2023-cü il üçün Vergi Məcəlləsində nəzərdə tutulan dəyişikliklərdən biri də ləğv prosesində olan kredit təşkilatlarının vergi xərclərinin azaldılması ilə bağlıdır. Belə ki, məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş qərarı ilə müflis elan olunmuş kredit təşkilatlarının əmlak və torpaq vergilərindən azad edilməsi, vergi borclarına faizlərin hesablanmasının dayandırılması və vergi borcu ilə bağlı əmlakının siyahıya alınmaması nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, ödəmə qabiliyyətini itirmiş bankların rezolyusiyası və sağlamlaşdırma tədbirləri çərçivəsində qeyri-işlək (toksik) aktivlərin təqdim edilməsi, habelə bankın iflas proseduru çərçivəsində aktivlərinin təqdim olunmasının ƏDV-dən azad edilməsi müddəti 2026-cı il yanvarın 1-dək uzadılır.
Məlum olduğu kimi, Vergi Məcəlləsinin tələblərinə əsasən, vergilər müəyyən edilmiş müddətdə ödənilmədikdə vergi ödəyicisinə ödəmə müddətindən sonrakı hər bir ötmüş gün üçün faizlərin hesablanması həyata keçirilir, habelə vergi ödəyicisi vergi öhdəliyini müəyyən edilmiş müddətdə yerinə yetirmədikdə yaranmış vergi borclarının ödənilməsini təmin etmək üsulu kimi onun əmlakı siyahıya alınır.
Lakin Vergi Məcəlləsində müəssisənin ləğvetmə prosesində olduğu zaman onun vergilərin ödənilməsinin təxirə salınması və ya faizlərin hesablanmasının dayandırılması ilə bağlı hər hansı müddəa nəzərdə tutulmayıb. Bu baxımdan, ləğv prosesində olan kredit təşkilatlarının vergi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi üzrə inzibatçılığın sadələşdirilməsi məqsədilə Vergi Məcəlləsinə məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş qərarı ilə müflis elan olunmuş kredit təşkilatlarının ödəmə müddəti ötmüş vergi öhdəliklərinə faizlərin hesablanmasının dayandırılması və onların əmlakının siyahıya alınmaması ilə bağlı müddəalar daxil edilib. Bununla yanaşı, kredit təşkilatının müflis olması prosesi zamanı əmlak və torpaq vergisinin hesablanmasının iqtisadi baxımdan səmərəsiz olduğu nəzərə alınaraq, kredit təşkilatları müflis elan olunması ilə bağlı məhkəmə qərarının qüvvəyə mindiyi aydan (ildən) etibarən əmlak və torpaq vergilərindən azad edilib.
Bundan əlavə, ödəmə qabiliyyətini itirmiş bankların rezolyusiyası və sağlamlaşdırma tədbirlərinin davam etdiyi nəzərə alınaraq, bu tədbirlər çərçivəsində qeyri-işlək (toksik) aktivlərin təqdim olunmasının ƏDV-dən azad edilməsi ilə bağlı güzəştin müddəti daha 4 il müddətinə uzadılıb.

One of the changes provided in the Tax Code for 2023 is associated with a decrease in tax expenses of credit institutions that are in the process of liquidation. Thus, according to the court decision that has entered into legal force, it is provided that credit organizations declared bankrupt will be exempted from property and land taxes, the interest on tax debts will be suspended, and their property related to tax debts will not be registered. At the same time, the period for VAT exemption upon presentation of non-performing (toxic) assets as part of the reorganization and rehabilitation of insolvent banks, as well as upon presentation of bank assets as part of the bankruptcy procedure, is extended until January 1, 2026.
As it is known, according to the requirements of the Tax Code, in case of non-payment of taxes on time, interest is calculated for each past day after the payment deadline to the taxpayer, as well as, if the taxpayer fails to fulfill his tax obligations within the specified period, his property is credited as a way to ensure the payment of tax debts.
However, the Tax Code does not include any to suspend the payment of taxes or suspend the accrual of interest when an enterprise is in the process of liquidation. In this regard, in order to simplify the administration of the fulfillment of tax obligations of credit institutions that are in the process of liquidation, the Tax Code includes provisions regarding the suspension of interest accrual on overdue tax obligations of credit institutions that have been declared bankrupt by a court decision that has entered into legal force and is not included in list of their property. At the same time given that the calculation of property and land tax in the process of bankruptcy of a credit institution is economically inefficient, credit institutions were exempted from paying property and land tax from the month (year) of the adoption of the court decision on recognition of bankruptcy entered into force.
In addition, taking into account the measures taken to reorganize and improve insolvent banks, the period for exempting the provision of non-performing (toxic) assets from VAT under these measures has been extended for another 4 years.