Türkiyəyə təşkil olunacaq ixrac missiyasında iştirak üçün sənəd qəbulu elan olunur
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Türkiyə Respublikasının Adana, Mərsin, İstanbul şəhərlərinə təşkil olunacaq ixrac missiyasında iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Tarix: 16-21 sentyabr 2024-cü il
İxrac missiyasının əhatə etdiyi sahələr:
- Qida və içki sənayesi;
- Tikinti materialları
040690
Digər pendirlər
0806
üzüm, təzə və ya qurudulmuş:
0808
almalar, armudlar və heyvalar, təzə
080940
gavalılar və göyəm:
0810
digər meyvələr, təzələr:
çay, aromatik dad əlavələri və ya onlarsız:
1202
yer fıstığı , qovrulmamış və ya hər hansı başqa üsulla hazırlanmamış, qabığı təmizlənmiş və ya təmizlənməmiş, xırdalanmış və ya xırdalanmamış:
Çörək, unlu qənnadı məmulatlar, pirojnalar, peçenye və digər çörək-bulka və unlu qənnadı məmulatlar, tərkibində kakao olan və ya olmayan; əczaçılıq məqsədləri üçün istifadəyə yararlı vafli plastinaları , boş kapsulalar, bağlama üçün vafli həbləri, düyü kağızı və analoji məhsullar:
2002
Sirkə və ya sirkə turşusu əlavə edilmədən hazırlanmış və ya konservləşdirilmiş pomidorlar:
sular, təbii və ya süni mineral, qazlı sular daxil olmaqla, şəkər və ya digər şirinləşdirici və ya dad-aromatik maddələr əlavə edilməyən; buz və qar:
sular, mineral və qazlı sular daxil olmaqla, şəkər və ya digər şirinləşdirici və ya dad-aromatik maddələr əlavə edilən və başqa spirtsiz içkilər
Tütün və tütünün sənaye əvəzediciləri
2515
Abidə və ya tikinti üçün xüsusi çəkisi 2,5 və ya daha çox olan mərmər, travertin, ekausin və ya əhəngli tuf daşı, alebastr, qaba xırdalanmış və ya xırdalanmamış, mişarlanmış və ya mişarlanmamış, ya digər üsulla düzbucaqlı formalı (kvadrat formalı daxil olmaqla) bloklara və ya plitələrə ayrılmış:
Plastmassa və onlardan hazırlanan məmulatlar
6305
Qablaşdırma kisə və paketlər
Qara metallar
Müsabiqə 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası" əsasında 19 iyun 2024-cü il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
İxrac missiyasında iştirak etmək üçün AZPROMO-ya aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 3 iyun 2024-cü il tarixinədək təqdim olunmalıdır: Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr. 32, Bakı, AZ1000.
Qeyd: Türkiyə ixrac missiyasında iştirak üçün dərc edilmiş 13 oktyabr 2023-cü il tarixli elan üzrə sahibkarların müraciətləri 16-21 sentyabr 2024-cü il tarixində Türkiyəyə təşkil olunacaq ixrac missiyasında nəzərə alınacaqdır.

Application submission for upcoming export mission to Turkey now open
Ministry of Economy of Azerbaijan Republic calls for application submission for participation at the export mission to Adana, Mersin, İstanbul, Türkiye
Date: September 16-21, 2024
Fields export mission covers:
- Food and beverage industry
- Construction materials
040690
other cheese
0806
Grapes, fresh or dried
0808
Apples, pears and quinces, fresh:
080940
plums and sloes
0810
other fruits, fresh
0902
Tea, whether or not flavoured
1202
nuts, not roasted or otherwise cooked whether or not shelled or broken
Olive oil and its fractions, whether or not refined, but not chemically modified
Bread, pastry, cakes, biscuits and other bakers' wares, whether or not containing cocoa; communion wafers, empty cachets of a kind suitable for pharmaceutical use, sealing wafers, rice paper and similar product
2002
Tomatoes, prepared or preserved otherwise than by vinegar or acetic acid
waters, including natural or artificial mineral waters and aerated waters, not containing added sugar, other sweetening matter or flavoured; ice and snow:
Waters, including mineral waters and aerated waters, containing added sugar or other sweetening matter or flavored, and other nonalcoholic beverages, not including fruit or vegetable juices of heading 2009:
2204
Wine of fresh grapes, including fortified wines; grape must other than that of heading 2009
2515
Marble, travertine and other calcareous monumental or building stone of an apparent specific gravity of 2.5 or more, and alabaster, whether or not roughly trimmed or merely cut, by sawing or otherwise, into blocks or slabs of a rectangular (including square) shape:
Plastics and articles there of
6305
Sacks and bags, of a kind used for the packing of goods
Iron and steel
Exporters to participate at the export mission will be selected on a competitive basis.
Competition organizer: Ministry of Economy – Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO.
The competition will be held in AZPROMO on June 19, 2024 according to the “Rules of organization and arrangement of competition for selection of exporters going to support events”, confirmed by decision № 470 of Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 31 October 2018.
Production capacity of exporter on products to be demonstrated – 10 points;
Export potential of products to be demonstrated to the target country – 10 points
Whether or not the enterpriser has previous experience of export (specifying capacity of exported products) – 5 points;
Minimum passing point due to the sum of criterions – 20 (twenty) points.
To participate at the export mission, the following documents should be submitted to AZPROMO:
Application;
Conditions to participate in support events;
Data and documents related to whether or not the enterpriser has previous export experience:
Last annual turnover and official document(s) about tax debt from tax authority
Bank statement (annual statement including transactions till the application submission date)
Documents should be submitted until June 3, 2024 at the following address: Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO, Baku Business Center, Neftchilar ave., 32, Baku, AZ1000.
AZPROMO, Baku Business Center, Neftchilar ave., 32, Baku, AZ1000.
Note: The applications of entrepreneurs for participation in the export mission to Türkiye published on October 13, 2023 will be considered in the export mission to be organized on September 16-21, 2024.
Leading specialist of Division of the Affairs on the Export Markets of the Export Promotion Department