“İT-Akademiya”da məzun günü
Elm və Təhsil, İqtisadiyyat nazirlikləri tərəfindən rəqəmsal sahə üzrə peşələrə yiyələnmək istəyənlər üçün həyata keçirilən “İT-Akademiya” layihəsinin "İT sahəsində karyeranıza başlayın" adlı ilk məzun günü keçirilib.
Məzun günündə “Baku Steel Company”nin Aparat rəhbəri Şeyla Hacıyeva, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Teymur Cəfərov və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının vitse-prezidenti Vüqar Zeynalov layihənin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bildirib, məzunlara karyeralarında uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdə “Whelp” və “SmilePay” startaplarının qurucusu Seymur Rəsulov süni intellekt dövründə İT mütəxəssisi üçün lazımi bacarıqlardan danışıb. İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin nümayəndəsi Gülnar Mirhüseynova və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının sədr müavini Rauf Cabbarov isə innovasiyaların İT sahəsinin inkişafı və mütəxəssislərin işinin təkmilləşdirilməsində mühüm rolunu qeyd ediblər.
Bununla yanaşı, PAŞA Bank, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, “Kibrit”, “BIRainy” və digər şirkətlərin nümayəndələri məşğulluq və təcrübə haqqında məzunlara ətraflı məlumat veriblər.
Daha sonra “İT-Akademiya”nın müəllimləri məzunlara təhsilin tamamlanmasına dair sertifikatlar təqdim ediblər.
Qeyd edək ki, layihə Alqoritmika Beynəlxalq Riyaziyyat və Proqramlaşdırma Məktəbinin iştirakı, KOBİA, “Baku Steel Company” və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının dəstəyi ilə həyata keçirilir.

Graduation day at "IT-Academy"
It was the first graduation day "Start your career in IT" of the "IT-Academy" project implemented by the Ministries of Science and Education and Economy for those who want to acquire professions in the digital field.
Head of Office of "Baku Steel Company" Sheyla Hajiyeva, Advisor to the Chairman of the Board of Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) Teymur Jafarov and Vice President of Azerbaijan Confederation of Entrepreneurs Vugar Zeynalov expressed their views on the importance of the project and wished the graduates success in their careers on the graduation day.
The founder of "Whelp" and "SmilePay" startups Seymur Rasulov made a speech at the event about the necessary skills for an IT specialist in the era of artificial intelligence. Gulnar Mirhuseynova, representative of Innovation and Digital Development Agency, and Rauf Jabbarov, deputy chairman of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan, noted the important role of innovations in the development of the IT field and the improvement of the work of specialists.
In addition, representatives of PASHA Bank, International Bank of Azerbaijan, "Kibrit", "BIRainy" and other companies provided graduates with detailed information about employment and job experience.
Later, teachers of "IT-Academy" presented certificates of completion of education to the graduates.
It should be noted that the project is being implemented with the participation of Algorithmika International School of Mathematics and Programming, with the support of KOBIA, "Baku Steel Company" and the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan.