İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə sahibkarların mükafatlandırılması tədbiri keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səslənməsi və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov ölkə iqtisadiyyatının inkişafında özəl sektorun xüsusi rolunu, sahibkarlığın inkişafının dövlət başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının prioritet istiqamətlərindən olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, ölkə iqtisadiyyatına dəyər qatan sahibkarlar dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov KOBİA-nın fəaliyyətə başlamasının 5 illiyi münasibətilə Agentliyin əməkdaşlarını və sahibkarları təbrik edib. Vurğulanıb ki, KOBİA-nın beşillik yubileyini kiçik və orta biznes üçün “Dayaq” mükafatının təqdim edilməsinə həsr etməsi gözəl təşəbbüsdür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sahibkarlığın, xüsusilə kiçik və orta biznesin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı tətbiq edilən dəstək alətlərində də özünü göstərir. Qeyd olunub ki, KOB-lar ölkə iqtisadiyyatında çevikliyi və dayanıqlılığı, məşğulluğu təmin edir, iqtisadi şaxələndirməyə əhəmiyyətli töhfə verir. Sahibkarların iqtisadi inkişafda, xüsusilə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin reinteqrasiyasında fəal iştirakına toxunan nazir diqqətə çatdırıb ki, hazırda Qarabağda sahibkarlar uğurla fəaliyyət göstərir. Ağdam və Cəbrayılda yaradılmış sənaye parkları və digər müəssisələrin səmərəli fəaliyyəti buna nümunədir. Sahibkarların bu proseslərdə biznes mənafeləri ilə yanaşı, vətənpərvərlik və sosial məsuliyyət nümayiş etdirməsi, uğurlu gələcəyə yönəlmiş baxışa malik olması isə olduqca təqdirəlayiqdir. 2023-cü ildə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə bir çox yeni layihələr həyata keçiriləcək ki, bu da Qarabağda geniş məskunlaşmanı təmin edəcək.
Nazir “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Qanunun iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin davamlı inkişafını stimullaşdıracağını, bu sahədə təklif və təşəbbüslərin vacib və konstruktiv olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, yeni iqtisadiyyat müasir yanaşmalar tələb edir və gələn il Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondunun fəaliyyəti KOB-ların maliyyəyə çıxış imkanlarını artıracaq.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Prezidentin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəliyi ilə birgə Naxçıvanın iqtisadi imkanlarının, insan potensialının səmərəli istifadə olunması, biznesin inkişafı üçün məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçiriləcəyini vurğulayıb. Nazir bildirib ki, qardaş Türkiyə ilə olan iqtisadi münasibətlərin inkişafı üçün Azərbaycanın aidiyyəti dövlət orqanları ilə sahibkarlar arasında səmərəli müzakirələr aparılmalıdır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Agentliyin dəstək və xidmətləri, 2023-cü ildə sahibkarlar üçün nəzərdə tutulan yeniliklər barədə məlumat verib. KOB sektorunun inkişafında maraqlı tərəflərin birgə, koordinasiyalı fəaliyyətinin rolunu qeyd edən KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri ötən 5 ildə Agentliyin işinə göstərdiyi dəstəyə və sıx əməkdaşlığa görə müvafiq qurumlara təşəkkür edib. Qeyd olunub ki, “Dayaq” mükafatı rəmzi məna daşıyır və dövlətin sahibkarlara daim dayaq və dəstək olmasının göstəricisidir.
Sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 aprel 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə ölkəmizin iqtisadi inkişafına verdikləri töhfəyə və sahibkarlıq sahəsində səmərəli fəaliyyətlərinə görə təltif edilmiş şəxslərə “Tərəqqi” medalları təqdim olunub.
Tədbirdə 2022-ci ildə uğur qazanmış sahibkarlar “Dayaq” mükafatının “Uğurlu istehsalçı”, “Uğurlu startap”, “İdman və sağlamlıq sahəsində uğurlu fəaliyyət”, “Uğurlu fermer”, “Qarabağda müasir təhlükəsizlik texnologiyalarının tətbiqi”, “Sağlamlığın keşiyində”, “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım”, "Azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma fəaliyyəti", “KOB-ları dəstəkləyən bank”, "Fəal ixracatçı şirkət", “Turizm”, “Fəal xarici şirkət”, “Uğurlu qadın sahibkar”, “KOB-ların şəbəkələşməsinə dəstək” və "Gənc sahibkar" nominasiyaları üzrə mükafatlandırılıblar.
“Dayaq” mükafatını sahibkarlara iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, səhiyyə naziri Teymur Musayev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri vəzifəsini icra edən Şahin Bağırov, Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov təqdim ediblər.
Qeyd edək ki, “Dayaq” mükafatı sahibkarlara bu il ilk dəfə təqdim olunur. Mükafatın təsis olunmasında məqsəd il ərzində fəaliyyəti ilə seçilən, biznes sahəsində innovativ və müasir yanaşmalar tətbiq edən, ixracyönümlü məhsul və xidmətlər istehsal edən şirkətləri mükafatlandırmaqla onları stimullaşdırmaqdır.
