“İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə iqtisadi inkişafın sürətləndirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 10 dekabr tarixli Sərəncamı ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə iqtisadi və əmək resurslarının səmərəli idarə olunması, onların emal sənayesinin və xidmət infrastrukturunun yaradılmasına yönəldilməsi məqsədilə vergi, sosial sığorta və digər güzəştlərin tətbiqi, habelə həmin ərazilərdə özəl təşəbbüslərin stimullaşdırılması, investisiya təşviqi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, istehsal fəaliyyəti ilə məşğul olan sahibkarlar üçün xammal və materialların idxalı ilə bağlı gömrük və vergi güzəştlərinin müəyyən edilməsi tapşırılıb.
Dövlət başçısının müvafiq Sərəncamının icrasının təmin edilməsi məqsədilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə investisiya cəlbediciliyinin artırılması və sahibkarlıq mühitinin yaxşılaşdırılması üçün optimal güzəştlər və stimullaşdırıcı mexanizmlər hazırlanıb və Vergi Məcəlləsinə müvafiq dəyişikliklər edilib.
Vergi güzəştlərinin verilməsində əsas hədəf işğaldan azad olunmuş ərazilərə investisiyaların cəlbi və həmin sahəyə dövlət tərəfindən təşviqlərin verilməsidir. İşğaldan azad edilmiş ərazilər əlverişli coğrafi quruluşa və böyük istehsal potensialına malikdir. Burada həm sənayeləşmə, həm də hasilat sənayesi baxımından kifayət qədər geniş imkanlar mövcuddur. Buna görə də həmin ərazilərdə rezident kimi qeydiyyatdan keçən subyektlər digər genişhəcmli güzəştlərlə əhatə olunacaq.
İşğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentləri 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergidən azad edilib. Habelə bu azadolma ərazinin rezidentinin həmin ərazidəki fəaliyyəti ilə bağlı əldə olunan satışdankənar gəlirlərinə də şamil ediləcək.
Həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ƏDV ödəyicisi olan rezidentlər tərəfindən iqtisadi fəaliyyət sahələri və mal nomenklaturaları üzrə texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğular, habelə xammal və materialların idxalı 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində ƏDV-dən azad edilib. Bu məqsədlə ƏDV-dən azad edilən iqtisadi fəaliyyət sahələri və mal nomenklaturalarının siyahısının ayrıca təsdiq edilməsi nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, işğaldan azad olunmuş ərazinin rezidenti olan hüquqi şəxslərin səhmdarları və payçılarının dividend gəlirləri də 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində vergidən azad edilib. Bu ərazilərdə iqtisadi fəaliyyətin canlandırılmasını nəzərdə tutan bir sıra digər vergi təşviqləri də təsdiq edilib. İşğaldan azad olunan ərazilərin geniş turizm potensialına malik olması nəzərə alınaraq, turizm sahəsi üzrə nəzərdə tutulan ümumi güzəştlərlə yanaşı, eyni zamanda mehmanxana xidmətlərinə görə ödənilən ƏDV-nin istehlakçılara geri qaytarılması da həyata keçiriləcək. Belə ki, bu ərazilər daxilində yerləşən mehmanxanalar (hotellər) tərəfindən göstərilən gecələmə və qalma xidmətlərinə (digər əlavə xidmətlər istisna olmaqla) görə nağdsız qaydada ödənilmiş ƏDV-nin 30 faizi, nağd qaydada ödənilmiş ƏDV-nin isə 5 faizi fiziki şəxs olan istehlakçılara geri qaytarılması nəzərdə tutulur. ƏDV-nin geri qaytarılması prosesi bu sahəyə, bizneslə yanaşı, vətəndaş marağının da artırılmasına səbəb olacaq.
Qeyd olunmalıdır ki, vergi azadolmaları bir sıra fəaliyyət növləri və əməliyyatlara şamil edilməyəcək. Belə fəaliyyət və əməliyyatlara maliyyə xidmətlərinin göstərilməsi, avtonəqliyyat vasitələri ilə yükdaşıma xidmətləri və dövlət büdcəsinin vəsaitləri hesabına podratçı (işğaldan azad edilmiş ərazi daxilində istehsal fəaliyyətini həyata keçirən rezident podratçılar istisna olmaqla) tərəfindən malların (işlərin və xidmətlərin) təqdim edilməsi daxildir.
Bütövlükdə, Vergi Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklərlə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə real sektorun bütün sahələri, yəni ticarət, xidmət, istehsal, tikinti sektoru, hasilat sənayesi və digər subyektlər vergi güzəştləri ilə əhatə edilib.

According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 10, 2021 "On some measures to accelerate economic development in the occupation-liberated territories", it was assigned to apply tax, social insurance and other benefits for the purpose of effective management of economic and labor resources in the liberated territories, and directing them to the creation of processing industry and service infrastructure, as well as to stimulate private initiatives in those areas, to improve the investment promotion mechanisms, to determine the customs and tax concessions for the import of raw materials and materials for entrepreneurs engaged in production activities.
In order to ensure the implementation of the relevant Decree of the Head of State, optimal concessions and incentive mechanisms have been developed to increase the investment attractiveness and improve the business environment in the territories liberated from occupation, and appropriate changes have been made to the Tax Code.
The main purpose of granting tax incentives is to attract investments to territories liberated from occupation and to provide incentives for this sector by the state. The liberated territories have a favorable geographical structure and a large production potential. There are ample opportunities here both in terms of industrialization and extractive industry. Consequently, entities registered as residents in those areas will be covered by other large-scale benefits.
Residents of the liberated territory were exempted from profit (income), property, land and simplified tax for 10 years from January 1, 2023. In addition, this exemption will also apply to a district resident's non-operating income earned in connection with activities in that district.
At the same time, the import of machinery, technological equipment and devices, as well as raw materials and materials by residents who are VAT payers in the areas of economic activity and commodity nomenclatures, raw materials and materials, has been exempted from VAT for a period of 10 years from January 1, 2023. To this end, it is planned to separately approve the list of economic activity areas and the range of goods exempted from VAT.
In addition, dividend incomes of shareholders of legal entities residing in the territory liberated from occupation were exempted from taxation for a period of 10 years from January 1, 2023. A number of other tax incentives have also been approved to stimulate economic activity in these areas. Given that the territories liberalized from occupation have a wide tourism potential, in addition to the general benefits provided for in the tourism sector, consumers will also receive a refund of VAT paid for hotel services. Thus, 30 percent of the non-cash paid VAT and 5 percent of the cash paid VAT for lodging and accommodation services (except for other additional services) provided by the hotels located within these territories are subject to return to consumers. The VAT refund process will increase the interest of citizens as well as business interest in this area.
It should be noted that tax exemptions will not apply to a number of activities and transactions. Such activities and operations include the provision of financial services, motor transport services and the provision of goods (works and services) by the contractor (with the exception of resident contractors carrying out production activities within the demilitarized zone) at the expense of the state budget.
In general, with the amendments made to the Tax Code, all areas of the real sector, tax incentives in the territories liberated from occupation covered all areas of the real sector, namely trade, services, manufacturing, construction, mining and other entities.