Misir Prezidentinin Bakıda Azərbaycanın iş adamları ilə görüşü olub
Yanvarın 27-də Bakıda Misir Ərəb Respublikasının Prezidenti Əbdülfəttah Əs-Sisinin Azərbaycanın iş adamları ilə görüşü olub.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Misir Prezidenti Əbdülfəttah Əs-Sisi görüşdə çıxış ediblər.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov əminliklə bildirib ki, bugünkü tədbir iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına töhfə verəcək. Nazir hazırda dünyada yaşanan iqtisadi böhran fonunda Azərbaycan iqtisadiyyatının 2022-ci ildə sabit inkişaf dinamikası nümayiş etdirdiyini, ümumi daxili məhsulun 4,6 faiz artdığını bildirib. Qeyd edilib ki, bu dövrdə qeyri-neft-qaz sahəsində artım 9,1 faiz təşkil edib, qeyri-neft ixracı 12 faizdən, ölkənin ümumi ixracı 73 faizdən çox artıb.
Azərbaycan ilə Misir arasında siyasi-iqtisadi əlaqələrin qarşılıqlı hörmət, dostluq və faydalı əməkdaşlıq əsasında inkişaf etdiyini vurğulayan M.Cabbarov dövlət başçılarının siyasi iradəsinin ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsində və genişlənməsində mühüm rol oynadığını bildirib.
Ötən il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu diqqətə çatdıran nazir deyib ki, Azərbaycanın Afrikada ilk səfirliyi 1994-cü ildə Misirdə açılıb. İki ölkə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Ərəb Dövlətləri Liqası, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlıq edir. Azərbaycanla Misir arasında iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndiyini qeyd edən Mikayıl Cabbarov bildirib ki, hazırda ölkəmizdə Misir investisiyalı 51 şirkət fəaliyyət göstərir.
“Bununla belə, investisiya sahəsində əməkdaşlığın, qarşılıqlı ticarətin genişləndirilməsi üçün böyük potensial var. İnanırıq ki, Azərbaycan-Misir Hökumətlərarası Müştərək Komissiyanın fəaliyyəti, iş adamlarının iştirakı ilə təşkil olunan tədbirlər, Azərbaycan-Misir İşgüzar Şurasının yaradılması istiqamətində aparılan işlər bu potensialın reallaşdırılmasına töhfəsini verəcək”, - deyə nazir vurğulayıb.
Mikayıl Cabbarov, həmçinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərindən, yaradılan biznes mühitindən, həyata keçirilən yaşıl enerji layihələrindən və dövlətin bu prosesə verdiyi dəstəkdən danışıb.
Ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu bildirən Prezident Əbdülfəttah Əs-Sisi Misirin sadiq dostu, bu il 100 illik yubileyi qeyd ediləcək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yolunu layiqincə davam etdirən Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın böyük uğurlara nail olduğunu vurğulayıb. Prezident deyib ki, ölkələrimizin beynəlxalq ticarətdə əməkdaşlığı çox yüksək potensiala malikdir.
“Biz müxtəlif sahələrə investisiya yatırmağa böyük önəm veririk və Misir şirkətlərini Azərbaycanda müxtəlif layihələrə yatırım etməyə çağırırıq. Ölkələrimiz arasındakı potensial imkanları reallaşdırmağa çalışmalıyıq. Eyni zamanda, Azərbaycan şirkətlərinin Misirdə əczaçılıq, energetika, metallurgiya və digər sahələrə investisiya yatırmaları üçün imkanlar yaratmalıyıq”, - deyə Misir Prezidenti vurğulayıb.
Əbdülfəttah Əs-Sisi əlavə edib ki, ölkələrimizin müxtəlif sahələrdə mövcud olan potensialı və investisiya imkanları araşdırılmalı və reallaşdırılmalıdır.

Egyptian President meets with Azerbaijani businessmen in Baku
President of the Arab Republic of Egypt Abdel Fattah El-Sisi has had a meeting with Azerbaijani businessmen in Baku.
Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and President of Egypt Abdel Fattah El-Sisi addressed the meeting.
Minister Mikayil Jabbarov said with confidence that the event would contribute to the development of relations between the two countries. The minister noted that against the backdrop of the current economic crisis in the world, Azerbaijan's economy had registered stable development in 2022 and that the gross domestic product had increased by 4.6 percent. It was noted that growth in the non-oil and gas sector was 9.1 percent, non-oil exports had increased by 12 percent and the country’s total exports had increased by more than 73 percent over the said period.
Emphasizing that the political and economic relations between Azerbaijan and Egypt were developing on the basis of mutual respect, friendship and beneficial cooperation, Mikayil Jabbarov said that the political resolve of the heads of state was playing an important part in the strengthening and expansion of bilateral relations.
Pointing out that the countries had celebrated the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations last year, the minister noted that Azerbaijan had opened its first embassy in Africa in Egypt in 1994. The two countries also cooperate within international organizations, including the Organization of Islamic Cooperation, the League of Arab States and the Non-Aligned Movement. Noting that the economic relations between Azerbaijan and Egypt had strengthened, Mikayil Jabbarov said that 51 companies with a share of Egyptian capital were currently operating in Azerbaijan.
“Nevertheless, there is great potential for expanding cooperation and mutual trade in the field of investment. We believe that the activities of the Azerbaijan-Egypt Intergovernmental Joint Commission, the events organized with the participation of business people, the work carried out in the direction of the establishment of the Azerbaijan-Egypt Business Council will contribute to the realization of this potential,” the minister stressed.
Mikayil Jabbarov also spoke about the restoration and construction work under way in the territories liberated from occupation, the business environment available there, the implemented green energy projects and the state's support for this process.
Expressing his satisfaction with the visit to Azerbaijan, President Abdel Fattah El-Sisi emphasized that Azerbaijan had achieved a tremendous success under the leadership of President Ilham Aliyev, a faithful friend of Egypt who is continuing the path of National Leader Heydar Aliyev, whose 100th anniversary of the birth will be celebrated this year. The President said that cooperation between the two countries in international trade had a very high potential.
“We attach great importance to investing in various fields and urge Egyptian companies to invest in various projects in Azerbaijan. We should try to realize the opportunities between our countries. At the same time, we must create opportunities for Azerbaijani companies to invest in pharmaceuticals, energy, metallurgy and other fields in Egypt,” President Abdel Fattah El-Sisi said.
President of the Arab Republic of Egypt Abdel Fattah El-Sisi added that the existing potential and investment opportunities of the two countries in various areas should be explored and unlocked.