Daşkənddə Özbəkistanın İnvestisiyalar, Sənaye və Ticarət Nazirliyi və Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin - AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə 1-ci Özbəkistan-Azərbaycan Regionlararası Forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmilərlə yanaşı, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Forumun açılış mərasimində Özbəkistanın xarici işlər naziri Baxtiyor Sayidov dövlət başçılarının əlaqələrin inkişafına göstərdikləri diqqətin tərəfdaşlığımızın siyasi, iqtisadi-ticarət, humanitar və digər sahələrdə genişlənməsində güclü stimul olduğunu vurğulayıb. Bunun nəticəsidir ki, hazırda energetika, avtomobilqayırma, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, neft-kimya kimi sahələrdə birgə layihələr uğurla icra olunur. Bugünkü Forum da əməkdaşlığımızın yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində əhəmiyyətli olacaqdır.
Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratov ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, işgüzar münasibətlər, Özbəkistan və Azərbaycan regionları arasında əlaqələrin qurulması qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığımızı daha da gücləndirəcəkdir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov yüksək səviyyəli Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərini, dövlət başçılarının qarşılıqlı rəsmi səfərlərinin, aparılan danışıqların, keçirilən görüş və tədbirlərin önəmini diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, iqtisadi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən olan ticarət sahəsində ötən il 63 faizdən çox artım müşahidə olunub. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında investisiya, avtomobil, kənd təsərrüfatı və məişət texnikası istehsalı, metallurgiya, Azərbaycanın sənaye zonalarında birgə istehsalın təşkili və s. istiqamətlər üzrə səmərəli tərəfdaşlıq üçün geniş potensial vardır. Yaradılacaq Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondu da iqtisadi əməkdaşlığımızda, yeni investisiya layihələrinin reallaşdırılmasında, iş yerlərinin yaradılmasında əhəmiyyətli olacaqdır.
Nazir Azərbaycan iqtisadiyyatı barədə məlumat verib, 2022-ci ildə ÜDM-in 4,6%, o cümlədən qeyri-neft ÜDM-nin 9%-dən çox artdığını qeyd edib.
Forumda həmçinin, ölkəmizin əlverişli işgüzar mühiti, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin potensialı barədə də məlumat verilib, işgüzar dairələr fəal əməkdaşlığa dəvət edilib. Diqqətə çatdırılıb ki, artıq Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təşəbbüsü ilə Füzuli rayonunda 960 şagird yerlik məktəbin tikintisi davam edir və bu, xalqlarımız arasındakı sıx münasibətlərin daha bir bariz təzahürüdür.
Qeyd edilib ki, ölkələrimizin regionları arasında əlaqələrin inkişafı üçün imkanlar genişdir. 1-ci Özbəkistan-Azərbaycan Regionlararası Forumu birgə təşəbbüslər üçün mühüm platformadır.
Forumda “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov rəhbəri olduğu qurumun fəaliyyəti, azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan dağ-mədən tədqiqatı işləri, bu sahədə planlaşdırılan layihələr barədə məlumat verib, Özbəkistanın müvafiq qurumları ilə əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Tədbirdə investisiya layihələri barədə təqdimatlar, eləcə də “B2B” və “B2G” formatda görüşlər keçirilib.
Forum çərçivəsində tərəflər arasında bir sıra sənədlər imzalanıb. Belə ki, Özbəkistan-Azərbaycan İnvestisiya Fondunun yaradılması haqqında hökumətlərarası Saziş, Xivə və Şuşa, Səmərqənd və Gəncə, Buxara və Lənkəran, Kokand və Şəki şəhərləri arasında qardaşlaşma haqqında sənədlər, 2023-2025-ci illər üzrə Daşkənd Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti arasında iqtisadi-ticarət, elmi-texniki və mədəni-humanitar sahələrdə praktiki əməkdaşlığın genişləndirilməsi haqqında Yol Xəritəsi, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə Özbəkistanın Alkoqol və Tütün Bazarının Tənzimlənməsi və Şərabçılığın İnkişafı Agentliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə Özbəkistanın İqtisadi İnkişaf və Yoxsulluğun Azaldılması Nazirliyi yanında Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyi arasında Əməkdaşlıq Memorandumu, “AzerGold” QSC və Özbəkistanın Dağ-mədən İşi və Geologiya Nazirliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma və Razılaşma Memorandumu, "Mega Invest Industrial" MMC şirkəti ilə "NABUCCO A&C" şirkəti arasında əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyət haqqında Memorandum, “Cahan Sənaye Kompleksi” MMC ilə "Azimut Plus" MMC arasında əməkdaşlıq üzrə Saziş imzalanıb.
