Çinlə ticarət, sənaye, investisiya, nəqliyyat-tranzit və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişafı dəyərləndirilib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Çin Xalq Siyasi Məşvərət Konfransının Quandonq Əyaləti Komitəsinin sədri Lin Kıçinq ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Çin münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, Çinlə iqtisadi-ticarət, həmçinin investisiya əməkdaşlığı güclənir. Ölkəmizdə sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, tikinti, ticarət, xidmət sahələri üzrə 320-dək Çin şirkəti fəaliyyət göstərir. Çin şirkətləri ölkəmizdə həyata keçirilən layihələrdə aktiv iştirak edir. Bununla belə, işbirliyi potensialı genişdir.
Ölkəmizin əlverişli işgüzar mühiti, qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın inkişafı istiqamətləri haqqında məlumat verilib. Çinlə, o cümlədən, bu ölkənin Quandonq əyaləti ilə müxtəlif istiqamətlər üzrə iqtisadi tərəfdaşlıq üçün geniş potensial diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər ticarət, sənaye, investisiya, nəqliyyat-tranzit və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişafını müzakirə ediblər.

The development of cooperation with China in trade, industry, investment, transport-transit, and other areas was evaluated.
The First Deputy Minister of Economy, Elnur Aliyev, met with Lin Keqing, Chairman of the Guangdong Provincial Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference.
The meeting emphasized that Azerbaijan-China relations have been elevated to the level of strategic partnership. It was noted that economic, trade, and investment cooperation with China is strengthening. Currently, nearly 320 Chinese companies operate in Azerbaijan across industries such as manufacturing, agriculture, transportation, construction, trade, and services. Chinese companies actively participate in projects implemented in the country. Nevertheless, the potential for further cooperation remains vast.
Information was provided about our country’s favorable business environment and directions for developing mutually beneficial partnerships. The broad potential for economic cooperation with China, including with its Guangdong Province, in various sectors was highlighted.
The parties discussed the development of cooperation in trade, industry, investment, transport and transit, and other areas.