Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Avrasiyada infrastruktur üzrə direktoru Ekaterina Miroşnik ilə görüşdə Bankın ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı və infrastruktur layihələrində iştirakına dair müzakirə aparılıb.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində keçirilən Rəhbərlər Şurasının 32-ci İllik Toplantısı çərçivəsində Bankın Avrasiyada infrastruktur üzrə direktoru Ekaterina Miroşnik ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın Bankla uğurlu əməkdaşlığı vurğulanıb, ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişaf prioritetləri, həyata keçirilən infrastruktur layihələri barədə məlumat verilib, qarşıya qoyulmuş hədəflərin reallaşdırılması istiqamətində tərəfdaşlıq potensialı diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətləri, həmçinin, Bankın ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı və infrastruktur layihələrində iştirakını müzakirə ediblər.

Meeting held with the director for infrastructure in Eurasia of the European Bank for Reconstruction and Development
a discussion was held in the meeting with Ekaterina Miroshnik, director for infrastructure in Eurasia of the European Bank for Reconstruction and Development, on the Bank's participation in the public-private sector partnership and infrastructure projects implemented in our country.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev met with Ekaterina Miroshnik, the Bank's director for infrastructure in Eurasia, within the framework of the 32nd Annual Meeting of the EBRD Board of Governors, held in Samarkand, Uzbekistan.
The successful cooperation of Azerbaijan with the Bank was emphasized, the socio-economic development priorities of our country, implemented infrastructure projects were informed, and the potential of partnership in the direction of realizing the set goals was brought to attention at the meeting.
The parties discussed the directions of cooperation expansion, as well as the Bank's participation in the public-private sector partnership and infrastructure projects implemented in our country.