Sahibkarlar “Saudi Food Show 2024” sərgisinə dəvət olunur
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ər-Riyad şəhərində 2024-cü ilin 21-23 may tarixlərində keçiriləcək “Saudi Food Show 2024” sərgisində vahid ölkə stendində iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Vahid ölkə stendində iştirak edəcək ixracatçıların maksimum sayı: 24 şirkət.
süd məhsulları; quş yumurtası; təbii bal, başqa yerdə adı çəkilməyən və təsnif olmayan heyvan mənşəli ərzaq məhsulları
heyvan və ya bitki mənşəli piylər və  yağlar və onların parçalanması nəticəsində alınan məhsullar, hazır yeyinti piyləri heyvan və bitki mənşəli mumlar
kakao və ondan hazırlanan məhsullar
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 29 mart 2024-cü il tarixinədək təqdim olunmalıdır: Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr. 32, Bakı, AZ1000.

Entrepreneurs invited to Saudi Food Show 2024
The Ministry of Economy of Azerbaijan Republic announces the acceptance of exporters' applications for participation in the single country stand at the “Saudi Food Show 2024” exhibition, which will be held in Riyadh, Saudi Arabia, on May 21-23, 2024.
Maximum number of exporters to participate in a single country stand: 24 companies.
Products
dairy produce; birds’ eggs; natural honey; edible products of animal origin, not elsewhere specified or included
animal or vegetable fats and oil and their cleavage products; prepared edible fats; animal or vegetable waxes.
sausages and similar products, of meat, meat offal or blood
other prepared or preserved meat, meat offal other prepared or preserved meat, meat offal
prepared or preserved fish; caviar and caviar substitutes prepared from fish eggs.
ıce cream and other edible ıce, whether or not containing cocoa.
waters, including natural or artificial mineral waters and aerated waters, not containing added sugar or other sweetening matter nor flavored; ice and snow
waters, including mineral waters and aerated waters, containing added sugar or other sweetening matter or flavored, and other non-alcoholic beverages, not including fruit or vegetable juices of heading 2009
Documents should be submitted until March 29, 2024 at the following address: Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan –  AZPROMO, Baku Business Center, Neftchilar ave., 32, Baku, AZ1000.