KOBİA-da 2022-ci ilin yekunları ilə bağlı Mətbuat Konfransı keçirilib
Yanvarın 19-da Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) 2022-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına dair Mətbuat Konfransı keçirilib.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Agentlik tərəfindən ötən il ərzində görülmüş işlər və perspektiv planlar barədə təqdimatla çıxış edib. Qeyd edilib ki, 2022-ci ildə də KOBİA biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, KOB sektorunda qanunvericiliyin və biznesə dövlət xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi prosesində aktiv iştirak edib, yeni KOB subyektlərinin yaradılması və mövcud KOB-ların inkişafını müxtəlif mexanizmlər vasitəsilə dəstəkləyib, sahibkarların qanuni maraqlarının qorunmasına, bazarlara, bilik və innovasiyalara, maliyyə resurlarının çıxışına dəstək göstərib.
Biznes mühitinin təkmilləşdirilməsi
Bildirilib ki, Agentlik tərəfindən sahibkarlıq sahəsində dövlət siyasətinin formalaşdırılması və tənzimlənməsində iştirak çərçivəsində ötən il KOBİA-nın təşəbbüsü ilə hazırlanmış normativ hüquqi aktlardan 2-si təsdiq edilib, 3 layihə razılaşdırılıb, müxtəlif istiqamətlər üzrə hazırlanmış 122 normativ sənəd layihəsinə Agentlik tərəfindən rəy və təkliflər bildirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15 dekabr 2022-ci il tarixli Fərmanı ilə “Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin klasterləri haqqında Nümunəvi Əsasnamə” təsdiq edilib. “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı haqqında” Qanun layihəsi Milli Məclisdə hər üç oxunuşdan keçib. Bu qanun mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı sahəsində münasibətləri tənzimləyəcək və onlara göstərilən dövlət dəstəyinin təşviqinin forma və metodlarını müəyyən edəcək.
KOB-ların ehtiyaclarının, qarşılaşdığı çətinliklərin və təkliflərinin öyrənilməsi üçün Bakı şəhəri və ölkə regionları əhatə olunmaqla 2500-dən çox KOB subyektinin iştirakı ilə 9 sorğu keçirilib.
Agentliyin təşkilatçılığı ilə 3 minə yaxın sahibkarın iştirakı ilə 137 görüş, KOBİA yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı ilə isə 550-dən çox sahibkarın iştirak etdiyi 7 ictimai müzakirə təşkil olunub.
Agentliyə daxil olmuş müraciətlər
2022-ci ildə Agentliyə 6000-dən çox vətəndaş müraciət edib ki, bunların 1200-dən çoxu KOB maraqlarının müdafiəsi ilə bağlı olub. 1200-dən çox müraciətin 21,2%-i dövlət-biznes və biznes-biznes platformaları çərçivəsində müsbət həll edilib, 64,8%-nə qanunvericiliyin tələbləri izah olunmaqla müvafiq tövsiyələr verilib, 9%-i aidiyyəti üzrə digər qurumlara yönləndirilib.
KOB evləri tərəfindən göstərilən xidmətlər
2022-ci ildə Yevlax və Xaçmaz KOB evlərində sahibkarlara ümumilikdə 73 mindən çox “G2B” (dövlət-biznes) və “B2B” (biznes-biznes) xidmətlər göstərilib. Hazırda Yevlax, Xaçmaz və bu ilin 6 yanvar tarixində fəaliyyətə başlamış “Bakı KOB evi”ndə sahibkarlara dövlət və özəl qurumlar tərəfindən 250-dən çox xidmət göstərilir. Ümumilikdə, KOB evləri üzrə göstərilən xidmətlərdən məmnunluq səviyyəsi 98% təşkil edir. Növbəti mərhələdə Gəncə şəhərində KOB evinin yaradılması nəzərdə tutulur
KOB dostu şəbəkəsi genişlənib
2022-ci ildə 11 (Zaqatala, Ağdam, Ağcabədi, Ağstafa, Daşkəsən, Göygöl, Qax, Xızı, Zəngilan, Tovuz və Gədəbəy rayonlarında) KOB dostu fəaliyyətə başlayıb. Hazırda KOB dostu şəbəkəsi ölkənin 38 şəhər və rayonunu əhatə edir. KOB dostları KOBİA-nın yerlərdəki nümayəndələri olmaqla, sahibkarlıq fəaliyyəti ilə bağlı biznes subyektlərinə yerində operativ dəstək və xidmətlər göstərir.
