Əbu-Dabi Limanlar Qrupunun baş icraçı direktoru ilə onlayn görüş keçirilib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Əbu-Dabi Limanlar Qrupunun baş icraçı direktoru Məhəmməd Cuma Əl-Şamisi ilə onlayn görüşündə ölkəmizlə əməkdaşlıq perspektivləri, biznes və investisiya imkanları barədə müzakirə aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Əbu-Dabi Limanlar Qrupunun (“AD Ports”) baş icraçı direktoru Məhəmməd Cuma Əl-Şamisi arasında onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan-BƏƏ iqtisadi əməkdaşlığının müxtəlif istiqamətlər üzrə yüksələn xətlə inkişaf etdiyi, xüsusilə ticarət, investisiya və digər sahələrdə uğurlu tərəfdaşlıq münasibətlərinin olduğu vurğulanıb. İqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafında hər iki tərəfdən birgə təşəbbüslərin mühüm rolu qeyd edilib və bu baxımdan “AD Ports”un yeni əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması yönündə səyləri müsbət qiymətləndirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə, həmçinin Xəzər dənizi hövzəsində həyata keçirilən layihələr üzrə birgə əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var və bu sahədə işgüzar dairələrin fəal iştirak etməsi önəmlidir.
Görüşdə “AD Ports” ilə ölkəmiz arasında əməkdaşlıq perspektivləri, nəqliyyat-logistika, biznes və investisiya imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
BƏƏ-nin Əbu-Dabi İnkişaf Holdinqinə məxsus olan “AD Ports” şirkəti 2006-cı ildə yaradılıb, dənizçilik, limanlar, iqtisadi və azad ticarət zonaları, logistika, rəqəmsal həllər istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərir. Regionun logistika, sənaye və ticarət sahələri üzrə əsas vasitəçilərindən olan “AD Ports” şirkəti Orta Dəhliz ölkələri ilə fəal əməkdaşlıq edir.

The prospects of cooperation with our country, business and investment opportunities were discussed in the online meeting of the Minister of Economy Mikayil Jabbarov with the CEO of Abu Dhabi Ports Group Mohamed Juma Al-Shamisi.
It was an online meeting between the Minister of Economy Mikayil Jabbarov and the CEO of the United Arab Emirates (UAE) Abu Dhabi Ports Group ("AD Ports") Mohamed Juma Al-Shamisi.
It was emphasized at the meeting that Azerbaijan-UAE economic cooperation is developing in various directions, and there are successful partnership relations, especially in trade, investment and other fields. The important role of joint initiatives from both sides in the development of economic and trade relations was noted, and in this regard, the efforts of "AD Ports" in the direction of establishing new cooperative relations were positively evaluated.
It was pointed out that there are ample opportunities for joint cooperation on projects implemented in our liberated territories, as well as in the Caspian Sea basin, and it is important for business circles to actively participate in this field.
Views were exchanged at the meeting on the prospects of cooperation between AD Ports and our country, transport-logistics, business and investment opportunities.
AD Ports, owned by Abu Dhabi Development Holding UAE, was founded in 2006 and operates in the fields of maritime, ports, economic and free trade zones, logistics, and digital solutions. AD Ports, as one of the main mediators in the region's logistics, industrial and trade sectors, actively cooperates with Middle Corridor countries.