İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Moldovanın Baş nazirinin müavini Andrey Spinuya KOB evinin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, KOB evi konsepsiyasının mahiyyəti sahibkarlara göstərilən xidmətləri vahid məkanda toplamaqla biznes subyektlərinin vaxtına və əməliyyat xərclərinə qənaət etməkdir. 2023-cü ilin yanvar ayında istifadəyə verilmiş “Bakı KOB evi”ndəki xidmətlədən artıq 1200-dən çox sahibkar faydalanıb.
Andrey Spinu “Bakı KOB evi”nin sahibkarlara xidmət sahəsində əhəmiyyətli model olduğunu bildirib.
Sonra Moldovanın Baş nazirinin müavini, infrastruktur və regional inkişaf naziri Andrey Spinu və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov arasında görüş keçirilib. Görüşdə KOBİA-nın Moldovanın müvafiq qurumları ilə sahibkarlıq sahəsində əməkdaşlıqda maraqlı olduğu vurğulanıb. Hər iki ölkənin biznes dairələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verəcək təşəbbüslərin dəstəkləndiyi ifadə edilib, bu məqsədlə birgə platformanın yaradılması imkanları, iş adamlarının iştirakı ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsi perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Azərbaycanın Moldovadakı səfiri Qüdsi Osmanov və Moldovanın ölkəmizdəki səfiri Aleksandr Esaulenko iştirak ediblər.

Andrey Spinu, Deputy Prime Minister of the Republic of Moldova, Minister of Infrastructure and Regional Development, visited "Baku SME House".
Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy, provided the Deputy Prime Minister of Moldova, Andrey Spinu with detailed information about the activities of the SME House. It was noted that the essence of the SME house concept is to save the time and operational costs of business entities by collecting the services provided to entrepreneurs in a single space. More than 1,200 entrepreneurs have already taken advantage of the service at "Baku SME House", which was put into use in January 2023.
Andrey Spinu said that "Baku SME House" is an important model in the business service sector.
Then a meeting was held between the Deputy Prime Minister of Moldova, the Minister of Infrastructure and Regional Development Andrey Spinu and the Chairman of the Board of KOBIA Orkhan Mammadov. It was emphasized at the meeting that KOBIA is interested in cooperation with relevant institutions of Moldova in the field of entrepreneurship. It was expressed that the initiatives are being supported that will contribute to the expansion of cooperation between the business circles of both countries, for this purpose, they exchanged views on the possibilities of creating a joint platform and the prospects of implementing joint projects with the participation of businessmen.
The meeting was attended by the Ambassador of Azerbaijan to Moldova Gudsi Osmanov and the Ambassador of Moldova to our country Alexander Esaulenko.