Daxildə emal xüsusi gömrük proseduru: emal və xidmət sektorunun inkişafına, ixrac fəaliyyətinin genişləndirilməsinə töhfə
• Daxildə emal müəyyən malların emal əməliyyatları aparıldıqdan sonra ixrac edilməsi məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının gömrük ərazisinə gömrük rüsumları və vergilər, o cümlədən ƏDV alınmadan gətirilməsindən ibarət xüsusi gömrük prosedurudur.
• Emal əməliyyatları dedikdə, malların hazırlanması, emalı, təkrar emalı və təmiri başa düşülür.
• Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 14 yanvar tarixli 4 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi Qaydaları”na 2023-cü il 10 aprel tarixli 102 nömrəli Qərarla dəyişikliklər edilərək təkmilləşdirmə və sadələşdirmə aparılmışdır.
• Qaydalara edilən dəyişikliklərin gətirdiyi əsas yenilik nəticəsində prosedur sahibi sifariş müqaviləsi ilə yanaşı alqı-satqı müqaviləsi əsasında da istənilən ölkədən xammal və ya materialı ölkəyə gətirib qanunvericilikdə nəzərdə tutulan müddət ərzində emal edərək istənilən ölkədəki istənilən alıcıya ixrac etmək imkanı əldə edir.
• Qaydalara bundan əvvəl edilən dəyişikliklərin gətirdiyi daha bir mühüm yenilik gömrük borcunun ödənilməsinə məcburi təminatın verilməsinin aradan qaldırılmasıdır.
• Bundan başqa, son dəyişikliklər nəticəsində daxildə emal xüsusi gömrük prosedurundan istifadə icazəsinin alınması üçün sənədləşmə prosesi də sadələşdirilmişdir.
• Qaydalara dəyişikliklər qəbul edilənədək daxildə emal xüsusi gömrük prosedurundan istifadə imkanı bir növ sifariş (emal) müqaviləsi ilə məhdudlaşdırılmışdı və məcburi təminat tələbi mövcud idi.
Daxildə emal xüsusi gömrük prosedurunun tətbiqi nəticəsində 2024-cü ildə 2022-ci illə müqayisədə prosedurdan yararlanmaqla ixrac olunan malların həcmi 3,3 dəfə artaraq 455 mln. ABŞ dolları təşkil edib.
Daha ətraflı
Sahibkarlar Dövlət Gömrük Komitəsinə birbaşa və ya müvafiq yerli orqanlar vasitəsilə müraciət edə bilərlər.