Məlum olduğu kimi, 2023-cü il üçün Vergi Məcəlləsində dəyişikliklərin əsas istiqamətləri vergi inzibatçılığı mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, sosial xarakterli güzəştlər vasitəsilə əhalinin maliyyə-vergi yükünün azaldılması, ləğv prosesində olan kredit təşkilatlarının sabit vergi xərclərinin, eləcə də investisiya mühitinin, o cümlədən yerli istehsalın təşviqi ilə vergi yükünün aşağı salınması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkənin mövqeyinin qorunması və s. istiqamətləri əhatə edir. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti qanunvericilikdə nəzərdə tutulan bəzi əsas dəyişikliklər və onların əsaslandırılmasını hissə-hissə ictimaiyyətin diqqətinə təqdim edir.
Vergi Məcəlləsində nəzərdə tutulan dəyişikliklərdən biri İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu tərəfindən yaşayış sahələrinin kirayəçilərə təqdim olunması əməliyyatının ƏDV-dən azad edilməsidir. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 25 yanvar tarixli Fərmanı ilə “Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun (İKZF) yaşayış sahələrini satmaq öhdəliyi ilə kirayəyə verməsi Qaydası” təsdiq edilib. 2020-ci ilin mart ayından etibarən Fond tərəfindən yaşayış sahələrinin satın alınması və müəyyən edilmiş şərtlərlə kirayəçinin mülkiyyətinə verilməsinə başlanılıb.
Vergi Məcəlləsinin tələblərinə əsasən, Fond tərəfindən yaşayış sahələrinin satmaq öhdəliyi ilə kirayə verilməsi əməliyyatı ƏDV-nin vergitutma obyekti hesab edilir. Bu hal isə vətəndaşların aylıq ödənişlərinin artmasına və nəticə etibarilə əhalinin mənzil əlçatanlığının aşağı düşməsinə, habelə bu mexanizmin səmərəliliyinin azalmasına gətirib çıxara bilər.
Bu baxımdan, Fondun satmaq öhdəliyi ilə kirayə mexanizminin mahiyyətini və yaradılması məqsədlərini, həmçinin sosial yönümlülüyünü nəzərə alaraq, qeyd olunan əməliyyatın ƏDV-dən azad edilməsi nəzərdə tutulub. Təklif olunan güzəşt bu mexanizmin daha da təkmilləşməsinə, o cümlədən vətəndaşların yaşayış sahələrinə tələbatının ödənilməsi və əlçatanlığın təmin edilməsinə öz töhfəsini verəcək.

As is known, the main directions of changes in the Tax Code for 2023 covers the improvement of tax administration mechanisms, reduction of the financial and tax burden of the population through social benefits, fixed tax costs, as well as investment climate, including lowering the tax burden by promoting local production and protecting the country's position in international rankings, etc.
State Tax Service under the Ministry of Economy presents to the attention of the public in parts some of the main changes envisaged in the legislation and their justification. One of the changes envisaged in the Tax Code is the operation of providing residential premises to tenants by the Azerbaijan Mortgage & Credit Guarantee Fund is exempt from VAT.
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 25, 2019, The "Rule of the Mortgage and Credit Guarantee Fund of the Republic of Azerbaijan (IKZF) on renting residential areas with the obligation to sell" was approved. From March 2020, the fund has started purchasing residential areas and transferring them to the tenant's ownership under the specified conditions.
In this regard, taking into account the essence of the Fund's obligation to sell and the rental mechanism and its creation goals and social orientation, it is planned to exempt the transaction from VAT. This can lead to an increase in the monthly payments of citizens, a decrease in the housing availability of the population, and a decrease in the efficiency of the mechanism.
In this regard, the proposed concession will contribute to the further improvement of this mechanism and the provision of access to the residential areas of citizens.