İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsi elan edir
Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu “İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir” adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsi elan edir.
Müsabiqənin məqsədi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin elmə verdiyi töhfələri əsas tutaraq, Azərbaycanın iqtisadi inkişafına həsr edilmiş elmi-tədqiqatları təşviq etmək və tanıtmaqdır.
Müsabiqədə yerli və xarici ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrinin, beyin mərkəzlərinin əməkdaşları, doktorant, magistr və bakalavrlar iştirak edə bilərlər.
Heydər Əliyevin Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında müstəsna xidmətlərinə həsr edilən müsabiqənin əsas istiqamətləri aşağıdakılardır:
• Qeyri-neft sektorunun inkişafı: iqtisadi fəaliyyət sahələrinin inkişafa təsirləri;
• Logistika və ticarətin inkişafı, nəqliyyat dəhlizlərinin ölkənin iqtisadi inkişafına təsirləri;
• Sosial və dayanıqlı inkişaf siyasətinin hədəfləri;
• İşğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidənqurma və bərpasında ölkənin iqtisadi diplomatiyasının rolu: Azərbaycanın timsalında;
• Azərbaycan beynəlxalq iqtisadi münasibətlərdə;
• Postpandemiyadan sonrakı iqtisadi trendlər;
• Kreativ (yaradıcı) iqtisadiyyatın qloballaşmada rolu;
• Rəqəmsal transformasiyanın iqtisadi inkişafda rolu;
• Neft və qaz sektorunun inkişafı.
Müsabiqə qaliblərinə pul mükafatı, həmçinin, bütün iştirakçılara həvəsləndirici sertifikat təqdim edilməsi nəzərdə tutulur. 4 qalib iştirakçının seçilməsi və hər birinin 500 AZN məbləğində mükafatlandırılması planlaşdırılır.
Məqalələr 8 iyun 2023-cü il tarixinədək office@esri.gov.az elektron ünvanına göndərilməlidir.
Müsabiqənin nəticələri 19 iyun 2023-cü il tarixində elan olunacaq. Müsabiqənin yekunları ilə bağlı tədbir 3 iyul 2023-cü il tarixində keçiriləcək.
Məqalələrin yazılması, qiymətləndirilməsi şərtləri və qaydaları ilə bağlı ətraflı məlumat almaq üçün linkə keçid edə bilərsiniz.

Economic Scientific Research Institute under the Ministry of Economy announces national and international competition for scientific and practical articles
The Economic Scientific Research Institute under the Ministry of Economy is announcing a national and international competition for scientific and practical articles called "A state with a strong economy is capable of anything" within the framework of the Action Plan for the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in the Republic of Azerbaijan.
The purpose of the competition is to promote and popularize scientific research dedicated to the economic development of Azerbaijan, based on the contributions of National Leader Heydar Aliyev to science.
The competition is open to employees of domestic and foreign higher education and research institutions, think tanks, doctoral students, masters and bachelors.
The main directions of the competition dedicated to the exceptional services of Heydar Aliyev in the development of the economy of Azerbaijan are as follows:
• Development of the non-oil sector: the effects of economic activities on development;
• Development of logistics and trade, effects of transport corridors on the economic development of the country;
• Goals of social and sustainable development policy;
• Role of the country's economic diplomacy in the reconstruction and restoration of territories liberated from occupation: on the example of Azerbaijan;
• Azerbaijan in international economic relations;
• Post-pandemic economic trends;
• Role of creative economy in globalization;
• Role of digital transformation in economic development;
• Development of the oil and gas sector.
Prize money will be awarded to the winners of the competition, as well as an incentive certificate will be presented to all participants. It is planned to select 4 winning participants and award each of them in the amount of 500 AZN.
Articles should be sent to office@esri.gov.az by June 8, 2023.
The competition results will be announced on June 19, 2023. The event on the results of the competition will be held on July 3, 2023.
Click on the link to get detailed information about the conditions and rules for writing and evaluating articles.