Sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı lisenziyanı necə əldə etmək olar?
Lisenziya – müvafiq sahibkarlıq fəaliyyəti növünün həyata keçirilməsi üçün verilən rəsmi sənəddir. Qanuna əsasən lisenziya tələb olunan fəaliyyət növləri və icazələr aşağıdakı meyarlardan biri nəzərə alınmaqla müəyyən edilir:
· fəaliyyət növü dövlət təhlükəsizliyinə təsir edə bilərsə;
· fəaliyyət növü məhdud təbii ehtiyatlardan istifadəni nəzərdə tutduqda;
· fəaliyyət növü ətraf mühitin ekoloji vəziyyətinə mənfi təsir göstərə bilərsə;
· fəaliyyət növü qeyri-məhdud sayda şəxslərin həyatı, sağlamlığı və əmlakı üçün təhlükə doğura bilərsə.
Lisenziya tələb olunan fəaliyyət növlərinin siyahısı “Lisenziyalar və icazələr haqqındaQanunla müəyyən olunub. Dövlət təhlükəsizliyindən irəli gələn hallar, habelə maliyyə bazarları sahəsində fəaliyyətlər və Ələt Azad İqtisadi Zonasında verilən lisenziyalar istisna olmaqla 23 sahibkarlıq fəaliyyəti növü üzrə lisenziyalar İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən verilir. Qanunvericiliyə əsasən hazırda lisenziyalar mobil rabitə xidmətləri istisna olmaqla müddətsiz təqdim olunur.
Sahibkarlar lisenziya almaq üçün İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin KOB evlərinə (Bakı KOB evi, Xaçmaz KOB evi, Yevlax KOB evi), “ASAN xidmət” mərkəzlərinə (5 saylı Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Masallı və Şəki), həmçinin “Lisenziyalar və icazələr” portalı  vasitəsilə İqtisadiyyat Nazirliyinə elektron formada müraciət edə bilərlər. Portalda 23 fəaliyyət növü üzrə lisenziyaların elektron qaydada verilməsi üçün müraciətlərin qəbulu, həmçinin 8 aidiyyəti qurumdan rəyin alınması və nəticələrin rəsmiləşdirilməsi imkanları təmin edilib.
Lisenziya almaq üçün müvafiq ərizə forması doldurulur və ərizəyə əlavə olunan sənədlər təqdim edilir. Ərizəçi fərdi sahibkar olduqda şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, ərizəçinin vergi ödəyicisi kimi uçota alınması haqqında şəhadətnamənin surəti, ərizədə qeyd olunan obyektlərdən hər biri üzərində ərizəçinin mülkiyyət, istifadə və ya icarə hüququnu təsdiq edən sənədin surəti, lisenziya şərtlərinin yerinə yetirilməsini təsdiq edən sənədlər əlavə edilir. Ərizəçi hüquqi şəxs, xarici hüquqi şəxsin filialı və ya nümayəndəliyi olduqda hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışın surəti də təqdim edirilir.
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən lisenziya verilərkən sahibkarlıq fəaliyyətinin xüsusiyyətlərindən asılı olaraq, aidiyyəti dövlət qurumlarının rəyi əsas götürülür. Lisenziya obyektlə bağlı olduqda isə obyektin uyğunluğu yerində qiymətləndirilir, aidiyyəti dövlət orqanının rəyinə əsasən qərar qəbul edilir.
Lisenziyanın verilməsinə görə dövlət rüsumunun dərəcələri və ödənilməsinin xüsusiyyətləri "Dövlət rüsumu haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 22-ci və 23-cü maddələri ilə müəyyən olunub. Sahibkarlıq fəaliyyəti yalnız regionlarda həyata keçirildikdə, həmin fəaliyyət növü üzrə müəyyən edilmiş dövlət rüsumunun 50 faizi ödənilir. Dövlət rüsumunun ödənilməsi faktını təsdiq edən sənəd lisenziya verən orqana təqdim edildikdən sonra lisenziya ərizəçiyə təqdim edilir.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin 7 ayında yarımilində İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən ümumilikdə 1049 lisenziya verilib, onlardan 769-u elektron qaydada təqdim olunub. “Lisenziyalar və icazələr” portalı 2018-ci ildən fəaliyyət göstərir və ötən müddət ərzində portal vasitəsilə 6 556 elektron lisenziya təqdim olunub.
2025-ci ilin ilk 7 ayında verilən lisenziyaların əsas hissəsi aşağıdakı sahələr üzrə qeydə alınıb:
· Tikintisinə icazə tələb olunan bina və qurğuların tikinti-quraşdırma işləri - 251 lisenziya;
· Əczaçılıq fəaliyyəti - 170 lisenziya;
· Özəl tibb fəaliyyəti - 127 lisenziya;
· Rabitə xidmətləri 148 lisenziya;
· Tikintisinə icazə tələb olunan və barəsində məlumatlandırma icraatı tətbiq olunan bina və qurğuların layihələndirilməsi – 86 lisenziya;

License – an official document issued for carrying out a specific type of entrepreneurial activity. According to the law, types of activities requiring a license and the related permits are determined based on one of the following criteria:
· if the type of activity may affect state security;
· if the type of activity involves the use of limited natural resources;
· if the type of activity may have a negative impact on the ecological condition of the environment;
· if the type of activity may pose a threat to the life, health, or property of an unlimited number of people.
The list of types of activities requiring a license is determined by the Law “On Licenses and Permits.” Except for cases related to state security, activities in the financial markets, and licenses issued in the Alat Free Economic Zone, licenses for 23 types of entrepreneurial activities are issued by the Ministry of Economy. According to the legislation, licenses are currently issued for an indefinite period, except for mobile communication services.
Entrepreneurs can apply for a license to the Ministry of Economy electronically through the Small and Medium Business Development Agency’s SME Houses (Baku SME House, Khachmaz SME House, Yevlakh SME House), ASAN Service centers (No. 5 Baku, Sumgait, Ganja, Masalli, and Shaki), as well as via the “Licenses and Permits” portal. The portal allows for the submission of applications for electronic issuance of licenses for 23 types of activities, including obtaining opinions from 8 relevant authorities and formalizing the results.
To obtain a license, the relevant application form must be completed and the accompanying documents submitted. If the applicant is an individual entrepreneur, a copy of the identity card, a copy of the certificate of registration as a taxpayer, a copy of the document confirming the applicant’s ownership, usage, or lease rights over each of the objects specified in the application, and documents confirming compliance with the license conditions must be attached. If the applicant is a legal entity, a branch or representative office of a foreign legal entity, a copy of the extract from the state register of legal entities must also be submitted.
When issuing a license, the Ministry of Economy takes into account the opinions of the relevant state authorities depending on the specifics of the entrepreneurial activity. If the license concerns a particular facility, the suitability of the facility is assessed on-site, and a decision is made based on the opinion of the relevant state authority.
The rates and payment procedures for the state fee for issuing a license are determined by Articles 22 and 23 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On State Duty.” If the entrepreneurial activity is carried out exclusively in the regions, 50% of the state fee established for that type of activity is paid. After the document confirming the payment of the state fee is submitted to the licensing authority, the license is issued to the applicant.
It should be noted that in the first seven months of 2025, the Ministry of Economy issued a total of 1,049 licenses, of which 769 were issued electronically. The “Licenses and Permits” portal has been operating since 2018, and during this period, 6,556 electronic licenses have been issued through the portal.
The majority of licenses issued in the first seven months of 2025 were registered in the following areas: