Sahibkarlar “Saudi Food Show 2026” sərgisinə dəvət olunurlar!
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ciddə şəhərində 2026-cı ilin 27-29 sentyabr tarixlərində keçiriləcək “Saudi Food Show 2026” sərgisində vahid ölkə stendində iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Vahid ölkə stendində iştirak edəcək ixracatçıların maksimum sayı: 26 şirkət.
Sərginin əhatə etdiyi sahələr (məhsullar): Qida və spirtsiz içkilər
0208
Digər ətlər və yeyinti üçün yararlı olan digər ət məhsulları (təzə, soyudulmuş və ya dondurulmuş
0305
qurudulmuş, duzlu və ya duzlu soyuq qoyulmuş balıq, hisə verilmə zamanı və ya sonra isti emala məruz qalmış və ya qalmamış hisə verilmiş balıq
süd məhsulları; quş yumurtası; təbii bal, başqa yerdə adı çəkilməyən və təsnif olmayan heyvan mənşəli ərzaq məhsulları
çay, aromatik dad əlavələri və ya onlarsız
heyvan və ya bitki mənşəli piylər və  yağlar və onların parçalanması nəticəsində alınan məhsullar, hazır yeyinti piyləri heyvan və bitki mənşəli mumlar
kakao və ondan hazırlanan məhsullar
sular, mineral və qazlı sular daxil olmaqla, şəkər və ya digər şirinləşdirici və ya dad-aromatik maddələr əlavə edilən və başqa spirtsiz içkilər
Müsabiqənin təşkilatçısı: İqtisadiyyat Nazirliyi – Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO.Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası" əsasında 23 iyul 2026-cı il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 13 iyul 2026-cı il tarixinədək təqdim olunmalıdır: Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr. 32, Bakı, AZ1000.

The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan announces the acceptance of applications from exporters wishing to participate in the Saudi Food Show 2026, which will be held in Jeddah, Kingdom of Saudi Arabia, on September 27–29, 2026, within the framework of a national pavilion.
Maximum number of exporters to participate in a single country stand: 26 companies.
Areas of the exhibition: food and non-alcoholic beverages
Products |
0201 |
meat of bovine animals, fresh or chilled |
0202 |
meat of bovine animals, frozen |
0204 |
meat of sheep or goats, fresh, chilled orfrozen |
0207 |
meat and edible offal, of the poultry of heading 0105, fresh, chilled or frozen |
0208 |
Other meat and edible meat offal, fresh, chilled or frozen |
0210 |
meat and edible meat offal, salted, in brine, dried or smoked |
0305 |
Dried, salted or brined fish, smoked fish, whether or not cooked before or during the smoking process |
04 |
dairy produce; birds’ eggs; natural honey; edible products of animal origin, not elsewhere specified or included |
07 |
edible vegetables and certain roots and tubers |
edible fruits and edible nuts: peel of citrus fruirs or melons |
09 |
Coffee, tea, mate and spices, |
animal or vegetable fats and oil and their cleavage products; prepared edible fats; animal or vegetable waxes. |
160100 |
sausages and similar products, of meat, meat offal or blood |
1602 |
other prepared or preserved meat, meat offal other prepared or preserved meat, meat offal |
1604 |
prepared or preserved fish; caviar and caviar substitutes prepared from fish eggs. |
18 |
cocoa and cocoa preparations |
sauces and preparations therefore; mixed condiments and mixed seasonings; mustard flour and meal and prepared mustard |
210500 |
ıce cream and other edible ıce, whether or not containing cocoa. |
waters, including natural or artificial mineral waters and aerated waters, not containing added sugar or other sweetening matter nor flavored; ice and snow |
waters, including mineral waters and aerated waters, containing added sugar or other sweetening matter or flavored, and other non-alcoholic beverages, |
The competition will be held in AZPROMO on July 23, 2026 according to the “Rules for the organization and conduct of the competition for the selection of exporters who will participate in support measures”, approved by the decision № 470 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 8 October 2018.
Documents should be submitted until July 13, 2026 at the following address: Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO, Baku Business Center, Neftchilar ave., 32, Baku, AZ1000.