üçün Ətraf mühit və Sosial çərçivə (ƏMSÇ) alətlərinin hazırlanmasına dəstək üzrə məsləhət xidmətləri
Satınalma planının istinad nömrəsi: AZ-MOEC-CS-CQS-03
2. Məsləhət xidmətləri (“Xidmətlər”) Abşeron göllərinin (Zığ, Xocasən və Böyükşor) dayanıqlı təmizlənməsi və ərazi bərpası üçün Ətraf Mühit və Sosial Çərçivə (ƏMSÇ) alətlərinin hazırlanmasına dəstək üzrə xidmətlərini əhatə edir.
Məsləhətçi Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə (İcraçı Qurum) Texniki-İqtisadi Əsaslandırma (TİƏ) sənədinə əsaslanaraq Abşeron göllərinin təmizlənməsi və ərazinin bərpası üzrə Ətraf Mühit və Sosial Risklərin İdarə Edilməsi (ƏMSRİE) sənəd paketinin hazırlanmasında kömək göstərəcək.
Tapşırığın ümumi müddəti müqavilənin imzalanma tarixindən etibarən 6 aydır. Tapşırığın icrasına 2026-cı ilin aprel ayında başlanılması nəzərdə tutulur. Tapşırığın ehtimal olunan ümumi dəyəri 300,000 ABŞ dollarıdır. Təhvil veriləcək işlərin siyahısı və gözlənilən müvafiq icra müddətləri aşağıdakı keçiddə yerləşdirilən Texniki Tapşırıqda (TT) göstərilmişdir:
https://www.dropbox.com/scl/fi/fu12p0m5gqp6tbt8w0a9k/ToR_Absheron_Lakes_ESF_Tools_13.02.2026-1.docx?rlkey=ft9sdmzqpnjvk249tmtd0ozmv&st=cjm8tbd0&dl=0
3. İcraçı Qurum hazırda uyğun ixtisaslı məsləhətçi şirkətləri (Məsləhətçilər) qeyd olunan Xidmətlərin icra edilməsi üçün maraqlarını bildirməyə dəvət edir. Maraqlanan Məsləhətçilər Xidmətləri yerinə yetirmək üçün tələb olunan müvafiq ixtisas və təcrübəyə malik olduqlarını göstərən məlumatları təqdim etməlidirlər.
4. Xidmətləri icra etmək üçün ən uyğun şirkət Dünya Bankının qaydalarında göstərilən Məsləhətçinin ixtisasına əsaslanan seçim (MİƏS) üsuluna uyğun olaraq seçiləcək və aşağıdakı meyarlar üzrə qiymətləndiriləcəkdir:
(i) Ümumi Təcrübə: a)Maraqların ifadəsinin son tarixinə qədər şirkətin əsas fəaliyyət istiqaməti kimi məsləhət xidmətləri sahəsində ən az 10 illik ümumi iş təcrübəsi və  Beynəlxalq Maliyyə İnstitutları (BMİ) tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrdə təcrübə (Dünya Bankı tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrdə təcrübəyə üstünlük verilir).
(ii) Xüsusi Təcrübə:
Göllərin bərpası, şəhər su hövzələri və ya çirklənmiş sahələrin təmizlənməsi layihələri daxil olmaqla ətraf mühitin bərpası və su ilə əlaqəli mürəkkəb layihələr üçün Ətraf Mühitə və Sosial Təsirlərə dair Qiymətləndirmələrin (ƏMSTQ) aparılması sahəsində peşəkar və uğurlu təcrübə, Beynəlxalq Maliyyə İnstitutları tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrdə iş təcrübəsinə üstünlük verilir;
Dünya Bankının Ətraf Mühit və Sosial Çərçivə (ƏMSÇ) sənədinin tətbiqi üzrə təcrübə;
Ətraf mühitin bərpası texnologiyaları, hidroloji sistemlər və şəhərlərdə ətraf mühitin bərpası sahəsində güclü texniki biliklər;
Müxtəlif maraqlı tərəflərlə səmərəli əməkdaşlıq qurmaq, konsensus formalaşdırmaq və əməkdaşlığı təşviq etmək bacarığı.
(iii) Oxşar regionlarda təcrübə və heyət səfərbərliyi bacarığı:
Azərbaycan və ya Cənubi Qafqaz regionunda və ya oxşar iqlim şəraitinə malik bölgələrdə təcrübənin olması, həmçinin yerli ətraf mühit və sosial tənzimləyici çərçivələrə dair anlayışın mövcudluğu üstünlük hesab olunur. Texniki tapşırıqda müəyyən edilmiş vəzifələrin icrası üçün tələb olunan ixtisaslı mütəxəssislərin səfərbər edilməsi bacarığı.
Qısa siyahıyaalma mərhələsində əsas mütəxəssislər fərdi olaraq qiymətləndirilməyəcək, lakin növbəti mərhələdə seçilmiş Məsləhətçinin ixtisasının qiymətləndirilməsinə tapşırıqla bağlı müvafiq əsas mütəxəssislərin ixtisasları, təcrübələri və mövcudluğu da daxil ediləcəkdir. Məsləhətçi komandasına həm beynəlxalq, həm də yerli mütəxəssislərin daxil ediləcəyi gözlənilir.
5. Yuxarıda qeyd olunan seçim meyarlarına uyğun olduğunu nümayiş etdirmək üçün Məsləhətçilər ən azı aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidirlər. Məsləhətçi şirkət yalnız özünün ixtisas və təcrübəsinə dair məlumatları təqdim edə bilər; belə ki, şirkət öz idarəedici (parent company), eyni idarəedici şirkətə aid (sister company) və ya törəmə şirkətlərinin və ya öz əməkdaşlarının təcrübəsini öz təcrübəsi kimi göstərə bilməz.
(iii) Bu Maraq ifadəsi üçün dəvətə əlavə olunmuş 1№-li formanı tamamlayaraq oxşar layihə/müqavilələr barədə məlumatların təqdim edilməsi. Tamamlanmış müqavilələr üzrə sifarişçi rəylərinin (referans məktublarının) surətlərini hazırki mərhələdə təqdim etmək tələb olunmur. Lakin növbəti mərhələdə, təkliflərin təqdim edilməsi zamanı, Sifarişçi seçilmiş məsləhətçidən həmin rəylərin surətlərini təqdim etməyi tələb edə bilər.
Qeyd: Yuxarıda 4-cü bənddə qeyd edilən xüsusi təcrübə tələbinə uyğunluğun qiymətləndirilməsi zamanı sub-məsləhətçilərin təcrübəsi nəzərə alınmayacaq.
8. Maraq ifadələri yazılı formada, imzalanmış sənəd şəklində aşağıda göstərilən elektron poçt ünvanına 27 fevral 2026-cı il tarixinədək təqdim olunmalıdır.

Consultant's qualifications based Selection (CQS)
Assignment title: Consultancy Services for the Preparation Support of the Environmental and Social Framework (ESF) Tools for Absheron Lakes (Zygh, Khojasan, and Boyukshor) Sustainable Cleanup and Area Rehabilitation
Procurement plan ref number: AZ-MOEC-CS-CQS-03
Country of delivery: Azerbaijan
2. The consulting services (“the Services”) include Preparation Support of the Environmental and Social Framework (ESF) Tools for Absheron Lakes (Zygh, Khojasan, and Boyukshor) Sustainable Cleanup and Area Rehabilitation.
The Consultant will assist the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan (Implementing Agency) with the development of Environmental and Social Risk Management (ESRM) document package for the cleanup of Absheron Lakes and the rehabilitation of the area based on the Feasibility Study.
The overall duration of the assignment is 6 months from the contract signature date. The assignment is expected to start in April 2026. The estimated total cost of the assignment is USD 300,000. The list of deliverables and the corresponding expected timelines are detailed in the Terms of Reference (ToR) for the assignment, which can be accessed through the following link:
3. Implementing Agency now invites eligible consulting firms (“Consultants”) to indicate their interest in providing the Services. Interested Consultants should provide information demonstrating that they have the required qualifications and relevant experience to perform the Services.
4. The best qualified firm to carry out the services will be selected in accordance with the Consultant’s qualifications based selection (CQS) method set out in the Regulations of the World Bank and evaluated on the basis of the following criteria:
(i) General Experience: At least 10 years of experience in consultancy business and experience with International Financial Institutions (prior engagement with the World Bank will be an advantage).
(ii) Specific Experience:
- Expertise and successful track record in conducting ESIAs for complex environmental remediation and water-related projects including for lake remediation, urban water bodies, or contaminated site clean-up projects, preferably funded by international financial institutions.
- Experience in the application of the World Bank’s ESF.
- Strong technical knowledge of environmental remediation technologies, hydrological systems, and urban ecological restoration.
- Ability to engage meaningfully with a variety of stakeholders, build consensus, and generate cooperation.
(iii) Regional Experience and Staff Mobilization Capacity:
Experience in Azerbaijan or the South Caucasus or in the region with similar climatic conditions and understanding of local environmental and social regulatory frameworks is an advantage. Capability of mobilization of the qualified experts required for the assignment under the ToR.
(iii)Completed Form-1 to provide information of similar contracts. Copies of completion certificates/references of clients of completed contracts are not required to be submitted with the EOI. In the subsequent stage at the time of submission of proposals, the Client may request the selected consultant to submit such supporting completion certificates.
Note: For assessing compliance with the specific experience requirement under Item 4 above, the experience of sub-consultants will not be considered.
8. Expressions of Interest must be submitted in a written form as a signed document to the e-mail address provided below, no later than February 27, 2026.