Dekabrın 14-də Bakıda İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Nazirliyin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-İsveçrə biznes forumu keçirilib.
Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, kənd təsərrüfatı, İKT, bank, səhiyyə, tikinti, logistika, nəqliyyat, maliyyə, qida və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak edib.
Forumda çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev bu il 30 ili tamam olan Azərbaycan Respublikası ilə İsveçrə Konfederasiyası arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafını qeyd edib, iqtisadi-ticarət əlaqələrinə dair məlumat verib. Nazirin birinci müavini biznes forumun iqtisadi tərəfdaşlığın genişlənməsinə, yeni imkanların yaranmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsveçrə Federal Şurası arasında ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın həmsədri, İsveçrə Konfederasiyasının Ticarət Sazişləri üzrə Federal Şurasının nümayəndəsi, İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyinin İkitərəfli İqtisadi Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri Ervin Bollinger ölkəsinin iş adamlarının Azərbaycan iqtisadiyyatına marağını ifadə edib, əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Agentliyin ölkəmizdə biznes qurmaq istəyən xarici iş adamlarına yerli tərəfdaşların tapılması, KOB-larla birgə layihələrin həyata keçirilməsi və digər istiqamətlərdə göstərə biləcəyi dəstək tədbirləri barədə danışıb.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Azərbaycan və İsveçrə işgüzar dairələri arasında əlaqələrin önəmini qeyd edib, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov iqtisadi zonanın investisiya potensialına, AZPROMO-nun icraçı direktorunun müavini Zöhrab Qədirov Azərbaycanın biznes və investisiya imkanlarına, İsveçrə-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının (SACCI) prezidenti Klaude Haegi, İsveçrə Birləşmiş Ticarət Palatasının (JCC) idarəedici direktoru Dorit Sallis, JCC-nin Azərbaycan bölməsinin rəhbəri Leyla Bağırzadə və “İSR Holdinq”in baş icraçı direktoru, SACCI-nin əməliyyatlar komitəsinin həmsədri Rauf Xəlilov hər iki ölkənin iş adamları arasında əməkdaşlığa dair təqdimatlarla çıxış ediblər.
Forum çərçivəsində iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib, tərəfdaşlığın genişləndirilməsi, yeni əlaqələrin qurulması barədə müzakirələr aparılıb.

On December 14, Azerbaijan-Swiss business forum was held in Baku with the support of the Ministry of Economy and the joint organization of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO).
The officials from both countries, businessmen from the industrial, agricultural, ICT, banking, healthcare, construction, logistics, transport, financial, and food sectors participated in the event.
Speaking at the forum, First Deputy Minister of Economy, Elnur Aliyev, noted the development of bilateral relations between Azerbaijan and Switzerland and provided information on economic and trade relations. He stressed that the business forum would contribute to expanding economic partnerships and creating new opportunities.
Erwin Bollinger, co-chairman of the Joint Commission on trade and economic cooperation between the government of Azerbaijan and the Swiss Federal Council, representative of the Federal Council on Trade Agreements of the Swiss Confederation, head of the Department of Bilateral Economic Relations of the State Secretariat for Economic Affairs expressed the interest of the businessmen of his country to the economy of Azerbaijan and shared his views on expanding cooperation.
The Chairman of the SMBDA Management Board, Orkhan Mammadov, spoke about the support measures that the Agency could provide to foreign businessmen who want to establish a business in Azerbaijan, find local partners, and implement joint projects with SMEs.
Head of AZPROMO, Yusif Abdullayev noted the importance of relations with the business circles of Azerbaijan and Switzerland,and informed about the measures taken to promote the "Made in Azerbaijan" brand.
Chairman of the Management Board of Alat Free Economic Zone, Valeh Alasgarov, Head of AZPROMO, Zohrab Gadirov, the President of the Swiss-Azerbaijani Chamber of Commerce and Industry (SACCI) Claude Haegi, Managing Director of the Swiss United Chamber of Commerce (JCC) Dorit Sallis, head of JCC's Azerbaijan branch Leyla Bagyrzadeh and chief executive officer of ISR Holding, co-chairman of SACCI's operations committee Rauf Khalilov made presentations on cooperation among businessmen of both countries. Within the forum, bilateral meetings, and discussions were held among businessmen on expanding partnerships and establishing new relations.