Çin şirkətləri tərəfindən Azərbaycana investisiya yatırılması və müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ümumçin Sənaye və Kommersiya Federasiyasının (ACFIC) icraçı sədr müavini xanım Şen Yinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Bildirilib ki, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Astana Zirvə görüşü çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamə”nin qəbulu iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında yeni mərhələnin əsasını qoyub, ticarət, investisiya və özəl sektoun əməkdaşlığı üçün yeni imkanlar açıb.
Qonaqlara Azərbaycanda investorlar üçün yaradılmış əlverilşli biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Çin şirkətləri ilə investisiya, sənaye, enerji, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq edilir, ticarət dövriyyəsi artır. Azərbyacanın Çindəki Ticarət Nümayəndəliyinin fəaliyyəti nəticəsində bir sıra Azərbaycan məhsulları Çin bazarında tanınır. Bununla belə, Azərbaycan şirkətlərinin Çində keçirilən sərgi və forumlarda daha fəal iştirakı üçün səylərin artırılması, həmçinin Çin şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatına olan marağı nəzərə alınaraq, hər iki ölkənin aidiyyəti qurumlarının bu istiqamətdə aktiv əməkdaşlıq etməsi vacibdir.
Vurğulanıb ki, Çin şirkətləri Azərbaycanın sənaye zonalarında, o cümlədən Ələt Azad İqtisadi Zonasında, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə infrastruktur, nəqliyyat və digər sahələrdə fəaliyyət göstərə bilərlər.
Görüşdə iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı, işgüzar dairələrin tərəfdaşlığı genişləndirməsi, o cümlədən turizm, İT, innovasiya, fintech və s. sahələrdə əməkdaşlıq perspektivləri vurğulanıb. Özəl sektorda fəaliyyət göstərən Çin şirkətləri tərəfindən Azərbaycana investisiya yatırılması, birgə layihələrin icrası, Ümumçin Sənaye və Kommersiya Federasiyasının bu istiqamətdə təşəbbüsləri dəstəkləməsi məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Cooperation with All-China Federation of Industry and Commerce discussed
An exchange of views was held on investment in Azerbaijan by Chinese companies and development of cooperation in various fields.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the delegation led by the executive vice-chairman of the All-China Federation of Industry and Commerce (ACFIC) Ms. Shen Ying.
It was pointed out that the adoption of the "Joint Declaratıon of the Republic of Azerbaijan and the People’s Republic of China on the establishment of a strategic partnership" within the Astana Summit of the Shanghai Cooperation Organization laid the foundation for a new stage in the development of relations between the two countries and opened new opportunities for trade, investment and private sector cooperation.
The guests were informed about the favorable business and investment environment created for investors in Azerbaijan. It was reported that there is successful cooperation with Chinese companies in investment, industry, energy, agriculture and other fields, and the trade turnover is increasing. As a result of the activities of the Trade Representation of Azerbaijan in China, a number of Azerbaijani products are known in the Chinese market. However, it is important to increase efforts for more active participation of Azerbaijani companies in exhibitions and forums held in China, and taking into account the interest of Chinese companies in the economy of Azerbaijan, the relevant institutions of both countries should actively cooperate in this direction.
It was highlighted that Chinese companies can operate in the industrial zones of Azerbaijan, including the Alat Free Economic Zone, as well as in the areas liberated from occupation, in infrastructure, transport and other fields.
The development of economic and trade relations, expansion of partnership of business circles, as well as prospects of cooperation in tourism, IT, innovation, fintech and other fields were emphasized at the meeting. Opinions were exchanged on the issues of investment in Azerbaijan by Chinese companies operating in the private sector, implementation of joint projects, support of initiatives in this direction by the All-China Federation of Industry and Commerce.