“Gənclər üçün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və Maliyyə Akademiyası” mövzusunda təlim proqramı başa çatıb
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin tələbələr arasında təbliği məqsədilə təşkil olunan təlimlər başa çatıb.
“Gənclər üçün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və Maliyyə Akademiyası” mövzusunda təlim proqramı yekunlaşıb.
Bununla əlaqədar ADA Universitetində keçirilən tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi, İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri Hüseyn Hüseynov ölkəmizin BMT-yə üzv olduğu tarixdən etibarən təşkilatla əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini, bu müddət ərzində BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış qurumları ilə bir sıra layihələrin icra olunduğunu diqqətə çatdırıb. Hazırda ölkəmizdə DİM-lərə investisiyanın cəlb edilməsinə dair DİM İnvestisiya Xəritəsi layihəsi hazırlanır. Bu layihə çərçivəsində 2023-cü ilin noyabr ayında Bakıda DİM-lərin həyata keçirilməsində beynəlxalq və regional tərəfdaşlığın gücləndirilməsi üçün BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə birgə “Dayanıqlı İnkişafa dair ikinci Bakı Forumu”nun keçiriləcəyi nəzərdə tutulur. Tədbirdə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) icrasında maarifləndirmənin əhəmiyyəti vurğulanıb, keçirilən təlim proqramının bu xüsusda vacibliyi qeyd edilib.
BMT-nin İnkişaf Proqramının Ölkə üzrə Rezident Nümayəndəsi Nuno Queiros DİM-in Azəbaycanda icrası istiqamətində təmsil etdiyi qurumun Azərbaycan Höküməti ilə səmərəli əməkdaşlığından məmnunluğunu ifadə edib, həyata keçirilən layihələrin “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəliyin” Azərbaycanda səmərəli icrası baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, BMT-nin Əhali Fondunun Ölkə üzrə Nümayəndəliyinin rəhbəri Fərid Babayev, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli dayanıqlı inkişafın təmin olunmasında keyfiyyətli təhsilin rolu, gənclərin qlobal məqsədlərin uğurlu icrası istiqamətində bilik və bacarıqlara yiyələnməsinin önəmindən danışıb, DİM-in tələbələr arasında təbliği üçün təlimlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
İnteraktiv sessiyalarla davam edən tədbirdə müvafiq dövlət orqanları və BMT-nin İnkişaf Proqramının nümayəndələrinin moderatorluğu və ali təhsil müəssisələlərinin tələbələrinin iştirakı ilə təlimə cəlb edilmiş tələbələr tərəfindən hazırlanan “Sağlamlıq və rifah üçün səhiyyə sistemi”, “Keyfiyyətli və ömürboyu təhsilə nail olmaq istiqamətində sosial dialoqun təşkili və maliyyənin təmini” və “Kənd təsərrüfatı texnologiyalarının iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə rolu” layihələri müzakirə edilib, iştirakçılara sertifikatlar verilib.

The trainings organized for the promotion of Sustainable Development Goals among students have completed.
The training program on "Sustainable Development Goals and Financial Academy for Youth" has been concluded.
Huseyn Huseynov, secretary of the National Coordination Council for Sustainable Development of the Republic of Azerbaijan, head of the department of the Ministry of Economy, who made speech at the event held at ADA University, said in this regard, that since the date of our country's accession to the UN, cooperation with the organization has continued successfully pointed out that a number of projects were implemented with various UN specialized agencies during this period. Currently, the SDG Investment Map project is being prepared for attracting investment to SDGs in our country. The "Second Baku Forum on Sustainable Development" will be held in November 2023 in Baku within the framework of this project in cooperation with the United Nations Development Program to strengthen international and regional partnership in the implementation of SDGs. The importance of education in the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs) was emphasized, and the importance of the training program was noted in this regard at the event.
Nuno Queiros, Resident Representative of the United Nations Development Program for the Country, expressed his satisfaction with the effective cooperation of the organization he represents with the Government of Azerbaijan in the direction of the implementation of the SDG in Azerbaijan and emphasized the importance of the implemented projects in terms of the effective implementation of the "Transformation of our world: Agenda in the field of sustainable development until 2030" in Azerbaijan.
Deputy Minister of Youth and Sports Indira Hajiyeva, Rector of Azerbaijan State University of Economics Adalat Muradov, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Head of the Country Mission of the UN Population Fund Farid Babayev, advisor to the Minister of Science and Education, Nijat Mammadli, spoke about the role of quality education in ensuring sustainable development, the importance of young people acquiring knowledge and skills in the direction of successful implementation of global goals and emphasized the importance of conducting trainings for the promotion of SDG among students.
The projects "Health care system for health and well-being", "Organization of social dialogue and provision of finance to achieve quality and lifelong education" and "The role of agricultural technologies in the fight against climate change" prepared by the students involved in the training were discussed in an ongoing event with interactive sessions with the participation of the students of higher education institutions and the moderation of representatives of the relevant state authorities and the UN Development Program and participants were awarded certificates.