Qeyd edək ki, Forum çərçivəsində Özbəkistan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının 3-cü iclası keçirilib. Tədbirdə əvvəlki iclaslar zamanı müəyyənləşdirilmiş tapşırıqlar üzrə görülmüş işlər, eləcə də iki ölkənin biznes subyektləri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.

The 1st Uzbekistan-Azerbaijan Interregional Forum was held in Tashkent with the support of the Ministry of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan and the Ministry of Economy of Azerbaijan, with the organization of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO. The event was attended by officials from both sides, as well as businessmen operating in different fields.
The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Sayidov emphasized at the opening ceremony of the forum that the attention paid by the heads of state to the development of relations is a strong stimulus for the expansion of our partnership in political, economic-trade, humanitarian and other fields. As a result of this, joint projects are being successfully implemented in such fields as energy, automobile manufacturing, transport, agriculture, and petrochemicals. Today's Forum will also be of great importance in determining new directions of our cooperation.
The Minister of Investment and Foreign Trade of Uzbekistan, Laziz Kudratov, stressed that economic and trade cooperation between his country and Azerbaijan is developing upward. It was noted that business relations and the establishment of relations between the regions of Uzbekistan and Azerbaijan will further strengthen our mutually beneficial partnership.
The Minister of Economy Mikayil Jabbarov drew attention to the high-level Azerbaijan-Uzbekistan relations, the importance of mutual official visits of the heads of state, negotiations, meetings and events.
It was reported that an increase of more than 63 percent was observed last year in the field of trade, which is one of the main areas of economic cooperation. It was emphasized that there is a wide potential for effective partnership between our countries in investment, automobile, agricultural and household appliances production, metallurgy, organization of joint production in Azerbaijan's industrial zones and other areas. The Azerbaijan-Uzbekistan Investment Fund to be created will play an important role in our economic cooperation, in the implementation of new investment projects, and in the creation of jobs.
The minister informed about the economy of Azerbaijan and noted that the GDP has increased by 4.6%, including the non-oil GDP by more than 9% in 2022.
The forum also informed about the favorable business environment of our country, the potential of our territories liberated from occupation, and invited business circles for active cooperation. It was pointed out that the construction of a 960-student school is underway in Fuzuli district on the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, and this is another clear manifestation of the close ties between our peoples.
It was noted that there are ample opportunities for developing relations between the regions of our countries. The 1st Uzbekistan-Azerbaijan Interregional Forum is an important platform for joint initiatives.
Zakir Ibrahimov, Chairman of the Board of Directors of "AzerGold" CJSC, informed at the forum about the activity of the institution headed by him, the mining and exploration works carried out in our liberated territories, the planned projects in this field, and shared his views on the prospects of cooperation with the relevant institutions of Uzbekistan.
Presentations about investment projects, as well as meetings in "B2B" and "B2G" formats were held at the event.
The parties signed a number of documents within the framework of the forum. Thus, an Intergovernmental Agreement on the establishment of the Uzbekistan-Azerbaijan Investment Fund, documents on twinning between the cities of Khiva and Shusha, Samarkand and Ganja, Bukhara and Lankaran, Kokand and Sheki, a roadmap on the expansion of practical cooperation in economic-trade, scientific-technical and cultural-humanitarian fields between Tashkent City Executive Authority and Baku City Executive Authority for 2023-2025, a Memorandum of Understanding on cooperation between the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO and the Agency for Regulation of Alcohol and Tobacco Market and Winemaking Development of the Republic of Uzbekistan, a Memorandum of Cooperation between the Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy and the Entrepreneurship Development Agency under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of Uzbekistan, Memorandum of Understanding and Agreement on cooperation between "AzerGold" CJSC and the Ministry of Mining Industry and Geology of the Republic of Uzbekistan, Memorandum on cooperation and interaction between "Mega Invest Industrial" LLC and "NABUCCO A&C" company, an Agreement on cooperation between "Jahan Industrial Complex" LLC and "Azimut Plus" LLC was signed.
It should be noted that the 3rd meeting of the Uzbekistan-Azerbaijan Business Council was held within the framework of the Forum. Discussions were held at the event in the direction of the work done on the tasks defined during the previous meetings as well as in the direction of expanding relations between business subjects of the two countries.