Layihənin adı: “Yaşanılabilən Bakı” (hazırlıq mərhələsi)
Tapşırığın adı: Abşeron tullantı hövzəsi üzrə Birləşdirilmiş Bərk Məişət Tullantılarının İdarə Edilməsi altlayihələri üçün Ətraf mühit və Sosial çərçivə (ƏMSÇ) alətlərinin hazırlanmasına dəstək üzrə məsləhət xidmətləri
Satınalma planının istinad nömrəsi: AZ-MOEC-CS-CQS-04
2. Məsləhət xidmətləri (“Xidmətlər”) Abşeron tullantı hövzəsi üzrə Birləşdirilmiş Bərk Məişət Tullantılarının İdarə Edilməsi altlayihələri üçün Ətraf mühit və Sosial çərçivə (ƏMSÇ) alətlərinin hazırlanmasına dəstək xidmətlərini əhatə edir.
Məsləhətçi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə Abşeron tullantı hövzəsində yerləşəcək birləşdirilmiş bərk məişət tullantılarının idarə edilməsi infrastrukturunun (beş əsas komponentdən — bərk məişət tullantılarının poliqonu/poliqonları və tullantıların ötürücü məntəqələrindən ibarət) tikintisi və istismarı üçün Ətraf mühit və Sosial risklərin idarə edilməsi (ƏMSRİE) sənəd paketinin hazırlanması, ictimaiyyətə açıqlanması və maraqlı tərəflərlə məsləhətləşmələrin keçirilməsi işlərində dəstək göstərəcək.
Tapşırığın ümumi müddəti müqavilənin imzalanma tarixindən etibarən 6 aydır. Tapşırığın icrasına 2026-cı ilin aprel ayında başlanılması nəzərdə tutulur.
Tapşırığın ehtimal olunan ümumi dəyəri 100,000 ABŞ dollarıdır.
Təhvil veriləcək işlərin siyahısı və gözlənilən müvafiq icra müddətləri aşağıdakı keçiddə yerləşdirilən Texniki Tapşırıqda (TT) göstərilmişdir:
https://www.dropbox.com/scl/fi/rrdla6krbsylu4w1g5bb5/ToR_ESRM_Waste_management_FINAL_28.01.2026.docx?rlkey=um0m0vjlysg9ewrdzxif10rj5&st=0oxj6spc&dl=0
3. İcraçı qurum hazırda uyğun ixtisaslı məsləhətçi şirkətləri (məsləhətçilər) qeyd olunan xidmətlərin icra edilməsi üçün maraqlarını bildirməyə dəvət edir. Maraqlanan məsləhətçilər xidmətləri yerinə yetirmək üçün tələb olunan müvafiq ixtisas və təcrübəyə malik olduqlarını göstərən məlumatları təqdim etməlidirlər.
(i) Ümumi təcrübə: a)Maraqların ifadəsinin son tarixinə qədər şirkətin əsas fəaliyyət istiqaməti kimi məsləhət xidmətləri sahəsində ən az 10 illik ümumi iş təcrübəsi və Dünya Bankı kimi beynəlxalq maliyyə institutları (BMİ) tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrdə təcrübə.
(ii) Xüsusi təcrübə:
- Bərk məişət tullantıları üçün poliqonlar və ötürücü məntəqələrinin araşdırılması və qiymətləndirilməsinin bütün formalarında, o cümlədən ətraf mühitə və sosial təsirin qiymətləndirilməsi işlərində təcrübə; bu araşdırma və qiymətləndirmələr üçün Avropa İttifaqının ətraf mühit standart və tənzimləmələri ilə müəyyən edilmiş meyarlara, eləcə də Dünya Bankının siyasət və prosedurlarına uyğun şəkildə həyata keçirmə bacarığı;
Poliqon və ötürmə məntəqələrinin layihələndirilməsi və icrası proseslərində təcrübə;
Yeni poliqonlar və ötürmə məntəqələrinin ətraf mühitə təsirin azaldılması ilə bağlı tədbirləri nəzərə almaqla tikinti və istismar xərclərinin dəqiq hesablanması sahəsində təcrübə.
