“Airbus” şirkətinin nümayəndələri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri barədə müzakirə aparılıb, ölkəmizdə xarici şirkətlərin fəaliyyəti üçün yaradılmış imkanlar diqqətə çatdırılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “Airbus” şirkətinin icraçı vitse-prezidenti və Avropa üzrə prezidenti Vouter Van Vörş ilə görüşüb.
Görüşdə ölkəmizdə xarici şirkətlərin fəaliyyəti üçün yaradılmış imkanlar, biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verilib, əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri ətrafında müzakirə aparılıb. Ölkəmizin təyyarə parkının yenilənməsi çərçivəsində Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) QSC ilə “Airbus” şirkəti arasında imzalanan müqavilənin əhəmiyyəti vurğulanıb, “Airbus”la əməkdaşlıq çərçivəsində alınacaq yeni təyyarələrin milli aviadaşıyıcımızın səmərəliliyini və rəqabət qabiliyyətini artırmağa, sərnişinlərin yüksək səviyyədə rahatlığını təmin etməyə imkan verəcəyi qeyd edilib.
“Airbus” 2000-ci ildə Fransanın “Aerospatiale-Matra”, Almaniyanın “DaimlerChrysler Aerospace” və İspaniyanın “Construcciones Aeronáuticas SA” şirkətləri də daxil olmaqla Avropanın bir neçə aerokosmik şirkətinin birləşməsi ilə yaradılıb. “Airbus” dünyanın ən böyük təyyarə istehsalçılarından biridir və portfelində 150-dən çox təyyarə modeli var.

A discussion was held with the representatives of the "Airbus" company about the prospects of expanding cooperation, and the opportunities created for the activities of foreign companies in our country were brought to the attention.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the executive vice-president and European president of "Airbus" Wouter Van Wersch.
Information was provided on the opportunities, business and investment environment created for the activities of foreign companies in our country, and the prospects for expanding cooperation were discussed at the meeting. The importance of the contract concluded between Azerbaijan Airlines (AZAL) CJSC and "Airbus" within the framework of the renewal of the aircraft fleet of our country was emphasized, and it was noted that the new planes that will be purchased in the framework of cooperation with "Airbus" will allow to increase the efficiency and competitiveness of our national air carrier, to ensure a high level of comfort for passengers.
Airbus was founded in 2000 by the merger of several European aerospace companies, including France's Aerospatiale-Matra, Germany's DaimlerChrysler Aerospace, and Spain's Construcciones Aeronáuticas SA. Airbus is one of the largest aircraft manufacturers in the world and has more than 150 aircraft models in its portfolio.