Dövlət Vergi Xidməti sayca üçüncü Yay Təcrübə Proqramına qəbul elan edir
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) cari ilin aprel ayının 1-dən başlayaraq ali təhsil müəssisələrinin tələbələri üçün iki hissədən ibarət olan sayca üçüncü “Yay Təcrübə Proqramı”na qəbul elan edir. Proqramda iştirak etmək istəyən tələbələr qeyd olunan tarixdən aprelin 30-dək elanda göstərilən qaydada Dövlət Vergi Xidmətinə müraciət etməklə seçim turlarına qoşula bilərlər.
“Yay Təcrübə Proqramı”nın seçim turu 3 mərhələdən ibarət olacaq. 1-ci mərhələ sənəd qəbulu üzrə ilkin yoxlamanın aparılması, 2-ci mərhələ namizədlərin təqdimat video çıxışlarının dəyərləndirilməsi, 3-cü mərhələ isə namizədlərin keys əsaslı qrup tapşırıqları üzrə qiymətləndirilməsi ilə bağlıdır.
“Yay Təcrübə Proqramı” iyunun 28-dən avqustun 30-dək davam edəcək. Hər üç seçim mərhələsindən uğurla keçən tələbələr 7 gün müddətində DVX-nin Şamaxı rayonunda yerləşən Tədris Mərkəzində təşkil ediləcək yay düşərgəsində iştirak hüququ qazanacaqlar. Tədris Mərkəzində onlara peşəkar təlimçilər tərəfindən vergi inzibatçılığı və digər mövzularda təlimlər təşkil olunacaq. Daha sonra tələbələr DVX-nın Bakıda və regionlarda yerləşən struktur bölmələrində 8 həftə müddətində təcrübə keçəcəklər.
Proqramda iştirak etmək üçün sənəd qəbulu tecrube@taxes.gov.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə 1 aprel 2024-cü il saat 09:00-dan 30 aprel 2024-cü il saat 23:59-dək həyata keçiriləcək. Müraciətlər göndərilərkən mövzu hissəsində “Yay Təcrübə Proqramı 2024” qeyd edilməsi ilə yanaşı, şəxsiyyət vəsiqəsi, tələbə bileti və akademik transkript mütləq qaydada fayl şəklində məktuba əlavə olunmalıdır.
Proqramda iştirak etmək üçün namizədlərə qoyulan tələblər:
• Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olmalı;
• Yerli və ya xarici dövlətlərin ali təhsil müəssisələrinin 4-cü kurs bakalavriat pilləsində və ya 1-ci və ya 2-ci kurs magistratura pilləsində iqtisadiyyat, hüquq və ya idarəetmə ixtisas istiqamətləri üzrə təhsil almalı;
• Cari tədris ilinin payız semestri üzrə Ümumi Orta Müvəffəqiyyət Göstəricisi 80 baldan (4 ballıq sistem üzərindən 3 baldan) yuxarı olmalıdır.
“Yay Təcrübə Proqramı”nın əsas məqsədi tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasına və şəxsi inkişafına dəstək verməkdir. Tələbələr təcrübə proqramı vasitəsilə nəzəri biliklərini tətbiq etmək, vergi sahəsində yeni bilik və bacarıqlar formalaşdırmaq imkanı qazanacaqlar. Həmçinin, proqramı uğurla tamamlayan tələbələrin namizədliyi dövlət vergi orqanlarına daimi işə qəbul üçün dəyərləndirilə bilər.
Qeyd edək ki, əvvəlki “Yay Təcrübə Proqram”larında yüksək nəticələr əldə etmiş tələbələr işə qəbul üzrə müsabiqədən uğurla keçərək dövlət vergi orqanlarında işlə təmin olunublar.

The State Tax Service under the Ministry of Economy (SST) announces admission to the third "Summer Internship Program" for students of higher education institutions, which consists of two parts, starting from April 1 of this year. Students intending to participate in the program can join the selection rounds by applying to the State Tax Service in the order specified in the announcement from the mentioned date until April 30.
The selection round of the "Summer Internship Program" will consist of 3 stages. The 1st stage is related to the preliminary examination of document acceptance, the 2nd one is the evaluation of the presentation video performances of the candidates, and the 3rd stage is the evaluation of the candidates on case-based group assignments.
"Summer Internship Program" will last from June 28 to August 30. Students passing all three selection stages successfully will have the right to participate in the summer camp, which will be organized in the Training Center located in Shamakhi district of STS for a period of 7 days. They will be trained in the Training Center by professional trainers on tax administration and other topics. Later, the students will undergo an internship for 8 weeks in the structural units of the STS located in Baku and in the regions.
Document receipt to participate in the program will be carried out from April 1, 2024 at 09:00 to April 30, 2024 at 23:59 through the e-mail address tecrube@taxes.gov.az. Upon application, in addition to mentioning "Summer Internship Program 2024" in the subject line, the ID card, student card and academic transcript must be attached to the letter in the form of a file.
Requirements for candidates to participate in the program:
• To be a citizen of the Republic of Azerbaijan;
• To study economics, law or management at the 4th year bachelor's degree or 1st or 2nd year master's degree of local or foreign higher education institutions;
• The General Average Achievement Indicator for the autumn semester of the current academic year should be above 80 points (3 points on a 4-point system).
The main goal of the "Summer Internship Program" is to support the improvement of students' knowledge and skills and personal development. Students will have the opportunity via the internship program to apply their theoretical knowledge and develop new knowledge and skills in the field of taxation. At the same time, the candidacy of students who successfully complete the program can be evaluated for permanent employment with state tax authorities.
It should be noted that the students who achieved high results in the previous "Summer Internship Program" successfully passed the recruitment competition and got jobs in the state tax authorities.