İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidentləri “Azərsulfat” MMC və “Glassica” QSC tərəfindən istehsal olunan məhsulların ixracına başlanılıb. Bununla əlaqədar bu müəssisələrə mediatur təşkil edilib.
Media nümayəndələri əvvəlcə “Azərsulfat” MMC-nin sulfat turşusu istehsalı müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Bildirilib ki, Sənaye Parkının 1,5 hektar ərazisində inşa edilmiş müəssisədə kontakt üsulu ilə 93% və 98%-li sulfat turşusu istehsal edilir. Müəssisənin illik istehsal gücü 20 min tondur ki, bunun 10 min tonunun daxili bazarda satışı, 10 min tonunun isə ixrac edilməsi planlaşdırılır. Hazırda Gürcüstana sulfat turşusu məhsulunun ixrac edilməsinə dair müqavilə imzalanıb və yaxın günlərdə bu ölkəyə məhsulun göndərilməsi planlaşdırılır. İnvestisiya həcmi 10 milyon manatdan çox olan müəssisədə 42 nəfər daimi işlə təmin edilib. Müəssisə fəaliyyətə başlayandan indiyədək daxili bazarda 1600 tondan çox məhsul satıb.
Sonra “Glassica” QSC-nin şüşə tara məhsullarının istehsalı müəssisəsində olan KİV nümayəndələrinə məlumat verilib ki, ümumi investisiya dəyəri 20 milyon manatdan çox olan müəssisənin illik istehsal gücü 90 milyon ədəd müxtəlif çeşidli rəngli şüşə tara məhsulları (butulka) təşkil edir. Müəssisə fəaliyyətə başlayandan 2 xarici və 5 yerli şirkətlə məhsul satışına dair müqavilə imzalanıb. “Glassica” QSC tərəfindən ilk dəfə olaraq xarici ölkələrə - Rumıniya və Moldovaya 250 min ədəddən çox butulka ixrac edilib.
“Glassica” QSC hazırda Azərbaycanda butulkaya olan tələbatın 30-40%-ni ödəyir. Şirkət tərəfindən Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisində daha bir müəssisənin inşası planlaşdırılır. Bu müəssisənin istifadəyə verilməsi ilə ölkəmizdə butulkaya olan tələbat tam ödəniləcək. Hazırda müəssisədə 140 nəfər şəxs daimi işlə təmin edilib. Müəssisə fəaliyyətə başlayandan bugünədək 3 milyon ədəddən çox butulka istehsal edilib.

The export of products produced by "Azersulfat" LLC and "Glassica" CJSC, residents of the Sumgayit Chemical Industrial Park under the management of the Economic Zones Development Agency (EZIA), has started. In this regard, a mediator was organized for these enterprises.
Media representatives first of all got acquainted with the activities of the sulfuric acid production enterprise of "Azersulfat" LLC. It was reported that 93% and 98% sulfuric acid is produced by the contact method in the enterprise built on the territory of 1.5 hectares of the Industrial Park. The annual production capacity of the enterprise is 20,000 tons, of which 10,000 tons are planned to be sold in the domestic market, and 10,000 tons to be exported. An agreement has recently been signed on the export of sulfuric acid products to Georgia, and it is planned to send the products to this country in the coming days. The enterprise with an investment of more than 10 million manats provided permanent jobs for 42 people. The company has sold more than 1,600 tons of products on the domestic market since its inception.
Then the representatives of the mass media at the production plant of glassware products of "Glassica" CJSC were informed that the annual production capacity of the enterprise with a total investment value of more than 20 million manats is 90 million pieces of various colored glass packaging products (bottles). Since the establishment of the enterprise, an agreement on product sales has been signed with 2 foreign and 5 domestic companies. For the first time, "Glassica" CJSC exported over 250,000 bottles to foreign countries - Romania and Moldova.
"Glassica" CJSC currently meets 30-40% of the demand for bottles in Azerbaijan. The company plans to build another enterprise in the territory of Sumgayit Chemical Industrial Park. The demand for bottles in our country will be fully provided with the commissioning of this enterprise. At present, the enterprise provides permanent jobs for 140 people More than 3 million bottles have been produced since the establishment of the enterprise.