Faydalı qazıntı yataqlarının istifadəyə verilməsi ilə bağlı keçirilən 15 fevral hərracında Xızıda yerləşən “Şurabad” qum yatağının 22 ha sahəsi, Balakəndə “Göyəmtala” gil yatağının 3,22 ha, Qazaxda “Aşağı Salahlı” gil yatağının və “Daş Salahlı-III” sement xammalı yatağının müvafiq olaraq 20 ha və 25 ha, Ağstafada “Acıdərə” vulkan külü yatağının 6 ha sahəsi istifadəyə verilib.
Hərrac vasitəsilə istifadəyə verilən faydalı qazıntı yataqlarının siyahısı ilə buradan tanış olmaq mümkündür: ( https://clck.ru/33Yw9k )

The organization of auctions for the commissioning of mineral deposits continues by The Auction Center of the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy and State Agency for Use of Mineral Resources under the Ministry of Natural Resources.
22 ha area of "Shurabad" sand deposit located in Khizi, 3.22 ha of "Goyamtala" clay deposit in Balakand, 20 ha and 25 ha respectively of "Ashaghi Salahli" clay deposit and "Dash Salahli-III" cement raw material deposit in Gazakh, 6 ha area of "Ajidara" volcanic ash deposit in Agstafa has been put into use at the February 15 auction, which was held in connection with the commissioning of mineral deposits.