İqlim sahəsində əməkdaşlıqla bağlı sənəd imzalanıb
COP29 çərçivəsində Dəyirmi Masada SPECA İqlimə Dayanıqlı Ağıllı Şəhərlər Forumu üzrə Niyyət Bəyanatı imzalanıb.
COP29 çərçivəsində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) SPECA regionu üzrə Yaşıl Şəhər Liderlərinin Dəyirmi Masası keçirilib. Dəyirmi Masa şəhərlərin iqlim fəaliyyəti üzrə ən yaxşı təcrübələri bölüşmək, bu sahədə dialoq, innovativ yanaşma və və maliyyə həllərinin tətbiqinə nail olmaq məqsədilə təşkil olunub. Tədbirdə Azərbaycanın müvafiq dövlət qurumlarının, SPECA ölkələrinin, BMT-nin, vəbeynəlxalq maliyyə institutlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə AYİB-in Qafqaz üzrə regional direktoru Alkis Drakinos və Bankın Yaşıl Şəhərlər Proqramının rəhbəri Lin Oqreydi, COP29 Fəaliyyət Gündəliyinin Qlobal Təşəbbüslər Qrupunun həmsədri Elmar Məmmədov açılış nitqi ilə çıxış edərək, SPECA çərçivəsində iqlim məsələləri ilə bağlı səmərəli əməkdaşlıq barədə fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində panel sessiyalarda BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE), Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının, Asiya İnkişaf Bankının və BMT-nin Asiya və Sakit Okean Ölkələri üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) nümayəndələri  SPECA çərçivəsində ölkələrin və şəhərlərin iqlim məsələləri ilə bağlı tərəfdaşlıq təşəbbüslərinin önəmini qeyd ediblər. Bildirilib ki, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə şəhərlər ön sıralardadır və onlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi regionun bu sahədə çağırışların öhdəsindən gəlməsi üçün əhəmiyyət kəsb edir. SPECA ölkələrinin müvafiq şəhərlərinin bu mühüm təşəbbüslə çıxış etməsi iqlim sahəsində həllərin işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi üçün vacibdir.
COP29-a sədrlik edən Azərbaycandan AYİB Yaşıl Şəhərlər Proqramına qoşulmuş Gəncə şəhərinin İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov və SPECA-ya sədrlik edən Tacikistanın Düşənbə şəhəri sədrinin birinci müavini Cəmşid Tabarzoda SPECA-nın İqlimə Dayanıqlı Ağıllı Şəhərlər Forumunun bütün iştirakçı şəhərlərə qarşıya qoyulan məqsədlərin səmərəli həyata keçirilməsinə imkanlar yaradacağını bildiriblər.
Dəyirmi Masanın nəticəsi olaraq, SPECA-nın İqlimə Dayanıqlı Ağıllı Şəhərlər Forumu üzrə Niyyət Bəyanatı imzalanıb. Sənədə əsasən iqlim sahəsi üzrə ümumi məqsədlərin reallaşdırılması üçün iştirakçı şəhərlər arasında sıx əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.

As part of COP29, the Baku Declaration on the SPECA Climate-Smart Cities Forum was signed during the Roundtable Meeting.
Within the framework of COP29, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) hosted the Roundtable of Green City Leaders for the SPECA Region. The Roundtable was organized to share best practices in urban climate action, foster dialogue, promote innovative approaches, and implement financial solutions in this area. The event was attended by representatives of relevant Azerbaijani government agencies, SPECA member countries, the United Nations, and international financial institutions.
At the event, Alkis Drakinos, EBRD Regional Director for the Caucasus, Lin O'Grady, Head of the Bank’s Green Cities Program, and Elmar Mammadov, Co-Chair of the COP29 Action Agenda Global Initiatives Group, delivered opening remarks. They shared their views on the effective collaboration within the SPECA framework on climate-related issues.
During the panel sessions held as part of the event, representatives from the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), the Asian Development Bank (ADB), and the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) highlighted the importance of partnership initiatives under the SPECA framework for addressing climate issues faced by countries and cities. It was noted that cities are at the forefront of the fight against climate change, and strengthening cooperation among them is crucial for the region to overcome challenges in this area. The active involvement of relevant cities in SPECA countries in this vital initiative is essential for developing and implementing climate solutions.
Head of the Ganja City Executive Authority Niyazi Bayramov and the First Deputy Chairman of Tajikistan's Dushanbe City Jamshid Tabarzoda stated that the SPECA Climate Cities Forum would provide opportunities for all participating cities to effectively achieve the goals set forth.
Following the Roundtable, the Baku Declaration on the SPECA Climate-Smart Cities Forum was signed. The document outlines close cooperation among participating cities to achieve common goals in the field of climate.