Tədbirdə həmçinin, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sahibkarlıq fəaliyyətinin qurulmasına və KOBİA-nın 5 illik fəaliyyətinə həsr olunmuş filmlər nümayiş olunub.

An awarding event for entrepreneurs was held with the support of the Ministry of Economy and the organization of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA).
The event started with the national anthem of the Republic of Azerbaijan and a minute's silence in memory of our martyrs who died for our territorial integrity.
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Head of the Department of Economic Issues and Innovative Development Policy of the Administration of the President Mr. Shahmar Movsumov making a speech at the event, noted the special role of the private sector in the development of the country's economy, and that the development of entrepreneurship is one of the priority areas of the socio-economic development strategy implemented under the leadership of the head of state. It was stated that entrepreneurs who contribute to the country's economy are highly valued by the state.
Minister of the Economy Mr. Mikayil Jabbarov congratulated the employees of the Agency and entrepreneurs on the 5th anniversary of KOBIA. It was emphasized that this is a wonderful initiative that KOBIA has dedicated its fifth anniversary to presenting the "Dayag" award for small and medium-sized businesses. The attention and care shown by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the development of entrepreneurship, especially small and medium businesses, is also reflected in the support tools used. It was stated that SMEs provide flexibility and stability in the country's economy, employment, and make a significant contribution to the diversification of the economy. Regarding the active participation of entrepreneurs in economic development, especially in the reintegration of our territories liberated from occupation, the minister drew attention to the fact that entrepreneurs are successfully operating in Karabakh. An example of this is the efficient operation of industrial parks and other enterprises established in Aghdam and Jabrayil. Besides business interests, entrepreneurs show patriotism and social responsibility in these processes, and it is very commendable that they have a vision focused on a successful future. In 2023, many new projects will be implemented in our territories liberated from occupation, which will ensure large-scale settlement of Karabakh.
The Minister noted that the Law "On Public-Private Partnership" will stimulate the continuous development of various sectors of the economy, and the proposals and initiatives in this area are important and constructive. It was pointed out that the new economy requires modern approaches and next year, the activities of the Azerbaijan Business Development Fund will expand access to finance for SMEs.
Minister of the Economy Mr, Mikayil Jabbarov stressed that together with the Presidential Plenipotentiary representative in the Nakhchivan Autonomous Republic, targeted measures will be implemented to effectively use the economic opportunities of Nakhchivan, human potential and business development. The minister said that in order to develop economic relations with fraternal Turkey, effective negotiations should be held between the relevant state bodies of Azerbaijan and entrepreneurs.
Chairman of the Board of Directors of KOBIA, Mr. Orkhan Mammadov, informed about the support and services of the Agency, innovations planned for entrepreneurs in 2023. Emphasizing the role of the joint and coordinated activities of stakeholders in the development of the SME sector, the Chairman of the Board of Directors of KOBIA thanked the relevant institutions for their support and close cooperation in the work of the Agency over the past 5 years. It was noted that the "Dayag" award has a symbolic meaning and is an indicator of the constant state support and support for entrepreneurs.
Later, "Progress" medals were presented to those who were honored by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 25, 2022, for their contribution to the economic development of our country and effective activities in the field of entrepreneurship.
At the event, successful entrepreneurs in 2022 were honored by nominations of "Dayag" award - "Successful manufacturer", “Successful startup”, “Successful activity in the field of sports and health”, “Successful farmer”, “Implementation of modern security technologies in Karabakh”, “On guard of health”, “Clean environment and green growth”, "Rehabilitation and reconstruction activities in liberated areas ", “A bank supporting SMEs”, " Active exporter company ", “Tourism”, “Active foreign company”, “Successful female entrepreneur”, “Support for SME networking” and "Young entrepreneur".
The "Dayag" award was presented to entrepreneurs by the Minister of Economy Mr. Mikayil Jabbarov, Minister of Youth and Sports Mr. Farid Gayibov, Minister of Agriculture Mr. Inam Karimov, Minister of Health Mr. Teymur Musayev, Minister of Ecology and Natural Resources Mr. Mukhtar Babayev, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories included in the Karabakh economic region Mr. Emin Huseynov, Chairman of the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Compulsory Medical Insurance Mr. Zaur Aliyev, Minister of Labor and Social Protection of the Population Mr. Sahil Babayev, Chairman of the Central Bank Mr. Taleh Kazimov, acting chairman of the State Customs Committee Mr. Shahin Baghirov, Chairman of the State Tourism Agency Mr. Fuad Naghiyev, Ambassador of Turkey to Azerbaijan Mr. Jahit Bagchi, Chairman of the State Committee on Family, Women and Children's Problems Mrs. Bahar Muradova, President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Mr. Mammad Musayev and Chairman of the Board of Directors of KOBIA Mr. Orkhan Mammadov.
It should be noted that the "Dayag" award is presented to entrepreneurs for the first time this year. The purpose of the award is to stimulate companies that stand out with their activities throughout the year, apply innovative and modern business approaches and produce export-oriented products and services.
Films dedicated to the establishment of entrepreneurial activity in the liberated territories and the 5-year activity of KOBIA were also demonstrated at the event.