(iii) Oxşar regionlarda təcrübə və heyət səfərbərliyi bacarığı:
Azərbaycan və ya Cənubi Qafqaz regionunda və ya oxşar iqlim şəraitinə malik bölgələrdə təcrübənin olması, həmçinin yerli ətraf mühit və sosial tənzimləyici çərçivələrə dair anlayışın mövcudluğu üstünlük hesab olunur. Texniki tapşırıqda müəyyən edilmiş vəzifələrin icrası üçün tələb olunan ixtisaslı mütəxəssislərin səfərbər edilməsi bacarığı.
Qısa siyahıyaalma mərhələsində əsas mütəxəssislər fərdi olaraq qiymətləndirilməyəcək, lakin növbəti mərhələdə seçilmiş məsləhətçinin ixtisasının qiymətləndirilməsinə tapşırıqla bağlı müvafiq əsas mütəxəssislərin ixtisasları, təcrübələri və mövcudluğu da daxil ediləcəkdir. Məsləhətçi komandasına həm beynəlxalq, həm də yerli mütəxəssislərin daxil ediləcəyi gözlənilir.
5. Yuxarıda qeyd olunan seçim meyarlarına uyğun olduğunu nümayiş etdirmək üçün məsləhətçilər ən azı aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidirlər. Məsləhətçi şirkət yalnız özünün ixtisas və təcrübəsinə dair məlumatları təqdim edə bilər; belə ki, şirkət öz idarəedici (parent company), eyni idarəedici şirkətə aid (sister company) və ya törəmə şirkətlərinin və ya öz əməkdaşlarının təcrübəsini öz təcrübəsi kimi göstərə bilməz.
(iii) Bu maraq ifadəsi üçün dəvətə əlavə olunmuş 1№-li formanı (formaya keçid linki: https://www.dropbox.com/scl/fi/hulzprh5xzvtzsl0goehf/Form-1-Similar-Contracts.docx?rlkey=qvhme2yl126m609f5wilwi5w0&st=wvya8boj&dl=0)  tamamlayaraq oxşar layihə/müqavilələr barədə məlumatların təqdim edilməsi. Tamamlanmış müqavilələr üzrə sifarişçi rəylərinin (referans məktublarının) surətlərini hazırki mərhələdə təqdim etmək tələb olunmur. Lakin növbəti mərhələdə, təkliflərin təqdim edilməsi zamanı, sifarişçi seçilmiş məsləhətçidən həmin rəylərin surətlərini təqdim etməyi tələb edə bilər.
(iv) Tapşırıqla bağlı mövcud mütəxəssislərin siyahısı, onların ixtisası və müvafiq təcrübəsi haqqında qısa məlumat.
6. Məsləhətçilər ixtisas və bacarıqlarını artırmaq məqsədilə assosiasiya yarada bilərlər. Belə assosiasiyalar birgə müəssisə (BM) formasında (bu halda BM üzvləri birgə və ayrılıqda məsuliyyət daşıyırlar) və ya sub-məsləhətçi formasında ola bilər (bu halda baş məsləhətçi sub-məsləhətçinin xidmətlərinə görə də məsuliyyət daşıyır). Assosiasiya formasında olarsa, məsləhətçilər təklif olunan assosiasiyanın tərkibini əsaslandırmaq üçün maraq ifadəsində (a) assosiasiyanı formalaşdırmaqda məqsədlərini və (b) birgə müəssisənin hər bir üzvünün və/və ya hər bir sub-məsləhətçinin tapşırığın icrasında nəzərdə tutulmuş rolunu və müvafiq ixtisasını izah etməlidirlər.
Qeyd: Yuxarıda 4-cü bənddə qeyd edilən xüsusi təcrübə tələbinə uyğunluğun qiymətləndirilməsi zamanı sub-məsləhətçilərin təcrübəsi nəzərə alınmayacaq.
