İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov “CzechTrade”in Bakı ofisinin rəhbəri Antonin Marcik ilə görüşüb.
Çexiyanın Azərbaycandakı səfiri Milan Sedlaçekinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə nazir müavini ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi üçün imkanları və bu sahədə özəl sektorun rolunu artırmağın əhəmiyyətini vurğulayıb, biznes dairələri arasında əməkdaşlığın inkişafı baxımından “CzechTrade”in Bakı ofisinin əlverişli platforma olduğunu qeyd edib.
“CzechTrade”in Bakı ofisinin rəhbəri Antonin Marcik bildirib ki, bir sıra sahələrdə, o cümlədən avtomobil və qida sənayesi sferasında fəaliyyət göstərən Çexiya müəssisələri Azərbaycanla əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlıdır və bu istiqamətdə “CzechTrade” səylərini daha da artıracaqdır.
Görüşdə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi, yeni əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Possibilities of expanding cooperation with "CzechTrade" were discussed
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov met with the head of the Baku office of "CzechTrade" Antonin Marcik.
The Deputy Minister stressed the possibility of expanding economic relations between our countries and the importance of enhancing the role of the private sector in this field, noted that the Baku office of "CzechTrade" is a convenient platform for the development of cooperation between business circles at the meeting with the participation of Czech Ambassador to Azerbaijan Milan Sedlacek.
Head of "CzechTrade" Baku office Antonin Marcik stated that Czech enterprises operating in a number of fields, including the automotive and food industries, are interested in expanding cooperation with Azerbaijan, and "CzechTrade" will further increase its efforts in this direction.
Views were exchanged during the meeting on expansion of economic relations and new directions of cooperation.