Serbiya ilə enerji əməkdaşlığının inkişafı müzakirə olunub
Serbiyada bu ölkənin dağ-mədən və energetika naziri ilə iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, o cümlədən, enerji üzrə işbirliyinin inkişafı barədə müzakirə aparılıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Anar Axundovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Serbiyaya səfər çərçivəsində Belqradda bu ölkənin dağ-mədən və energetika naziri Dubravka Cedoviç-Handanoviçlə görüşüb. Görüşdə SOCAR-ın və Serbiyanın müvafiq dövlət şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüş zamanı bildirilib ki, Azərbaycan Avropanın, o cümlədən Serbiyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına mühüm töhfə verir. Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələr qarşılıqlı hörmət və etibarlı tərəfdaşlıq prinsipləri əsasında genişlənir. Energetika sahəsi ikitərəfli iqtisadi tərəfdaşlığın gücləndirilməsində önəmli faktordur.
Tərəflər iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi məsələləri, o cümlədən, Serbiyanın Niş şəhəri yaxınlığında qaz elektrik stansiyasının birgə tikintisi imkanları barədə müzakirə aparıblar.

Discussions were held in Serbia with the country's Minister of Mining and Energy regarding strengthening economic cooperation, including the development of collaboration in the energy sector.
A delegation led by Azerbaijan's Deputy Minister of Economy, Anar Akhundov, met with Serbia's Minister of Mining and Energy, Dubravka Đedović-Handanović, during their visit to Belgrade. The meeting was also attended by representatives of SOCAR and relevant Serbian state companies.
During the meeting, it was noted that Azerbaijan makes significant contributions to ensuring Europe's, including Serbia's, energy security. The economic relations between the two countries are expanding based on principles of mutual respect and reliable partnership. The energy sector is a key factor in strengthening bilateral economic cooperation.
The parties discussed issues related to strengthening economic cooperation, including the possibilities of jointly constructing a gas power plant near the city of Niš in Serbia.