8. Maraq ifadələri 13 fevral 2026-cı il tarixinədək yazılı formada, imzalanmış sənəd şəklində aşağıda göstərilən elektron poçt ünvanına təqdim olunmalıdır:
e-mail: nhuseynov@economy.gov.az
Əlavə məlumatı həmin elektron poçt ünvanına yazmaqla əldə etmək olar.
Əlaqələndirici şəxs: Nicat Hüseynov – layihə koordinatoru/direktor müavini, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Layihə İcra Qrupu

Request for expression of interest
Assignment title: Consultancy Services for the Preparation Support of the Environmental and Social Framework (ESF) Tools for the Integrated Solid Waste Management Subprojects of Absheron Waste shed
Procurement plan ref number: AZ-MOEC-CS-CQS-04
Country of delivery: Azerbaijan
2. The consulting services (“the Services”) include Preparation Support of the Environmental and Social Framework (ESF) Tools for the Integrated Solid Waste Management Subprojects of Absheron Waste shed.
The Consultant will assist the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan (Implementing Agency) with the development, disclosure and stakeholder consultation on the Environmental and Social Risk Management (ESRM) document package for the construction and operation of the integrated solid waste management infrastructure in Absheron waste shed comprising five individual elements – solid waste landfill(s) and Waste Transfer Stations (WTSs).
The overall duration of the assignment is 6 months from the contract signature date. The assignment is expected to start in April 2026. The estimated total cost of the assignment is USD 100,000. The deliverables and the corresponding expected timelines are detailed in the Terms of Reference (ToR) for the assignment, which can be accessed through the following link: https://www.dropbox.com/scl/fi/rrdla6krbsylu4w1g5bb5/ToR_ESRM_Waste_management_FINAL_28.01.2026.docx?rlkey=um0m0vjlysg9ewrdzxif10rj5&st=0oxj6spc&dl=0
3. The Implementing Agency now invites eligible consulting firms (“Consultants”) to indicate their interest in providing the Services. Interested Consultants should provide information demonstrating that they have the required qualifications and relevant experience to perform the Services.
(i) General Experience: At least 10 years of experience in consultancy business and experience with International Financial Institutions, such as World Bank.
(ii) Specific Experience:
- Experience in all forms of solid waste landfill and transfer site investigation and evaluation including environmental and social impact analysis in accordance with the criteria for such investigations and evaluations as defined by European Union environmental standards and regulations and in accordance with the policies and procedures of the World Bank.
- Experience in landfill and transfer station design and implementation processes.
- Experience in accurately estimating costs of construction and operations associated with the environmental impact mitigation aspects of the new landfills and transfer stations.
(iii) Regional Experience and Staff Mobilization Capacity:
Experience in Azerbaijan or the South Caucasus or in the region with similar climatic conditions and understanding of local environmental and social regulatory frameworks is an advantage. Capability of mobilization of the qualified experts required for the assignment under the ToR.
While key experts will not be individually evaluated at the shortlisting stage, in the next stage, the evaluation of the selected Consultant’s qualifications will include the qualification, experience and availability of key experts specified in the ToR. It is expected that the Consultant’s team will include both international and local experts.
(iii)Completed Form-1 (link to the form: https://www.dropbox.com/scl/fi/hulzprh5xzvtzsl0goehf/Form-1-Similar-Contracts.docx?rlkey=qvhme2yl126m609f5wilwi5w0&st=wvya8boj&dl=0) to provide information of similar contracts. Copies of completion certificates/references of clients of completed contracts are not required to be submitted with the EOI. In the subsequent stage at the time of submission of proposals, the Client may request the selected consultant to submit such supporting completion certificates.
Note: For assessing compliance with the specific experience requirement under Item 4 above, the experience of sub-consultants will not be considered.
8. Expressions of Interest must be submitted in a written form as a signed document to the e-mail address provided below, no later than February 13, 2026.
Attn: Mr. Nijat Huseynov, Project Coordinator/Deputy Director, Project Implementation Unit of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan