Hərraclarda operativliyin təmin olunması özəlləşdirilmə prosesini sürətləndirir. Bu həm də ölkədə iqtisadi fəallığı artırır, özəl sektorun inkişafına şərait yaradır. Hərrac vasitəsilə əmlak sahibi olmaq istəyənlər üçün seçim imkanı geniş, prosedurlar isə sadədir. Belə ki, müraciət və iştirak üçün əlavə vaxta və məkandan ayrılmağa ehtiyac qalmır. Dövlət əmlakının özəlləşməyə elektron müstəvidə çıxarılması müasir hərracın sərmayəçiyə yönəlmiş üstünlüklərindəndir.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən növbəti hərraclar 24, 27 və 31 yanvar tarixlərində keçiriləcək. Bu hərraclara ümumilikdə 45 dövlət əmlakı çıxarılacaq. Onlardan 5-i səhmdar cəmiyyətin səhm paketi, 10-u kiçik dövlət müəssisə və obyekti, 30-u isə nəqliyyat vasitəsidir.
24 yanvar tarixində keçiriləcək hərraca çıxarılan dövlət əmlakları sırasında yardımçı təsərrüfat, iaşə obyektləri, kənd klubu da var. Obyektlərin ən aşağı ilkin start qiyməti 1.300 manat, ən yuxarı ilkin qiyməti isə 102.500 manatdır.
27 yanvar tarixində keçiriləcək hərraca çıxarılan nəqliyyat vasitələrinin əksəriyyəti Rusiya, Almaniya istehsalıdır. Avtomobillərin buraxılış tarixləri isə 1974-2013-cü illəri əhatə edir.
31 yanvar tarixində keçiriləcək hərraca müxtəlif rayonlarda yerləşən və fərqli sahələr üzrə ixtisaslaşmış səhmdar cəmiyyətlərinin səhm paketləri çıxarılacaq.

Ensuring the efficiency of auctions speeds up the privatization process. It also increases economic activity in the country and creates conditions for the development of the private sector. The choice is wide and the procedures are simple for those who want to own property through auction. Thus, there is no need to leave extra time and space for application and participation. Electronic privatization of state property is one of the advantages of modern investor-oriented auctions.
The next auctions will be held on January 24, 27 and 31 by the State Service for Property Affairs under the Ministry of Economy. A total of 45 state facilities will be put up for auction. 5 of them are a block of shares of the joint-stock company, 10 are small state-owned enterprises and facilities, and 30 are vehicles.
There are auxiliary farms, catering facilities, and a village club among the state properties that will be auctioned on January 24. The lowest starting price of the objects is 1,300 manats, and the highest starting price is 102,500 manats.
Most of the vehicles that will be put up for auction on January 27 are made in Russia and Germany. Vehicle release dates cover 1974-2013.
Blocks of shares of joint-stock companies located in different regions and specialized in different fields will be put up for auction on January 31.