İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyində İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının nümayəndə heyəti ilə keçirilən görüşdə əməkdaşlığın inkişafı müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) dövlət mülkiyyəti və özəlləşdirmə üzrə İşçi Qrupunun sədri​, Birləşmiş Krallığın dövlət investisiyaları üzrə qurumunun baş icraçı direktoru Çarlz Donaldın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə İƏİT-lə uğurlu tərəfdaşlıq qeyd olunub, müxtəlif sahələrdə birgə səylərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, dövlətə məxsus müəssisələrdə dövlətin iştirakının azaldılması, iqtisadi effektivliyin yüksəldilməsi, maliyyə dayanıqlılığının yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər nəzərə çatdırılıb.
İƏİT nümayəndələri Azərbaycanla birgə layihələrin icrasından məmnunluqlarını ifadə edib və təşkilata üzv ölkələrin dövlət müəssisələrində idarəetmə prinsipləri barədə təcrübələrini bölüşüblər.
Azərbaycan və İƏİT arasında əməkdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə inkişafı, həmçinin Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi və onun portfel şirkətlərinin dayanıqlı fəaliyyəti, korporativ idarəetmə prinsiplərinə uyğun idarə olunması istiqamətində prioritet məsələlər müzakirə edilib.

A meeting was held at the Ministry of Economy with a delegation from the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) to discuss the development of cooperation.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with a delegation led by Charles Donald, Chair of the OECD Working Party on State Ownership and Privatisation Practices and CEO of the UK Government Investments.
The meeting highlighted the successful partnership with the OECD and emphasized the importance of joint efforts in various fields. It was noted that Azerbaijan is implementing measures to diversify its economy, reduce state involvement in state-owned enterprises, enhance economic efficiency, and improve financial sustainability.
The OECD representatives expressed their satisfaction with the implementation of joint projects with Azerbaijan and shared their experiences regarding governance principles in state-owned enterprises of the organization’s member countries.
New directions for developing cooperation between Azerbaijan and the OECD were discussed, along with priority issues related to ensuring the sustainable operation of the Azerbaijan Investment Holding and its portfolio companies, as well as their management in line with corporate governance principles.