İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi və Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Gənclərin biznes emalatxanası” layihəsinin iştirakçılarına aktivlərin verilməsinə başlanılıb. Layihə çərçivəsində bütün mərhələləri uğurla başa vuran Qəbələ Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin və 2 nömrəli Ağdam Peşə məktəbinin məzunları seçdikləri fəaliyyət sahəsi üzrə Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən müvafiq avadanlıqlarla təmin edilib. Aktivlərin verilməsi növbəti təqvim ilinin ilk aylarında da davam etdiriləcəkdir.
Qeyd edək ki, “Gənclərin biznes emalatxanası” layihəsinin məqsədi peşə təhsili alan gənclərin biznes bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və sahibkarlıq fəaliyyətinə təşviq olunması, özünüməşğulluğunun təmin edilməsi, yeni biznes təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, peşə təhsilinə marağın artırılmasıdır. 2021-2023-cü illəri əhatə edən layihə hazırda Cəlilabad, Ağdam və Qəbələ rayonlarında həyata keçirilir. Layihə dərzi, bitkiçilik və heyvandarlıq, xalçaçılıq, aqrotexniki xidmətlər, dülgər, çilingər, aşpaz, şirniyyatçı, turizm və qaynaqçı kimi sahə və peşələri əhatə edir.

The assets have been started to be issued to the participants of the "Youth Business Workshop" project carried out in partnership with the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) under the Ministry of Economy, State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population and the State Agency for Vocational Education under the Ministry of Education. Graduates of Gabala State Vocational Education Center and Aghdam Vocational School No. 2, who successfully completed all stages of the project, were provided with appropriate equipment by the State Employment Agency for their chosen field of activity. The asset disbursements will continue in the first months of the next calendar year.
Note that the purpose of the "Youth Business Workshop" project is to develop the business skills of young people receiving vocational education and encourage them to engage in entrepreneurship, ensure their self-employment, support new business initiatives, and increase interest in vocational education. The project covering the years 2021-2023 is currently being implemented in Jalilabad, Aghdam and Gabala regions. The project covers areas and professions such as tailoring, plant and animal husbandry, carpet weaving, agro-technical services, carpenter, locksmith, cook, confectioner, tourism and welder.