KOB-ların bilik və bacarıqları artırılır
Ötən il KOBİA-nın strukturuna daxil olan KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən ümumilikdə 730-dan çox təlim keçirilib, 11300 saatdan çox məsləhət xidməti göstərilib ki, bu xidmətlərdən 9700-dən çox KOB subyekti, startap və biznesə başlamaq istəyən şəxs faydalanıb. Həmçinin, 2022-ci il ərzində KOBİM-lər tərəfindən ödənişsiz olaraq sahibkarlara 300-dən çox biznes planının hazırlanmasında dəstək göstərilib. KOBİM-lərin dəstəyi ilə ötən il Bakı və regionlar daxil olmaqla, kənd təsərrüfatı və xidmət sahələrində 30 yeni KOB subyektinin yaradılması dəstəklənib.
180 təlim videosundan ibarət onlayn təlim platformasından 2022-ci ildə 1000-ə yaxın KOB subyekti yararlanıb.
Azərbaycan tərəfindən KOBİA-nın və Almaniya tərəfindən Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) əlaqələndiricisi olduğu “Azərbaycanın biznes ictimaiyyətində menecerlərin ixtisasının artırılması üzrə Almaniya-Azərbaycan birgə Proqramı”dan 2022-ci ildə 46, 2009-2022-ci illərdə isə ümumilikdə 526 sahibkar və menecer faydalanıb.
KOB-ların layihələrinin maliyyələşdirilməsi davam etdirilir
2022-ci ildə də Nazirlər Kabinetinin müvafiq Qərarına uyğun olaraq, KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsi davam etdirilib. Bu məqsədlə keçirilmiş 2-ci qrant müsabiqəsinə təqdim edilmiş layihələrdən 12-si maliyyələşdirilib. Bu dəstək mexanizmi çərçivəsində hər bir layihə üzrə maliyyələşdirmə məbləği maksimum 20 min manata qədərdir. Hazırda 3-cü qrant müsabiqəsinə təqdim olunmuş layihələrin qiymətləndirilməsi həyata keçirilir və nəticələr fevral ayında elan olunacaq. Ümumilikdə isə indiyədək KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətləri üzrə 26 layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 500 min manatdan çox qrant vəsaiti ayrılıb.
“Startap” şəhadətnaməsinin üstünlükləri
Ötən il “Startap” şəhadətnaməsi almaq üçün Agentliyə 98 müraciət daxil olub və mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinə 54 “Startap” şəhadətnaməsi (kənd təsərrüfatı və aqrar biznes, mobil tətbiq, fintek, onlayn platforma, innovativ həlləri özündə ehtiva edən istehsal sahələri, elektron ticarət layihələri üzrə) verilib. “Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir.
KOB subyektlərinin bazarlara çıxışına dəstək
2022-ci ildə sahibkarların müraciətləri əsasında 6 sahə üzrə, KOBİA-nın təşəbbüsü ilə isə 1 sahə üzrə daxili bazar araşdırmaları aparılıb. Daxili bazar araşdırması mexanizmi çərçivəsində mikro sahibkarlıq subyektinin müraciəti əsasında aparılan hər bir daxili bazar araşdırmasına çəkilən xərcin 80%-i, kiçik sahibkarlıq subyektinin müraciəti ilə həyata keçirilən araşdırmaya çəkilən xərcin 50%-i dövlət tərəfindən qarşılanıb. Orta sahibkarlıq subyektləri isə bu dəstək mexanizmi çərçivəsində ödənişsiz təlim və seminarlardan, informasiya dəstəyindən yararlana bilər. Dəstək məbləğinin maksimal məbləği 20 min manata qədərdir.
