Bakıda BMT ilə Azərbaycan arasında keçirilən Strateji Prioritetləşdirmə Seminarında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair yeni Çərçivə Sənədinin (2026-2030-cu illər) hazırlanması ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Bakıda BMT ilə Azərbaycan arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair yeni Çərçivə Sənədinin (2026-2030-cu illər) hazırlanması ilə bağlı Strateji Prioritetləşdirmə Seminarı keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli çıxış edərək ölkəmizin BMT ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, qlobal təşəbbüslərə fəal dəstək verdiyini vurğulayıb. Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsi ilə bu münasibətlərin yeni səviyyəyə yüksəldiyi qeyd edilib. Ölkəmiz BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini (DİM) qəbul edərək, 50-dən çox dövlət proqramı və strategiyanı DİM-lərə uyğunlaşdırıb, Azərbaycan BMT-nin Yüksək Səviyyəli Forumuna artıq 4-cü Könüllü Milli Hesabatını təqdim edib.
Bu il icrası başa çatacaq 2021-2025-ci illər üçün Çərçivə Sənədinin inklüziv artım, güclü institutlar, ətraf mühitin qorunması və gender bərabərliyi kimi 4 əsas prioriteti əhatə edir. Bu istiqamətlərdə BMT ilə birlikdə çoxsaylı layihələr icra olunub. Yeni Çərçivə Sənədinin COP29 zamanı elan edilən iqlim təşəbbüslərinin həyata keçirilməsi, işğaldan azad olunmuş ərazilərin reinteqrasiyası üçün dayanıqlı inkişaf layihələri, 18-ci DİM-in sənədə daxil edilməsi və mina təhlükəsizliyi, iqtisadi diversifikasiya, ixracın artırılması, innovasiya təşəbbüsləri, dördüncü sənaye inqilabı və rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətlərini əhatə etməsi təklif olunub.
Xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev çıxış edərək Azərbaycanın BMT ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini bildirib. Ölkəmizin yeni Çərçivə Sənədinin uğurla həyata keçirilməsi üçün əməkdaşlığa hazır olduğu qeyd edilib. Azərbaycanın dünyada mina çirklənməsindən ən çox əziyyət çəkən ölkələrdən olduğu nəzərə çatdırılıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə təhlükəsiz həyat üçün 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədinin təşəbbüs kimi irəli sürülməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndirici Vladanka Andreyeva bildirib ki, BMT Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf üçün həyata keçirdiyi layihələri dəstəkləyir. Yeni Çərçivə Sənədinin strateji istiqamətləri BMT-nin prioritetləri, o cümlədən Azərbaycanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfələri, həmçinin minatəmizləmə ilə bağlı 18-ci DİM-ə nail olunması pioritetləri ilə uzlaşır.
Seminar çərçivəsində 2030-cu ilə doğru: Növbəti 5 il üçün Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Prioritetləri, COP29 Prezidentliyi tərəfindən irəli sürülmüş təşəbbüslərə və BMT-nin Ümumi Ölkə Təhlilindən irəli gələn əsas çağırışlara dair təqdimatlar edilib.

At the Strategic Prioritization Seminar held in Baku between the UN and Azerbaijan, discussions were held on the development of the new Cooperation Framework Document on Sustainable Development for 2026–2030.
The Strategic Prioritization Seminar on the development of the new Cooperation Framework Document on Sustainable Development for 2026–2030 was held in Baku between the UN and Azerbaijan.
At the event, Deputy Minister of Economy Samad Bashirli delivered a speech highlighting Azerbaijan's close cooperation with the UN and its active support for global initiatives. It was noted that Azerbaijan's hosting of COP29 has elevated these relations to a new level. By adopting the UN Sustainable Development Goals (SDGs), Azerbaijan has aligned over 50 state programs and strategies with the SDGs and has already submitted its 4th Voluntary National Review to the UN High-Level Political Forum.
The Framework Document for 2021–2025, which will be completed this year, covers four key priorities: inclusive growth, strong institutions, environmental protection, and gender equality. Numerous projects have been implemented jointly with the UN in these areas. It has been proposed that the new Framework Document include initiatives related to the implementation of climate actions announced during COP29, sustainable development projects for the reintegration of liberated territories, the inclusion of the 18th SDG, as well as cooperation in mine safety, economic diversification, export promotion, innovation initiatives, the Fourth Industrial Revolution, and the digital economy.
Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev delivered a speech, emphasizing that Azerbaijan attaches special importance to cooperation with the UN. He noted that Azerbaijan is ready to collaborate for the successful implementation of the new Framework Document. It was highlighted that Azerbaijan is one of the countries most affected by landmine contamination globally. The importance of promoting the 18th Sustainable Development Goal as an initiative to ensure safe living conditions in the liberated territories was underlined.
The UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Vladanka Andreyeva, stated that the UN supports the projects implemented by Azerbaijan for sustainable development. She emphasized that the strategic directions of the new Framework Document align with the UN’s priorities, including contributions to the Sustainable Development Goals (SDGs) in Azerbaijan, as well as the priorities related to achieving the 18th SDG on mine clearance.
Within the framework of the seminar, presentations were made on Azerbaijan’s Sustainable Development Priorities for the Next 5 Years Towards 2030, the initiatives put forward by the COP29 Presidency, and the key challenges arising from the UN Common Country Analysis.