İqtisadiyyat naziri Özbəkistan nümayəndə heyəti ilə görüşüb
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Özbəkistan Prezidentinin müşaviri Alişer Sultanovla görüşüb, ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri, o cümlədən ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi üzrə təşəbbüslər, birgə investisiya layihələri, enerji sahəsində tərəfdaşlığın perspektivləri və digər məsələlər müzakirə olunub.
• Özbəkistanla iqtisadi əlaqələr güclənir. Ticarət sahəsində 2022-ci ildə 63%-dən çox artım olub.
• Birgə hökumətlərarası komissiyanın 11-ci iclasında əldə olunmuş razılıqların həyata keçirilməsi istiqamətində önəmli addımlar atılıb.
• Sənaye, energetika, kimya, nəqliyyat-logistika, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, rəqəmsallaşma, KOB və s. üzrə tərəfdaşlıq üçün geniş imkanlar var.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Özbəkistan Prezidentinin müşaviri Alişer Sultanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşündə dövlət başçılarının ikitərəfli əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiklərini vurğulayıb, keçirilən görüşlərin və aparılan danışıqların önəmini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə energetika, nəqliyyat-logistika, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, rəqəmsallaşma, kiçik və orta biznes, sənaye, o cümlədən, avtomobil sənayesi və digər istiqamətlər üzrə tərəfdaşlığın gücləndirilməsi üçün geniş imkanlar olduğu diqqətə çatdırılıb, ölkələrimizin regionları arasında münasibətlərin inkişafının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Bildirilib ki, əlaqələrin genişlənməsində mühüm platforma olan Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikası arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə hökumətlərarası komissiyanın 11-ci iclasında əldə olunmuş razılıqların həyata keçirilməsi üçün önəmli addımlar atılıb. İqtisadi əlaqələrin əsas istiqamətlərindən olan ticarət sahəsində ötən il 63%-dən çox artım olub. Bundan əlavə, qarşılıqlı investisiya qoyuluşları sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün imkanlar var və bu imkanların reallaşdırılması üçün zəruri işlər görülür.
Özbəkistan Prezidentinin müşaviri Alişer Sultanov ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə önəm verdiyini vurğulayıb, iqtisadi sahədə tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi barədə fikirlərini bölüşüb.
Tərəflər ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi üzrə təşəbbüslər, birgə investisiya layihələri, enerji sahəsində tərəfdaşlığın perspektivləri, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə müzakirə aparıblar.

Minister of Economy met with the delegation of Uzbekistan
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Alisher Sultanov, adviser to the President of Uzbekistan, issues of bilateral economic cooperation, including initiatives to expand trade relations, joint investment projects, perspectives of partnership in the energy sector and other issues were discussed.
• Economic relations with Uzbekistan are strengthening. There was a growth of more than 63% in 2022 in the field of trade.
• Important steps were taken to implement the agreements reached at the 11th meeting of the joint intergovernmental commission.
• There are ample opportunities for partnership in industry, energy, chemistry, transport and logistics, agriculture, pharmaceuticals, digitization, SMEs and others.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov emphasized in his meeting with the delegation led by Alisher Sultanov, the adviser to the President of Uzbekistan, that the heads of state attach special importance to the development of bilateral relations, and drew attention to the importance of the meetings and negotiations held.
It was pointed out that there are wide opportunities for strengthening partnership in the field of energy, transport and logistics, agriculture, pharmaceuticals, digitalization, small and medium business, industry, including the automobile industry and other areas, and the importance of developing relations between the regions of our countries was emphasized at the meeting.
It was reported that important steps were taken to implement the agreements reached at the 11th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan, which is an important platform for expanding relations. There was an increase of more than 63% last year in the field of trade, which is one of the main directions of economic relations. In addition, there are opportunities for expanding cooperation in the field of mutual investments, and necessary work is underway to realize these opportunities.
Alisher Sultanov, Advisor to the President of Uzbekistan stressed that his country attaches great importance to the expansion of economic relations with Azerbaijan, and shared his views on strengthening partnership in the economic field.
The parties discussed initiatives to expand trade relations, joint investment projects, prospects of partnership in the field of energy, cooperation in our liberated territories and other issues of mutual interest.