KOB-ların satış imkanlarının genişləndirilməsinə dəstək
Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin daxili və xarici bazarlara çıxışına, satışa dəstək məqsədilə 2022-ci ildə 1000-dən çox KOB subyektinin 26 sərgi və yarmarkada (7-si xaricdə, 19-u ölkədə olmaqla) iştirakına təmənnasız olaraq dəstək göstərilib.
Mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin ticarət şəbəkələrinə çıxışına dəstək mexanizmi çərçivəsində Agentlik tərəfindən ticarət şəbəkələrində 3 satış nöqtəsində ümumilikdə, 24 sahibkarlıq subyektinin məhsullarının satışına şərait yaradılıb. Qeyd edək ki, mikro sahibkarlıq subyekti onun istifadəsinə verilən satış sahəsinə görə icarə haqqının 20%-ni, kiçik sahibkarlıq subyekti isə yalnız 50%-ni ödəyir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə KOB-ların potensial fəaliyyət imkanı
1 yanvar 2023-cü il tarixinə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə biznes qurmaq istəyən sahibkarlardan 1339 müraciət daxil olub. Müraciətlərin 873-ü yerli, 466-sı isə 37 xarici ölkənin investorlarına aiddir. Xarici investorların müraciətləri arasında Türkiyə, Qazaxıstan, Macarıstan və Rusiyadan olan müraciətlər üstünlük təşkil edir. İnvestisiya layihələrinin 90%-i yerli, 10%-i isə xarici sahibkarların investisiya layihələridir. İnvestisiya layihələrinə dair müraciətlərin 36%-i ticarət və xidmət sahəsini, 27%-i sənayeni, 26%-i kənd təsərrüfatını və digər 11%-i tikinti, turizm, səhiyyə, təhsil və mədəniyyət sahələrini əhatə edir.
2022-ci ildə Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində KOBİA-nın kiçik və orta biznesə dair xidmətləri həyata keçirən xidmət pəncərəsi, Agentliyin dəstəyindən yararlanmaqla dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı əsasında tikiş fabriki, Ağalıda yaşayan sakinlərin gündəlik tələbat mallarına olan ehtiyacının ödənilməsi məqsədilə KOBİA, TÜİB və Türkiyənin “Kolin” şirkətinin dəstəyi ilə bazar yaradılıb.
Beynəlxalq əməkdaşlıq
2022-ci ildə KOB-lara dəstək və xidmətlər sahəsində qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi, yerli KOB-ların əlaqələrinin genişləndirilməsi və birgə layihələrin icrası, potensial xarici tərəfdaşların tapılması, əməkdaşlıqda maraqlı olan investorlarla yerli sahibkarlar arasında vasitəçilik etmək məqsədilə 15 ölkəyə işgüzar səfər təşkil olunub, müxtəlif tərəfdaş qurumlarla 24 sənəd imzalanıb, Agentliyin təşkilatçılığı ilə 7 beynəlxalq tədbir keçirilib, agentlik KOB sahəsində 2 beynəlxalq təşkilata üzv olub.
Sosial sahibkarlığa dəstək
Sosial sahibkarlığın inkişafı məqsədilə ötən il də KOBİA müvafiq dövlət qurumları və özəl sektorla birgə müxtəlif tədbirlər və layihələr həyata keçirib. 2022-ci ildə tərəfdaş qurumlarla birgə “Tənha anaların sosial inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində Şamaxıda sosial müəssisə, sağlamlıq imkanları məhdud və həssas sosial qruplara aid şəxslərin, o cümlədən şəhid ailələrinin üzvlərinin, qazilərin müvafiq peşə biliklərinə yiyələnmələri üçün Masallıda Sosial Sahibkarlıq və Məşğulluq Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Həmçinin, KOBİA-nın təqdim etdiyi qrant çərçivəsində “Azərbaycanda sosial sahibkarlığın inkişafı” kitabı çap olunub. “Gənclərin biznes emalatxanası” layihəsi çərçivəsində biznes və peşə təlimlərini uğurla başa vurmuş 24 nəfər üçün seçdikləri fəaliyyət sahəsi üzrə biznes plan hazırlanıb, 6 nəfər artıq lazımi avadanlıqlarla təmin edilib. Digər iştirakçılar isə bu il müvafiq avadanlıqlarla təmin olunacaq. KOBİA, “Rabitəbank”, ASK və AQSİA-nın birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Biznesdə qadınların gücü” layihəsi üzrə 134 müraciət daxil olub. Bu yaxınlarda layihə çərçivəsində təlimlərə başlanılacaqdır.

