Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Bakı KOB evi”nin açılışında iştirak edib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov paytaxtın Nərimanov rayonunda yerləşən “Bakı KOB evi” barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Bildirildi ki, sayca 3-cü olan “Bakı KOB evi”nin ümumi sahəsi 11 min 262 kvadratmetrdir. Üçmərtəbəli binanın ilk iki mərtəbəsi sahibkarlara xidmət göstərilməsi, üçüncü mərtəbə isə işçi heyət üçün nəzərdə tutulub. “Bakı KOB evi” gün ərzində beş min sahibkara xidmət göstərmək potensialına malikdir. Binada yaradılmış görüş, təlim, startap, mediasiya otaqları və konfrans zalı da sahibkarların xidmətində olacaq.
“Bakı KOB evi”ndə sahibkarlara 29 dövlət qurumu tərəfindən 150-dən çox, 20 özəl qurum tərəfindən isə 100-dən çox adda xidmətlər göstəriləcək. Sahibkarlar fəaliyyət üçün zəruri olan biznesin qeydiyyatı, lisenziya və icazələrin alınması, biznes-planın hazırlanması, güzəştli maliyyə vəsaitlərinə çıxış, vergi, gömrük, kommunal xidmətlərə qoşulma, bank, sığorta və digər məsələlərlə bağlı “Bakı KOB evi”nə müraciət edə bilərlər. Bununla yanaşı, “Bakı KOB evi”ndə yaradılmış Beynəlxalq Ticarət, İnkişaf və Logistika Zonasında gömrük və idxal-ixrac əməliyyatları ilə bağlı geniş spektrli xidmətlər də təqdim ediləcək.
Diqqətə çatdırıldı ki, KOB evləri sahibkarlara dövlət və biznes xidmətlərinin mərkəzləşdirilmiş qaydada təqdim edildiyi vahid məkandır. Burada xidmətlər operativlik, şəffaflıq, nəzakətlilik və rahatlıq prinsipləri əsasında həyata keçirilir. Biznes xidmətlərinin bir məkanda toplanması, vaxta və xərclərə qənaət, operativlik KOB evlərinin əsas üstünlükləridir.
Hazırda fəaliyyətdə olan Xaçmaz və Yevlax KOB evlərində indiyədək sahibkarlara 170 mindən çox xidmət göstərilib ki, bu xidmətlərin 165 mindən çoxu dövlət-biznes (G2B), 9 minə yaxını isə biznes-biznes (B2B) xidmətləridir. Sahibkarların KOB evlərinin xidmətlərindən məmnunluq göstəricisi 98 faizdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın davamlı iqtisadi inkişafının təmin edilməsində sahibkarlığın, xüsusilə kiçik və orta biznesin rolunun artırılması Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasətin prioritet istiqamətlərindəndir. Ölkəmizdə özəl sektorun inkişafı sahəsində həyata keçirilən sistemli tədbirlərin davamı olaraq dövlətimizin başçısının 2017-ci il 28 dekabr tarixli Fərmanı ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) yaradılıb.
KOBİA tərəfindən sahibkarlara informasiya, məsləhət, təlim-tədris, maraqların müdafiəsi, bazarlara və maliyyə resurslarına çıxışın yaxşılaşdırılması, dövlət və özəl qurumlarla əlaqələndirmə və digər istiqamətlərdə dəstək və xidmətlər göstərilir. Bu dəstək və xidmətlər KOBİA-nın ölkənin müxtəlif şəhər və rayonlarını əhatə edən geniş infrastruktur şəbəkəsi - KOB dostları, KOB inkişaf mərkəzləri və KOB evləri vasitəsilə həyata keçirilir. Belə ki, KOB inkişaf mərkəzləri KOB-ların biznes biliklərini artırmaq üçün ödənişsiz olaraq informasiya, məsləhət, təlim və biznes-planın hazırlanması xidmətlərini təklif edir. Ölkənin regionlarında KOB-ların maraqlarının müdafiəsi, lazımi dəstək və xidmətlərə çıxışı 38 şəhər və rayonda fəaliyyət göstərən “KOB dostu” şəbəkəsi vasitəsilə reallaşdırılır.
Bundan başqa, KOBİA tərəfindən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinə onları innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edən “Startap” şəhadətnaməsi verilir, daxili bazar araşdırmasının aparılmasına, təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinə maliyyə dəstəyi göstərilir, onların ödənişsiz olaraq sərgilərdə iştirakına və ticarət şəbəkələrinə çıxışına dəstək təmin olunur.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has attended the opening of “Baku SME house”.
Chairman of the Management Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) Orkhan Mammadov informed the head of state about the “Baku SME house”, which is located in Narimanov district of the capital.
It was reported that the total area of “Baku SME house”, which is the 3rd in number, is 11,262 square meters. The first two floors of the three-story building are designed to serve entrepreneurs, while the third floor is intended for staff. "Baku SME house" has the potential to serve 5,000 entrepreneurs per a day. The three-story building has meeting, training, startup and mediation rooms, as well as a conference hall to serve entrepreneurs.
More than 150 services will be provided to entrepreneurs by 29 government bodies and more than 100 services by 20 private entities in “Baku SME house”. Entrepreneurs can contact "Baku SME House" for business registration, obtaining licenses and permits, development of a business plan, access to preferential financial resources, tax, customs issues, connection to communal services, banking, insurance and other issues. In addition, a wide range of services related to customs and import-export operations will be provided in the International Trade, Development and Logistics Zone established in "Baku SME House".
It was noted that the SME houses are a single space where government and business services are centrally provided to entrepreneurs. Here, services are provided on the principles efficiency, transparency, courtesy and convenience. Collecting business services in one place, saving time and costs, and efficiency are the main advantages of SME houses.
More than 170,000 services have been provided to entrepreneurs that are currently operating in Khachmaz and Yevlakh SME houses, of which more than 165,000 are government-to-business (G2B) services, and nearly 9,000 are business-to-business (B2B) services. The satisfaction level of entrepreneurs with the services of SME houses is 98 percent.
It should be noted that increasing the role of entrepreneurship, especially small and medium enterprises, in ensuring the sustainable economic development of Azerbaijan is one of the priority areas of socio-economic policy implemented under the leadership of President Ilham Aliyev. In continuation of the systematic measures implemented in the development of private sector in our country, the Agency for Development of Small and Medium Businesses (KOBIA) was established under the Ministry of Economy according to the Decree of the Head of State dated December 28, 2017.
KOBIA provides support and services to entrepreneurs in the areas of information, advice, training, protection of interests, improved access to markets and financial resources, coordination with public and private institutions and other areas. These support and services are delivered through KOBIA's wide infrastructure network covering different cities and regions of the country - SME friends, SME development centers and SME houses. Thus, SME development centers offer free information, consultations, training and business plan services to enhance the business knowledge of SMEs. The protection of the interests of SMEs, access to necessary support and services in the regions of the country is realized through the "SME friendly" network operating in 38 cities and districts.
In addition, KOBIA issues a "Startup" certificate to micro and small business entities, which exempts them from profit and income tax on the income they get from innovation activities for a period of 3 years, financial support is provided for internal market research, education, science, research and project support, free participation in exhibitions and access to retail chains is provided.