A Press Conference was held on the results of the activities of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) for 2022 on January 19.
Chairman of the Board of Directors of KOBIA Orkhan Mammadov made a presentation on the work done by the Agency over the past year and prospective plans. It was noted that KOBIA actively participated in the process of improving the business environment, upgrading the legislation in the SME sector and state services for business, supported the creation of new SME entities and the development of existing SMEs through various mechanisms, provided support for protection of legal interests of entrepreneurs, their access to markets, knowledge and innovations, and to financial resources in 2022.
Improving the business environment
It was reported that last year, 2 of the normative legal acts prepared on the initiative of KOBIA were approved, 3 projects were agreed, 122 draft normative documents prepared in various directions were given opinions and suggestions by the Agency last year within the framework of the agency's participation in the formulation and regulation of state policy in the field of entrepreneurship.
"Model Regulation on clusters of micro, small and medium enterprises" was approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 15, 2022. The new bill "On the development of micro, small and medium enterprises" passed all three readings in the Milli Majlis. This law will regulate relations in the field of development of micro, small and medium enterprises and will determine the forms and methods of promoting the state support for them.
9 surveys were conducted with the participation of more than 2,500 SMEs, covering Baku city and country regions to study the needs, challenges and proposals of SMEs.
The Agency organized 137 meetings with the participation of about 3 thousand entrepreneurs, as well as 7 public discussions were organized with the participation of more than 550 entrepreneurs by the Public Council under KOBIA.
Applications received by the agency
More than 6,000 citizens applied to the Agency in 2022, more than 1,200 of which were related to the protection of SME interests, 21.2% of more than 1,200 applications were positively resolved within the framework of government-to-business and business-to-business platforms, 64.8% were given relevant recommendations by explaining the requirements of the legislation, 9% were directed to other specilized institutions.
Services rendered by SME houses
More than 73 thousand "G2B" (government-to-business) and "B2B" (business-to-business) services were provided to entrepreneurs in the Yevlax and Khachmaz SME houses in 2022. Currently, more than 250 services are provided to entrepreneurs by state and private institutions in Yevlax, Khachmaz and "Baku SME House", which started its activities on January 6 this year. In general, the level of satisfaction with the services provided by SME houses is 98%. At the next stage, it is planned to establish an SME house in the city of Ganja.
SME-friend network expanded
11 SME-friend have started operating (in Zagatala, Aghdam, Aghjabedi, Aghstafa, Dashkasan, Goygol, Gakh, Khizi, Zangilan, Tovuz, and Gadabey regions) in 2022. Currently, the SME-friend network covers 38 cities and regions of the country. SME-friend are local representatives of KOBIA and provide prompt support and services to business entities related to entrepreneurial activities.
Knowledge and skills of SMEs are expanding
More than 730 trainings were held, over 11,300 hours of consulting services were provided by SME development centers included in the structure of KOBIA last year that more than 9,700 SMEs, start-ups and people who want to start a business have benefited from these services last year. At the same time, SMEs provided free support to entrepreneurs in the preparation of more than 300 business plans in 2022. The creation of 30 new SME entities in the agricultural and service fields was supported by SMEs including in Baku and the regions last year.
About 1,000 SMEs benefited from the online training platform in 2022, which consists of 180 training videos.
46 entrepreneurs and managers in 2022, and a total of 526 entrepreneurs and managers in 2009-2022 took advantage of the " Germany-Azerbaijani Joint Program on improving the qualifications of managers in the business community of Azerbaijan " coordinated by KOBIA from Azerbaijan and by the German Society for International Cooperation (GIZ) from Germany.
Financing of SME projects continues
In accordance with the relevant Decree of the Cabinet of Ministers, financing of the SME projects in the fields of education, science, research and support was continued in 2022. 12 of the projects submitted to the 2nd grant competition held for this purpose were funded. The amount of financing for each project is up to 20,000 manats within the framework of this support mechanism. Currently, the projects submitted to the 3rd grant competition are being evaluated and the results will be announced in February. In total, more than 500,000 manats of grant funds have been allocated for the financing of 26 projects of SMEs in the fields of education, science, research and support.
Advantages of "Startup" certificate
The Agency received 98 applications to obtain a "Startup" certificate, and issued 54 "Startup" certificates (agriculture and agribusiness, mobile application, fintech, online platform, production areas containing innovative solutions, e-commerce projects) to micro and small business enterprises last year. The "Startup" certificate exempts SMEs from profit and income tax on their income from innovation activities for a period of 3 years from the date of receipt of the certificate.
Supporting market access for SMEs
Internal market research was conducted in 6 areas based on the requests of entrepreneurs and in 1 area on the initiative of KOBIA in 2022. 80% of the cost of each internal market research conducted on the basis of the application of a micro-entrepreneur, 50% of the cost of the research carried out at the request of a small business entity was covered by the state within the internal market research mechanism. But the medium business entities can take advantage of free training and seminars, information support within the framework of this support mechanism. The maximum amount of support is up to 20 thousand manats.
Support for expanding sales opportunities of SMEs
In order to support the access and sales of micro, small and medium enterprises to domestic and foreign markets, more than 1000 SMEs were supported to participate free of charge in 26 exhibitions and fairs (including 7 abroad and 19 in the country) in 2022.
The Agency has created conditions for the sale of products of 24 business entities in 3 sales outlets in trade networks as part of the mechanism to support the access of micro and small businesses to trade networks. It should be noted that a micro-entrepreneur pays 20% of the rent for the sales space provided for his use, while a small entrepreneur pays only 50%.
Potential activities of SMEs in de-occupied territories
As of January 1, 2023, 1339 applications have been received from entrepreneurs who want to start a business in our territories liberated from occupation. 873 of the applications belong to local investors, and 466 to investors from 37 foreign countries. Applications from Turkey, Kazakhstan, Hungary and Russia prevail among the applications of foreign investors. 90% of investment projects are local, and 10% are investment projects of foreign entrepreneurs. 36% of the applications for investment projects cover trade and services, 27% industry, 26% agriculture and another 11% construction, tourism, health, education and culture.
A market was established with the support of KOBIA, TUIB and Turkey's "Kolin" company in order to satisfy the needs of the residents living in Aghali for daily necessities, the service window of KOBIA, which provides services for small and medium businesses, in Aghalı village of Zangilan region, garment factory on the basis of public-private partnership with the support of the agency in 2022.
International cooperation
A business trip to 15 countries was organized in order to study best practices in the field of support and services to SMEs, expand the relations of local SMEs and implement joint projects, find potential foreign partners, as well as mediate between local entrepreneurs and investors interested in cooperation and 24 documents were signed with various partner institutions in 2022. The agency organized 7 international events and became a member of 2 international organizations in the field of SMEs.
Support for social entrepreneurship
In order to develop social entrepreneurship, KOBIA implemented various events and projects in cooperation with relevant state institutions and the private sector last year too. Social Entrepreneurship and Social enterprises and Employment Center has started functioning in Masalli for people belonging to social groups with disabilities and vulnerable group, including family members of martyrs, veterans to acquire relevant professional knowledge in Shamakhi within the framework of the project "Social development support for single mothers" together with partner institutions in 2022. In addition, the book "Development of social entrepreneurship in Azerbaijan" was published within the framework of the grant provided by KOBIA. A business plan was prepared for 24 people who successfully completed business and professional training, and 6 people were already provided with the necessary equipment within the framework of the "Youth Entrepreneurship Workshop" project. The remaining participants will be provided with appropriate equipment this year. 134 applications were received for "The power of women in business" project implemented by the joint partnership of KOBIA, Rabitabank, National Confederation of Entrepreneurs (Employers) and AQSIA.